paljon on sopiva määrä päivässä ruokaa 1v.
ikäiselle pennulle, joka painaa 20 kg?
Sopiva määrä
5
90
Vastaukset
- .....
Sehän riippuu paljolti mitä ruokaa koiralle syöttää, itse annan Mastery Pro Adult Maintenancea omalle saksanpaimenkoiralle. Mukana tuli tälläinen taulukko joka kyllä on pitäny koiran sopivassa kunnossa..
C1:(lämpötila)
30*C 1,1
20*C 1,0
10*C 1,1
0*C 1,25
-10*C 1,5
C2:(rotu)
Herkästi lihoavat rodut 0,8
"Laihat" rodut 1,1
Muut rodut 1,0
C3:(Aktiivisuus)
Erittäin rauhalliset koirat 0,8
Rauhalliset koirat 0,9
Normaali aktivitti 1,0
Aktiiviset koirat 1,1
Erittäin aktiiviset koirat 1,2
Ruoka-annos = oletettu annos * C1 * C2 * C3
esim 20kg rauhallinen koira jolla on taipumusta lihoamiseen(esim beagle) 10*C ulkolämpötilassa. Masteryn annos ko. koiralle 275g * 1,1 * 0,8 * 0,9 = n. 218g
Luulis tämän laskukaavan käyvän myös eri ruoalle, tosin ruoan määrä voi olla eri ja pitää tarkastaa pussin kylestä. Eikä tämäkään aina varmastikkaan pidä paikkaansa mutta kyllä se ainakin suuntaa antaa ja sitten itse lisää/vähentää tarpeen mukaan....- Vähän hihityttää
En nyt kritisoi sun vastausta vaan tuota laskukaavaa yleensä...
En tajua, miten on koiran ruokkimisesta tehty noin vaikeeta :D
Sanon 3 koiran kokemuksella, enkä ikinä ole edes punninnut ruokia! Silmämääräsesti jakanut, ja löytänyt oikean määrän silloin kun koira ei laihdu eikä liho, ei se voi oikeesti noin vaikeeta olla...... - ....
Vähän hihityttää kirjoitti:
En nyt kritisoi sun vastausta vaan tuota laskukaavaa yleensä...
En tajua, miten on koiran ruokkimisesta tehty noin vaikeeta :D
Sanon 3 koiran kokemuksella, enkä ikinä ole edes punninnut ruokia! Silmämääräsesti jakanut, ja löytänyt oikean määrän silloin kun koira ei laihdu eikä liho, ei se voi oikeesti noin vaikeeta olla......Joo, kyllä se itsellekin vähän oudolta tunnusti ensimmäisen kerran kyseisen laskukaavan nähtyä. Kummiskin viimeiset 30v ollu koiria 2-3 kerrallaan ja jokainen niistä on eläny suhteellisen vanhaks ilman laskukaavoja :) Kaikki on ainakin omasta mielestä pysyny sopivassa kunnossa.
Lähinnä laskin nykyiselle koiralle tuon annostuksen kun on sen verran utelias että kuinka hyvin kaava pitää paikkaansa. Ei kummiskaan laskemiseen menny 30sek pidempään.... Tosin kotiruokaa tulee annettua nappuloitten seassa, joten ei nyt ihan kaavan mukaan aina annos mene :)
Tässä vastaus. 20 kiloinen koira. eli siis se hän riippuu koiran energian tarpeesta mikä on 20 kilosella koiralla 4,7 megajoulea. jos ruuan energiansisältö on 0,85mj/100grammassa niin se lasketaan näinnikkään: 4,7 megajoulea jaettuna 0,85 kertaa 100= vastaus on noin pyöreästi 552,94 grammaa.
Kyse on jos itse valmistat ruokaa koiralle.
pst:sen huomannu on tässä ketjussa vastauksia, siirän tähän vastaukseni,- molossi ei rek
Teollisissa on pussien kyljessä annokset,jotka on osviittaa antavia.Siitä voi vaikka aloittaa ja sitten vaan vähentää tai lisää,tarpeen mukaan.Koirat on yksilöitä,joten toinen voi tarvita enemmän ruokaa,kuin toinen,ihan samankokoinen/painoinen/rotuinenkin.Eli riippuu ihan mitä kulutta jo "itsessään" ja aktiivisuudesta.
Jos kotiruokaa antaa,niin määrä lähtökohtaisesti aloitetaan jo pennusta niin,että jos syönyt kuivamuonaa,niin samanverran sitten kotiruokaa.Ja siitä sitten tsekataan,täytyykö vähentää vai lisätä.Itse suosin punnimista viikottain pennulla.
Jos taas jo kasviksella saanut kotiruokaa,niin pyytää vaan näyttämään,millaisen määrän on syönyt ja siitä sitten lisäilee kasvaessa.
Toki jos kotiruokaa syöttää,niin pitää tietää,miten.Eli olla se homma jo oppinut tai saada kunnon ohjeet.
Vähän hihityttää nimimerkille.En ole minäkään ikinä punninut ruokia,kotiruokinnassa,jota harrastan...
En ole katsonut tarpeelliseksi.Kuin mitään muutakaan laskutoimituksia harrastanut.Tietyt jutut vaan pitää tietää eli missä suhteissa on hyvä antaa,ruoka-ainekset ym.
Pennut kyllä punnin,kunnes on aikuisia.Tosin mitä vanhemmaksi mennään ja varsinainen kasvu on päättynyt,niin jo harvemmin.Ihan siitäkin syystä punnin,että olemus ei kaikkea kerro ja en katso hyväksi,jos tulee mielestäni liikaa painoa viikkovauhtiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192572Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262414Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.592003Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301833Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3391399- 601093
- 2591039
- 541027
- 146933
- 45918