Voiko sinne facebookiin liittyä millä nimellä ja tiedoilla hyvänsä ja kuinka se tapahtuu?
En ole koskaan siellä käynyt, enkä omalla nimellä aio käydäkään. Enkä tunne tarvetta jakaa omia asioitani muille facebookissa.
Eikä niin kiinnosta muidenkaan asiat. Mutta se koko facebook on jäänyt jotenkin epäselväksi, enkä oikein tiedä mitä siellä on ja mitä siellä tehdään?
Epäilys kyllä on, että se on joku lasten juttu, tai sitten uteliaiden juoruakkojen temmellyshiekkalaatikko?
En ole koskaan siellä käynyt, enkä omalla nimellä aio käydäkään. Enkä tunne tarvetta jakaa omia asioitani muille facebookissa.
Eikä niin kiinnosta muidenkaan asiat. Mutta se koko facebook on jäänyt jotenkin epäselväksi, enkä oikein tiedä mitä siellä on ja mitä siellä tehdään?
Epäilys kyllä on, että se on joku lasten juttu, tai sitten uteliaiden juoruakkojen temmellyshiekkalaatikko?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei lapset käytä facebookia enää, mummojen paikka.
Oikeilla tiedoilla kannattaa mennä. 'tosiaan monet nuoret alkavat jättämään sen ja enemmänkin vanhemmat ihmiset käyttää sitä.
"Oikeilla tiedoilla kannattaa mennä."
Miten niin? Jos on aikomus käydä vain kurkkaamassa, millainen FB on, niin kannattaa tehdä tunnukset jollain feikkinimellä (esim. Pera Reikä tai Anu Saukko) ja väliaikaisella sähköpostiosoitteella, minkä poistaa hetikohta (esim Suomi24 posti). Jos aikoo kommunikoida siellä muutamien harvojen ja valittujen ihmisten kanssa, niin sitten kirjautumistunnuksena käytettävä sähköposti kannattanee olla pykälää pysyvämpää sorttia.
Mitä vähemmän Facebookin, Googlen, Microsoftin, Applen ym. palveluihin syöttää oikeaa tietoa itsestään, sen parempi.
Koska se on Facebookin idea. Näin kaverit ja tuttavat löytää helpommin kun antaa oikeat tiedot.
Olen itseni lisäksi luonut alter egoni omaan hupikäyttöön ja pelaamiseen. Ei ole väliä jos sen tiedot leviävät sovelluksien mukana. Mutta tosiaan Facebook on nykyään hiljentynyt verrattuna muutaman vuoden takaiseen. Nykyään siellä ne yksinäiset ja masentuneet mussuttaa ikäviä joka päivä. Jos johonkin pitäisi liittyä niin twitteriin ja seuraa vaikka Armania :) monet palveluntarjoajat ja yritykset päivittää tietojaankin sinne jotein sana leviää nopeasti. Jos on aktiivinen selaaja niin on hyvin perillä kiinnostavista asioista.
Facebookin idea on pitää yhteyttä haluamiinsa ihmisiin, ei kaikkien tietojensa ja elämäntarinansa antaminen ties kenen hyödynnettäväksi..
Totta, feikkitiedoilla kaverit ja tuttavat eivät löydä sinua, mutta mitä väliä? Kaverinsa ja tuttavansa voi myös etsiä palvelusta itse, homma toimii niinkin päin.
Juu mutta on se kivempi esittäytyä omalla nimellä kuin jollakin nimimerkillä tuolla.
Jos haluaa rekisteröityä FB niin se kannattaa tehdä kerralla hyvin, Profiilin voi aina poistaa.
Itsellä on pari feikkiprofiilia facebookissa ja twitterissä lähinnä sen takia jos joudun kirjautumaan ulkomaisiin tai kotimaisiin keskustelu paikoihin esim. gsmarenaan tai ulkomaisten lehtien keskustelupalstoille keskustelemaan näissä kun yleensä hyväksytään twitter ja facebook rekisteröinti.Kaikki on feikkiä gmail sähköpostia myöten.Ei kavereita ei yhteystietoja,tutkikoon vaikka mitä.Homma pelaa.Tutuille olen oma itseni oikealla profiililla.Netissä ei kannata esiintyä omalla nimellä ellet nyt sitten ole joku tunnettu henkilö jo ennestään.Toki IP osoitteeni on julkinen mutta siihen se jääkin.Prepaid liittymillä voi tämänkin kiertää mobiili alustoilla netissä pyöriessä.
pisteen jälkeen lyödään välilyönti niin on helpompi lukea