Pyörä on zephyr 1100 -93 ja jokin laakeri tuntuu rouskuavan jo rauhallisesti kiihdyttäessä. Renkaiden laakereista ääni ei tunnu tulevan. Mikä laakeri mahtaa olla kyseessä? Kiitos asiallisista vastauksista.
Mikä laakeri jurnuttaa
5
304
Vastaukset
- Kawatzu
Voi olla myös ketju rissa joka ääntää, jos on kuluneet.
- Vikaa etsimässä
Ok. Tarvii laittaa pyörä keskituelle ja alkaa selvittämään vikaa. Eppäilempä, että laakerikuula on murskaantunut jossain laakerissa, siitä johtuisi ruoskuava ääni, ehkä vetoakselin laakerissa.
- korjattu
Ketjujen voitelu poisti rouskutus äänen kokonaan. Korjauksesta ei tullut mitään lisäkuluja:)
- kawatzu
Niin arvelinkin, minulla on sama pyörä, sama vuosimallikin, sehän vaatii vain kovaa ajoa. Minun pyörässä oli ostaessa ajettu yli 30tkm edellisen venttiilitarkistuksen jälkeen ja kuinkas ollakkaan venavälykset oli juuri oikeissa mitoissa. Ei ole näissä Kawoissa enää venttiiliongelmia.
- caffi
Jeps, ja nelisylinterisellä moottorilla kyyti on tasaista, että vitsii ajella. Viime kesänä tuli kokeiltua V2-moottorilla (hd) ja pyörä tärisi sen verran, että kyllä kaipas takas oman pyörän penkille. Katupyöränä ZR sopii näppärästi kaupunkiympäristöön ajettavaksi, tämä on tullut todettua. Tosin 20-vuotta vanhana pyöränä alkaa olla jo "museokamaa", mutta ei se ajoa haittaa:) Lets The Good Times Roll!
http://www.youtube.com/watch?v=NbgkkvIvswU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833175
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1641194Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 95807