Nyt on lähiaikoina ollut niin paljon häslinkiä tämän asian ympärillä, mutta mistään ei silti oikein löydy vastausta.
Eli onko starttiaseet luvanvaraisia vai ei?
Esimerkiksi juuri terä-ase keskukselta luvat lähti, mutta muut aseliikkeet kyllä myy.
Sen takia mietin että itellä tollanen löytyy ni voinko esim. myydä sen itse eteenpäin vai pitääkö viskaa mereen jotta välttäis ampuma-ase rikoksen? :D
Ja löytyykö täältä ostajia? ;)
Blow F92 ja 9mm PAK on kaliiperi.
Starttiaseet
4
729
Vastaukset
- Häpeä edes
Blow me ja etsi paukkurautasi muualta kuin täältä vai uskotko tosissasi saavasi vielä neuvojakin?Sen verran selailin kyseisen starttarin videoita etten välttynyt huomaamasta joidenkin poranneen starttarinsa auki.
Älä ihmettele ellei jokainen aseliike enää myy näitä vaikka ovatkin varmasti hyviä ja kestäviä niin jotkut ovat saaneet "hyvän idean" ja muuntaneet niitä ainakin vähän aikaa toimivaksi.
Tämän kaltaiset pellet saavat aseiden omistajat näyttämään samanlaisilta paskoilta kuin ne jotka harrastavat juuri tällaista laitonta toimintaa.
Osta ilmapistooli itsellesi äläkä vain ala selittää starttarin ostosyynä "koiran koulutus".- Tietämätön
Saat kyllä tällä hetkellä ittes näyttämään aika kykenemättömältä ymmärtää lukemaasi.
Hyökkäävä asenteesi myös implikoi ettet ole kykenevä normaaliin kanssakäymiseen toisen ihmisen kanssa.
Tosiaan tyhmältä tuntuu toistaa itseäni ketjussa jossa on vain 2 viestiä tällä hetkellä, mutta kysyn koska haluaisin MYYDÄ oman starttiaseeni (piippu poraamaton) ja tiedustelisin että onko se laillista.
En ymmärrä mitä ainetta olette vetänyt tai missä todellisuussa pyöritte kun puhut jostain koiran kouluttamisesta ja siitä että olisin starttiasetta ostamassa?
Toivottavasti saat asiasi järjestykseen
- dekottustarttari
Jos olet ostanut starttarisi suomalaisesta kaupasta, niin voit hyvin myydä sen eteenpäin. Starttari täyttää viranomaismääräykset ja jos ei täytä niin kuluttajana olet tehnyt mahdollisen rikkeen hyvässä uskossa. Jos starttari on tilattu ulkomailta eikä samoja myydä suomessa, niin veisin poliisille hävitettäväksi. Jos eivät ota vastaan, niin sitten voit myydä eteenpäin luottavaisin mielin.
- nallipyssytuomiot
Pohjois-Savon käräjäoikeus on antanut ampuma-aserikostuomion starttiaseista määritellen ne kaasuaseiksi. Tosin rangaistusseuraamusta ei määrätty, muuta kuin näiden takavarikko valtiolle.
Menettikö henkilöt (3), jotka oli kyseessä tapauksessa luvalliset aseensa, ei tuosta tiedosta selvinnyt, kuten ei myöskään se oliko kyseessä Suomessa myydyt starttiaseet vai maahan tuodut Keski-Eurooppalaisen mallin mukaiset, joissa voi hyvinkin olla avoin piippu eteenpäin. Ilmeisesti yksi tuomituista oli tuonut näitä maahan ja myynyt eteenpäin.
Oikeuden perusteluna rangaistusseuraamuksetta jättämiselle oli aselain ja ohjeistusten epäselvyys starttiaseiden osalta.
Poliisilaitoksille on ilmeisesti POHA/AAHY antanut ohjeistuksen siitä, että starttiaset tulee luvittaa "merkinantopistooleina", mitä lupia on keskustelupalstoilla esiintyneiden kommnettien mukaan jo haettu ja myönnettykkin!
Samanaikaisesti on toisaalla Suomessa tehty poliisin nostamista starttiasejutuista myös syyttämättäjättämisiä sekä vapauttavia tuomioita.
Kymmenet tuhannet starttiaiseiden omistajat varmaan kohta haetaan ykis kerrallaan aina sopivan hetken tullen samoihin löylyihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741370Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11930Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79872Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv44595Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot133586Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547