Ton iPhone 4s:ssän aattelin ostaa (ja siis 8 gigan versioita enää jäljel) nii aattelin ostaa siihen lisää tilaa (iPadissa ainakin saa tai jotain tilaa ainakin ((en ole tarkkaan katsonut))) mutta tilan ostamiseen liittyen: onko se tilan ostaminen jotain tyyliin 20€/kk. Ja saako sitä tilaa ostettua niillä apple lahjakorteilla kun mulla on sellanen tähä iPadiin...
Saako lisää tilaa?
APPLEELPPA
8366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuolta voit lukaista tuosta icloudista jota ilmeisesti tarkoitat, se ei kuitenkaan korvaa oikeaa tilaa jota kannattaa aina laitteessa olla mahdollisimman paljon, 32 gigaa on jo aika sopiva.
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDMQFjAB&url=http://www.apple.com/fi/icloud/&ei=FPGVU-vAA6nNygOC9YCACg&usg=AFQjCNGYj2ansCmV6_FKbcQG3_1zCfNlkg&bvm=bv.68445247,d.bGQ
Langattomalla muistikortinlukijalla saa myös sitä tilaa.
Kattosin nyt Padin asetuksista vähän tätä juttua ja samassa huomasin että 5 gt ollu käytettävissä ja käytettävissä on 4,6 gt niin ton sivun kun laitoit niin löysin että saa 5gt ilmaista tilaa ja niissä 5gt oli neljä sovellusta ja yksi peli... Tarkoittaako tämä sitä että periaatteessa jos ostan iPhonen niin mulla on sitte 8 5gt eli 13gt käytettävissä???
Eipä sinne mitä tahansa taida saada tallennettua mutta esim. ladatut ohjelmat ja pelithän on aina saatavana uudestaan ladattua storesta oman tilisi ostohistoriasta.
Kyllä se iphone kannattaa ostaa isommalla muistilla joka tapauksessa, tuo icloud ei vastaa ja korvaa oikeaa tilamäärää.
Juu, muutamal kaveril on noita iPhoneja nii kysäsen jos vois myydä semmosen isompimuistisen mulle (: (siis käytettyjä)
Tuollainen kortinlukija toimii ja on erittäin hyödyllinen iphonen ja ipadin kanssa.
Kiintolevystä ei kokemuksia mutta sekin voi olla hyvä.
http://www.kingston.com/us/wireless
Myös Drop Box on hyvä lisätilan kannalta, sehän on myös ilmainen.
Siis kun ostat vaikka esim. 8gt iphonen, niin saat sen 8gt (vaikka järjestelmään meneekin 3gt eli perjaatteessa käytössä on vain 5gt). Sitä ei saa ostettua lisää mistään. Sitten saat erikseen icloud tilaa jota on 8gt (riippumatta iphonesi omasta muistista). Icloudilla voi varmuuskopioida kaikki tietosi varalta, että jos se varastettasiin tai se menisi rikki. Silloin uuteen iphoneen syötetään vanha icloud käyttäjä jolloin saat kaikki tietosi takaisin. Tätä icloud tilaa voi sitten ostaa lisää, jos vaikka haluaisit tallentaa kaikki 500 puhelin numeroa ja muut kuvat yms. eikä se 8gt sitten riittäisikään.
Et saa 8 Gt tilaa..
Vaikka puhelimen käyttis tai mikään muu ei veisikään yhtään tilaa ei siinä silloinkaan olisi 8 Gt eli 8000 Mt tilaa vaan noin 7500 Gt.
Ja sama koskee niin kovalevyjä, muistitikkuja kuin korttejakin. Niissä ei koskaan ole sitä tilaa mitä luvataan johtuen tästä: http://keskustelu.afterdawn.com/threads/kiintolevyn-koko-väärin.134904/#post-868173
Siis 7500 Mt..