Primosten

Lomalle

Jos olet ollut matkalla Primostenissa niin kuulisin mielelläni kokemuksia. Kohde lienee aika uusi.

2

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Olen veneellä käynyt ko. paikassa useasti. Itse asiassa se on ollut reissumme ensimmäinen kohde, koska siellä on mm. hyvät kaupat ja tori - toisin kun 20 min etelämpänä olevassa satamassa (Kremik), josta matkamme useimmiten alkaa.

      On kyllä kerrassaan viehättävä / valloittava "kylä". Puhun nyt siitä saaresta, joka on kapealla kangaksella kiinni varsinaisessa kaupungissa.

      Tämän miltei ympyrän muotoisen vanhan kylän kiertää upea kävelyraitti, joka varsinkin auringonlaskun aikaan on nyvin kansoitettu. Muurien sisäpuolella on kiva tapahtuma-alue, jonka ympärillä äon paljon ravintoloita. Siellä on iltaisin mukava tunnelma. Pikkukujien varrella on sitten ne parhaat ravintolat - joko katutasossa tai talojen "katoilla".

      Nätti paikka jossa viihtyy. Suosittelen.
      En kuitenkaan ehkä viikkoa siellä jaksaisi olla, vaikka "kaupungin" puolella onkin isoa ja hyvä ranta ja muita faciliteetteja. Mutta pääseehän tuolta päiväretkille. Sibenik on tosi lähellä, Trogiriinkin pääsee 30 minuutissa. Ja Krkan luonnopuistoon bussilla - liekö reilun tunnin matka.

      -S

      • Lomalle

        Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      863
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      855
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe