Väärä ryhmä lapselle

Voiko vaihtaa

Eli meillä asustaa 2v 5 kk tyttö, joka aloitti 2 kk sitten päiväkodissa 1-3 vuotiaiden ryhmässä.
Tyttö on luonteeltaan todella rauhallinen, rauhalliset leikit kiinnostaa enemmän kuin rajummat. On myös kovin herkkä ja pohtiva tapaus.

Tyttö ei ole ollenkaan sopeutunut omaan ryhmäänsä.
On käynyt ilmi, että suorastaan pelkää muita omanikäisiä ja pienempiä lapsia.
Tönivät, vievät lelut kädestä jne.
Tyttö eristäytyy yleensä yksin johonkin nurkkaan ja on kovin itkuinen.
Kertoo kotona ettei pidä ryhmänsä lapsista koska ovat niin pieniä.
Mikähän on syynä tähän?

Ulkona tyttö on löytänyt kaveriporukan johon kuuluu 4 vuotiata tyttöjä.
Onneksi tytöt ovat ottaneet hänet leikkeihin mukaan.
Tyttöä harmittaa aina sisälle mentyä kun kivat kaverit menee toiseen ryhmään.

Tästä on puhuttu hoitajien kanssa ja he tietävät tilanteen.
Tietenkin mielessäni on ajatus jos tyttö voisi vaihtaa isompien ryhmään, mutta se tuskin on mahdollista?

Harmittaa kun tyttö ei ole sopeutunut ja hänellä on kurjaa ryhmässään:(

6

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfgdfg

      Ja sinä tietenkin vielä korostat tätä asiaa tytön kuullen.

    • ope lomailee

      Ainakin voit ilmaista mielipiteenne ryhmän vaihdon suhteen. Ja mikäli tyttönne on ryhmän vanhimmasta päästä tai taidoiltaan jo kypsä siirtymään isompien ryhmään, sille ei liene estettä. Toimintakauden alusta eli elokuusta yleensä uudet ryhmät muodostetaan. Ikä ei ole se ainoa tekijä kun lapsijakoa tehdään. Joskus jopa 3-vuotiaan on parempi vielä kypsyä siellä pienten ryhmässä kun taas toisinaan jo alle 3-vuotias on valmis siirtymään.
      Asioista kannattaa aina puhua. Tosin tyttönne on ollut päiväkodissa vasta hyvin vähän aikaa, että se oma paikka ei ehkä vielä oikein löytynyt.

    • einiinyksinkertaista

      Uudet lapsiryhmät vaan on varmasti jo monessa paikassa lyöty lukkoon. Ja voihan olla että siellä on jo niin paljon kolme vuotta täyttäneitä ettei isompien ryhmään mahdu. Eikä se kyllä ole lapsen eikä ryhmän kannalta ihan helppoa jos on yksi alle kolme vuotias ja muut ovat 4-5 vuotiaita. Ja mitä sitten, jos isommat eivät enää haluakkaan leikkiä pienen kanssa, sitten hän on sielläkn yksin.

    • OpeT

      Ei lapsiryhmiä voi tässä vaiheessa varsinaisesti "lyödä lukkoon". Muutoksia tulee kesän aikana ja on lakisääteinen velvollisuus myös järjestää hoitopaikka nopeastikin, vanhempien työllistyttyä esim.
      Enkä voi uskoa, että missään Suomen kolkassa olisi enää niin tiukkaa ikäjakaumaa. Minulla on ryhmässä 2-5 vuotiaita. Kaksivuotiaat täyttävät kesän aikana kolme, kun taas viisivuotiaat siirtyvät jo isompien puolelle joustavasti pitkin kesää. Numeraalinen ikä ei kyllä ole se ainut ratkaiseva tekijä ryhmäjaossa, niin kuin joku jo aiemmin tuossa sanoikin.

    • einiinyksinkertaista

      Kyllä meillä ainakin on lapsiryhmät lyöty lukkoon. Jos kesän aikana joku jää pois, niin se paikka täyttyy varmasti heti loman loputtua. Ei ole meilläkään tiukkoja ikärajoja, myös 2-5 vuotiaiden ryhmiä, mutta niissä on useampia lapsia tietyn ikäisiä. Mutta ap. haluaisi oman lapsensa isojen ryhmää, mutta jos siellä ei ole muita kaksivuotiaita, niin haastavaa on monien asioiden toteutus, kun ei välttämättä kaikki jutut käy pienimmälle ja taas koko muu ryhmä ei voi mennä yhden, nuorimman mukaan.

    • Tiia30

      Oma tyttäreni oli 2v 8kk kun aloitti hoidon 1-3v ryhmässä. Hän on myös ujo ja ollut aina tarkka omasta reviiristään, kukatahansa ei saa tulla mm. liian lähelle.
      Ryhmässä kaikki olivat yli 1,5vuotiaita, vanhimmat täyttivät syksyn aikana 3v. Tyttärelläni meni koko syksy ennen kuin oli kunnolla ryhmässä "sisällä" ja uskaltautui mm. puhumaan rohkeammin hoitajille ja kertomaan mitä haluaa. Kaikki meni hyvin! Itse antaisin ajan kulua ja rohkaisisin lasta tutustumaan oman ryhmän lapsiin.

      Seuraavana syksynä tyrtäreni siirrettiin 3-5v ryhmään kavereiden kanssa. Siellä ei ihan löytynyt yhteistä tekemistä 5v poikien kanssa. Kaikki hyvin kun kaverit koolla, mutta kun kaverit sairaina, ei ollutkaan seuraa.

      Nyt syksyllä siirto TAAS pienten puolelle 2-4v ryhmään (tyttö nyt 4v 4kk) koska isojen puolella ruuhkaa. Vuoden päästä taas siirto kun on viskari.

      Ryhmäsiirrokset eivät ole niin yksinkertaisia. Tulevas siirtoa emme itse pidä hyvänä mutta ei ole vaihtoehtoja. Olemme kuitenkin onnellisia että meillä on hoitopaikka. Niin moni perhe jää ilman!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      122
      4592
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      102
      3908
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3549
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3300
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      3002
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2549
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2482
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2216
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      18
      1850
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1745
    Aihe