Adoptio ulkomailta?

Lapsi meille ehkä?

Hei, otin yhteyttä pelastakaa lapset ry.hyn ja kyselin mahdollisuutta adoptioon avioparilla jotka ovat käyneet lapsettomuushoidoissa useamman kerran tuloksetta

Minulle neuvottiin ottamaan yhteyttä paikalliseen sosiaalilaitokseen.meillä voisi kuulemma olla mahdollisuus ulkomaiseen adoptioon

Osaako kukaan kertoa kauanko prosessi kestää ulkomailta adoptoidessa? Mitä maksaa?

2

284

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iowhvo

      Moi!
      Prosessin kesto riippuu ainakin maasta sekä "lapsitoiveestanne", ns. erityistarpeisten ja leikki-ikäisten lasten kohdalla aika voi olla n. 2-4 v uotta, alle 3-vuotiaiden kohdalla pidempään, jopa 6 vuotta. Käsittääkseni kulutkin riippuvat maasta, useita tuhansia euroja joka tapauksessa.

    • kaikkea hyvää

      Karkeasti voi sanoa että 5 vuotta ja 10 000e. Aika ja hinta voi heitellä puolin ja toisin, mutta tuollaiseen määrään kannattaa varautua. Kela antaa jonkinlaista tukea ulkomaiseen adoptioon ja se vaihtelee maan mukaan.

      Nyt kannattaa itse googletella, koska niin saat parhaat mahdolliset tiedot eri järjestöjen sivuilta.

      On kuitenkin todella hienoa että adoptoitte ulkomailta! Se aina lämmittää mieltä. Liian moni kärkkyy vain sitä suomalaista lasta että on sitten juuret täällä ja näyttää samalta ettei muut vaan tajua että on adoptoitu lapsi.

      Itsekkin tuohon ulkomaiseen adoptiojonoon aijomme miehen kanssa jokupäivä mennä. Kaikkea hyvää teille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      392
      976
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      256
      804
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      716
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      73
      709
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      671
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe