Aksut vedessä

eläinkauppa!

Kaverini kertoi kuinka oli menossa hankkimaan akaattia kun minullakin niitä lölliäisiä on, mutta en halua poikasia joten lisääntymisen kyvyttömiä toistensa kanssa ovat kun toinen on aksu ja toinen helix pomatia ja kaverini oli mennyt jonkun yksityisen eläin kauppaan. Kaverini soitti, että kaupassa oli minun Niiskun näköinen kotilo vedessä, salaatin lehtiä ja kananmunankuoria veden pinnalla. Voiko joku joka on perustanut oman eläin kaupan olla näin tietämätön? Oli kaverini rohkaistunut kysymään miten tuo kuoressa oleva kotilo on voinut ja myyjä oli vastannut, että kuoressa kyhjöttänyt siitä asti kun veteen laitettiin kun saatiin ne 1 viikko sitten ja toinen oli kuollut matkalla. Kaverini kysyi että mitä lajia tämä on ja myyjä oli sanonut, että omenakotilothan ne vedessä elää. Kaveri sanoi, että omena kotilot on ihan pieniä ja kirkkaan värisiä (mulla ollut semmonenkin) ja oli myyjä kysynyt mikä tämä sitten on ja kaveri sano, että akaattikotilolta näyttää jotka elää maalla. Myyjä sanoi ettei se voinut olla akaatti. Ja kaverini sanoi, että kotilo on varmasti kuollut ja lähti.
Ei viittiny kuvaa ottaa. Se tais olla Rovaniemen lemmikin valinta. Siellä on joskus ollut 5 kania samassa pikku teollisuus häkissä jossa kaikki makas toistensa päällä, tämän näin itse. Anteeksi k-virheet ku TAS on joku ongelma! >:( ottakaa kantaa!

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omput laittomia

      Olen kuullut toisen niin samanlaisen tarinan, että en taida enää ihan uskoa. Siinä vaan kerrottin, kuinka ensin joku pudotti akaattikotilon poikaset akvaarioon. Seuraavassa vaiheessa sijoitti uuden akaattikotilon aavikkoympäristöön, jolloin se kuivui.

      Sikäli kehnoa jakaa toisen käden tietoa netissä. Jos ihan johonkin outoon törmää, niin kannattaa olla yhteydessä vaikka eläinsuojeluyhdistykseen. Jos sen sijaan puhuu palturia, niin siinä joutuu pian itse syytteeseen panettelusta.

      Itselläni on ollut tiikerikotiloita vesikotiloina, toinen niistä kävi apaattiseksi ja kuoli varsin pian, toinen eli joitain kuukausia. Eli eivät kestä aina siirtoa. Vielä pienemmät vesikasvin mukana munana tulleet touhukotilot ovat pärjänneet minulla paremmin. Tosin mitään esteettistä iloa niistä ei ole, pitävät vain miniakvaarioni puhtaana.

      Sitä paitsi OMENAKOTILOIDEN MYYNTI ON LAITONTA.

      http://www.evira.fi/portal/fi/kasvit/myynti ja markkinointi/kasvit/markkinointikiellot/

      • Omput laittomia

        Taisin keksiä syynkin, miksi tiikerikotilot kuolevat helposti siirrettäessä. Jossain luki, että tarvitsevat hyvin hapetetun veden. Eli tuntuu rääkkäykseltä edes ostaa niin huonosti sopeutuvia vesikotiloita. Ja tiikerikotilothan lisääntyvät suolaisessa vedessä, mutta niitä pidetään makeassa vedessä. Siinä voi olla toinen syy huonoon menestykseen.


      • Vedessä?
        Omput laittomia kirjoitti:

        Taisin keksiä syynkin, miksi tiikerikotilot kuolevat helposti siirrettäessä. Jossain luki, että tarvitsevat hyvin hapetetun veden. Eli tuntuu rääkkäykseltä edes ostaa niin huonosti sopeutuvia vesikotiloita. Ja tiikerikotilothan lisääntyvät suolaisessa vedessä, mutta niitä pidetään makeassa vedessä. Siinä voi olla toinen syy huonoon menestykseen.

        Tiikerikotilothan ovat maakotiloita...

        "Tiikerikotilo (Achatina achatina) on maailman suurin maakotilolaji. Tiikerikotilot ovat kotoisin Afrikan sademetsistä. Niitä käytetään kotialueillaan ruokana."


    • kotilo123

      Aika inhottavaa, :( kyllä eläin kauppiaan pitäis osata katsoa tietoa eläimestä jonka hommaa eläin kauppaan AIVAN järjettömän tyhmää...:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      33
      2912
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      124
      2687
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2532
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      186
      2233
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1710
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1159
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      919
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      807
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      155
      796
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      772
    Aihe