Väärä ryhmä lapselle

Voiko vaihtaa

Eli meillä asustaa 2v 5 kk tyttö, joka aloitti 2 kk sitten päiväkodissa 1-3 vuotiaiden ryhmässä.
Tyttö on luonteeltaan todella rauhallinen, rauhalliset leikit kiinnostaa enemmän kuin rajummat. On myös kovin herkkä ja pohtiva tapaus.

Tyttö ei ole ollenkaan sopeutunut omaan ryhmäänsä.
On käynyt ilmi, että suorastaan pelkää muita omanikäisiä ja pienempiä lapsia.
Tönivät, vievät lelut kädestä jne.
Tyttö eristäytyy yleensä yksin johonkin nurkkaan ja on kovin itkuinen.
Kertoo kotona ettei pidä ryhmänsä lapsista koska ovat niin pieniä.
Mikähän on syynä tähän?

Ulkona tyttö on löytänyt kaveriporukan johon kuuluu 4 vuotiata tyttöjä.
Onneksi tytöt ovat ottaneet hänet leikkeihin mukaan.
Tyttöä harmittaa aina sisälle mentyä kun kivat kaverit menee toiseen ryhmään.

Tästä on puhuttu hoitajien kanssa ja he tietävät tilanteen.
Tietenkin mielessäni on ajatus jos tyttö voisi vaihtaa isompien ryhmään, mutta se tuskin on mahdollista?

Harmittaa kun tyttö ei ole sopeutunut ja hänellä on kurjaa ryhmässään:(

6

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfgdfg

      Ja sinä tietenkin vielä korostat tätä asiaa tytön kuullen.

    • ope lomailee

      Ainakin voit ilmaista mielipiteenne ryhmän vaihdon suhteen. Ja mikäli tyttönne on ryhmän vanhimmasta päästä tai taidoiltaan jo kypsä siirtymään isompien ryhmään, sille ei liene estettä. Toimintakauden alusta eli elokuusta yleensä uudet ryhmät muodostetaan. Ikä ei ole se ainoa tekijä kun lapsijakoa tehdään. Joskus jopa 3-vuotiaan on parempi vielä kypsyä siellä pienten ryhmässä kun taas toisinaan jo alle 3-vuotias on valmis siirtymään.
      Asioista kannattaa aina puhua. Tosin tyttönne on ollut päiväkodissa vasta hyvin vähän aikaa, että se oma paikka ei ehkä vielä oikein löytynyt.

    • einiinyksinkertaista

      Uudet lapsiryhmät vaan on varmasti jo monessa paikassa lyöty lukkoon. Ja voihan olla että siellä on jo niin paljon kolme vuotta täyttäneitä ettei isompien ryhmään mahdu. Eikä se kyllä ole lapsen eikä ryhmän kannalta ihan helppoa jos on yksi alle kolme vuotias ja muut ovat 4-5 vuotiaita. Ja mitä sitten, jos isommat eivät enää haluakkaan leikkiä pienen kanssa, sitten hän on sielläkn yksin.

    • OpeT

      Ei lapsiryhmiä voi tässä vaiheessa varsinaisesti "lyödä lukkoon". Muutoksia tulee kesän aikana ja on lakisääteinen velvollisuus myös järjestää hoitopaikka nopeastikin, vanhempien työllistyttyä esim.
      Enkä voi uskoa, että missään Suomen kolkassa olisi enää niin tiukkaa ikäjakaumaa. Minulla on ryhmässä 2-5 vuotiaita. Kaksivuotiaat täyttävät kesän aikana kolme, kun taas viisivuotiaat siirtyvät jo isompien puolelle joustavasti pitkin kesää. Numeraalinen ikä ei kyllä ole se ainut ratkaiseva tekijä ryhmäjaossa, niin kuin joku jo aiemmin tuossa sanoikin.

    • einiinyksinkertaista

      Kyllä meillä ainakin on lapsiryhmät lyöty lukkoon. Jos kesän aikana joku jää pois, niin se paikka täyttyy varmasti heti loman loputtua. Ei ole meilläkään tiukkoja ikärajoja, myös 2-5 vuotiaiden ryhmiä, mutta niissä on useampia lapsia tietyn ikäisiä. Mutta ap. haluaisi oman lapsensa isojen ryhmää, mutta jos siellä ei ole muita kaksivuotiaita, niin haastavaa on monien asioiden toteutus, kun ei välttämättä kaikki jutut käy pienimmälle ja taas koko muu ryhmä ei voi mennä yhden, nuorimman mukaan.

    • Tiia30

      Oma tyttäreni oli 2v 8kk kun aloitti hoidon 1-3v ryhmässä. Hän on myös ujo ja ollut aina tarkka omasta reviiristään, kukatahansa ei saa tulla mm. liian lähelle.
      Ryhmässä kaikki olivat yli 1,5vuotiaita, vanhimmat täyttivät syksyn aikana 3v. Tyttärelläni meni koko syksy ennen kuin oli kunnolla ryhmässä "sisällä" ja uskaltautui mm. puhumaan rohkeammin hoitajille ja kertomaan mitä haluaa. Kaikki meni hyvin! Itse antaisin ajan kulua ja rohkaisisin lasta tutustumaan oman ryhmän lapsiin.

      Seuraavana syksynä tyrtäreni siirrettiin 3-5v ryhmään kavereiden kanssa. Siellä ei ihan löytynyt yhteistä tekemistä 5v poikien kanssa. Kaikki hyvin kun kaverit koolla, mutta kun kaverit sairaina, ei ollutkaan seuraa.

      Nyt syksyllä siirto TAAS pienten puolelle 2-4v ryhmään (tyttö nyt 4v 4kk) koska isojen puolella ruuhkaa. Vuoden päästä taas siirto kun on viskari.

      Ryhmäsiirrokset eivät ole niin yksinkertaisia. Tulevas siirtoa emme itse pidä hyvänä mutta ei ole vaihtoehtoja. Olemme kuitenkin onnellisia että meillä on hoitopaikka. Niin moni perhe jää ilman!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      95
      3443
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      3
      3337
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      50
      2353
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      76
      2301
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      86
      2266
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      139
      2088
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      30
      1847
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      410
      1844
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      116
      1772
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      40
      1605
    Aihe