Elikkäs onko ok antaa koiralle tuoretta karpaloa? Saako syöttää ihan tuollaisenaan,
vaikka ruuan seassa? Koiralla ikävä alttius virtsatulehduksiin ja jostakin luin, että ainakin karpalotableteista voisi saada vaivaan jotakin apua, pitäisikö suosiolla ostaa tabletteja vai uskaltaako kokeilla suoraan tuoretta karpaloa?
Karpalo?
10
9205
Vastaukset
Jos se karpalo koiralle vaan maistuu. Ne tabletit tai jauheet ei ehkä maistu niin kirpakalle. Oma koira syö mieluummin puolukoita.
Kaveripiirissä ja itellä on paljon hyviä kokemuksia virtsatulehduksien ehkäisyssä tai tulehduskierteen katkaisussa, ei voi muuta kuin suositella.Tuoreista karpaloista usein on tullut koirille vatsaongelmia, sitä on kokeiltu. Terapeuttisen vaikutuksen saamiseksi, tarvitaan iso määrä karpaloita.
Karpalotableteissa karpalo on tiivistettyä ja siksi tehokasta ja ei tule vatsanpuruja.
Kannattaa myös antaa koiralle kunnolla probobiootteja.No eipä nuo nyt mahdottomia määriä olleet; yksi sai vaikean virtsatulehduskierteen katkaistua kun aluksi antoi pienen kourallisen marjoja joka päivä keskikokoiselle koiralle, oman koiran eturauhasvaivat loppui kun laitoin sen kourallisen puolukoita pariin litraan koiranruokaa, myöhemmin vähensin määrää... Määrää voi jo sanoa homeopaattiseksi. Tosin näille koirille on annettu muitakin terveyttä tukevia ravintoaineita, puolukka ja karpalo ovat yksi tekijä ruokavaliossa, pääosassa kylläkin.
- Koorak
Meidän koira tuntuu rakastavan lähes kaikkia marjoja.Mustikka ja puolukka etenkin tuntuvat olevan sen suurta herkkua.Ja olen huomannut että marjastus aikana koiran turkkikin näyttää aina tosi hyvältä kun se silloin päivittäin metsästä näitä marjoja suuhunsa popsii menemään ja saa niistä ilmeisesti runsaasti vitamiineja ja hiven aineita.Joten suosittelen.
- Anonyymi
Meillä annetaan karpalo puolukka jauhetta märkäruuan seassa. Koiramme on herkkä virtsatie tulehduksiin
- Anonyymi
Olen miettinyt kanssa jotain virtsateitä tulehduksiin tarkoitettuja jauheita jos nartullani tulee enempikin olemaan tulehduksia🤔
- Anonyymi
Mistä siis ostat puolukka karpalo jauhetta🤔🤔
- Anonyymi
Mistä ostat karpalo puolukka jauhetta🤔🤔
- Anonyymi
Google.
- Anonyymi
Koirat syö kaikkea pullasta sammakoihin niin eiköhän tuo karpalokin mene. Nykyään Hän vain niin herkkä kaikelle omistajan mielestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690