sää lokakuun puolessa välin

saisi olla lämmintä

Millainen yleensä sää lokakuun puolen välin tienoilla? Vieläkö piisaa hellettä ja aurinkoa? Vai joko sateet säännöllisiä? tuuleeko kovasti?? Matka olisi Almyridaan. Ja onko Almyridassa enää mitään actionia ym.. tuohon aikaan? Entä Haniassa, onko siellä vielä turistikausi vilkkaana, onko paikat auki jne..?

4

875

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loistava lokakuu

      Kausi on rauhoittunut huomattavasti tuolloin. Sateita ei useimmiten ole, jollei nyt joku kuuro. Varaisin kyllä pari viikkoa lokakuussa matkaan, sillä pilvisiä/tuulisia päiviä voi olla useita putkeen tai sitten pelkkää aurinkoa, vaihtelee vuodesta toiseen. Päivä on jo kolmisen tuntia lyhempi kuin juhannuksena mutta pimeät, yleensä vielä lämpimät illat vastaavasti upeita kaskaiden sirityksineen. Lämpötilat miellyttäviä, ei enää päivällä paljon yli 25 ja meri kohtuullisen lämmin. Syksyllä pienimmissä turistipaikoissa alkaa näkyä loppu, paikat vähän rempallaan jos ei jopa kiinni. Haniassa eloa kyllä riittää, itselläni tarkoitus viettää Kreetalla tai jollain muulla saarella taas pariviikkoinen syys-lokakuun vaihteessa. Saarihyppelyille kokemuksen perusteella vuoden paras aika!

    • Kreku

      Kuten edellinen kirjoittaja jo sanoikin, niin kausi on rauhoittunut jo paljon. Minusta se on hyvä, että on "väljenpää". Hersonissoksessa oltiin 2011 lokakuun puolivälissä juurikin ja osa hotelleista oli jo kiinni, samaten kaupat sulki ovia, mutta kyllä ostettavaa löytyi ja halvemmalla kuin kesällä. Heh, ilmat oli mitä mahtavimmat, sillon taisi olla joku ennätyslämmin syksy, lämpötilat kipus 30 asteeseen, mekin odotettiin vaan jotain 20 astetta, kun ei tykätä mistään helteistä. Mutta aika hyvin jaksoi helteestä huolimatta, se Kreetan tuuli on kuitenkin ihanan vilvoittavaa. Merivedet on tuolloin vielä todella lämpimiä... olen taas menossa tänä vuonna lokakuun puolivälissä, mahtava aika matkustaa tuolloin, kelit ovat takuulla Suomen kelejä paremmat.

    • nähty on

      Se vähn riippuu. Olin lokakuussa muutama vuosi sitten ja aurinko porotti pilvettömältä taivaalt joka päivä viikon ajan. Lämmintä oli ja meriviesi kuin loinnun maitoa.
      viime kesänä olin syyskuun puolessa välissä ja kahtena päivänä oli pilvistä ja toisena satoi vettä. Oli siis melko erilaionen syyskuun puoliväli kuin aikempi lokakuinen kokemukseni. Päättelen , että lokakuun ilmat on ilmojen herran armoilla- mille päälle herra sattuu- eli voi olla hyvä sää mutta voi olla huonokin.
      Varmin lämpö on tietysti kesä- heinä- ja elokuu. ei varmasti ole sadetta ja lämmintä (=kuumaa9 riittää :)

      • Kreeta on paras!

        Todennäköisemmin jopa marraskuulle asti kelit ovat hyvät kuin huonot. Kehnoin Kreetan syysreissukeli neljännesvuosisataan mulle sattui v. 2011 kun syyskuun lopulla etelärannikollakin sateli välillä, tuuli puhalsi voimakkaasti ja aallot oli korkeita useamman päivän putkeen ja vielä vuoristoa mopolla ylittäessä kastuin läpimäräksi. Luottavaisin mielin matkaan ja edelleenkin kunnon aurinkovoiteita tarvitaan!

        Omasta mielestäni Kreikassa syksyn lämmin meri ja rauhoittunut tunnelma antavat kummasti voimia talvea varten!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe