Turkissa turvallista?

matkalainen2

Saako Turkissa helposti mahataudin/ripulin, sillä olen kuullut tarinoita siitä, ja etteivät ravintoloiden työntekijät kauheammin piittaa hygieniasta. Ja pitääkö Turkissa joka kaupassa tinkiä hinnasta, vai laitetaanko joissain paikoissa hintalaput tavaroihin (siis sopuhinta)? Lisäksi, ryöstetäänkö turisti siellä helposti? Aikomus olisi nimittäin lähteä kesän aikana Turkkiin matkalle, mutta nämä seikat vain hieman huolestuttavat.

2

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alanyaan 20.6.

      5 krt Turkissa käyneenä (Side, Alanya, Bodrum) ei ole kertaakaan ollut mahatautia, ripulia aikuisilla eikä lapsilla ja ihan melkein päivittäin syöty ravinolassa ja rullakebabit katukojusta jne.
      Alanyassa on myös kiinteähintaisia vaatekauppoja, tinkiä täytyy / saa basaareilla.
      Eikä kukaan ole tullut ryöstetyksikään..

    • Köyhä ei kännääjä

      Useita kertoja Turkissa yksin matkanneena en ole vielä mahatautia saanut. Syön paikallisten suosimissa lokantoissa ym. todella edullisissa paikoissa.

      Basaarin kaupoissa en paljoa kulje, en pidä tinkimisestä. Eli ostan marketeista ja kinteiden hintojen liikkeistä. Yleensä tuomisina kenkiä, laukkuja, tekstiilejä, neulelankoja, teetä.

      Olen 53-vuotias tyylikäs klassinen, vaaleat pitkät hiukset omaava nainen ja aina olen saanut rauhassa kulkea. Tosin baarikadut ja juopottelun jätän muille ;)

      Ellien sivuilta saat asiallisempaa tietoa kuin täältä.
      http://ellit.fi/matkailu/eurooppa/marmaris-ja-icmeler-rantalomaa-parhaimmillaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      172
      4049
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      391
      2978
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2259
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      50
      2170
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1877
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1805
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1401
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1273
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1266
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      97
      1138
    Aihe