minun pitää lähettää kuitti maksusta sähköfirmalle sähköpostitse,mut miten kopioin sen kuitin ja liitän sähköpostiin???
tulostinta ei ole että vois faksilla lähettää..
tulostinta ei ole että vois faksilla lähettää..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Faksi edustaa mennyttä maailmaa. Tuohon tarvitsisit skannerin, mutta sitä sinulla ei ilmeisesti ole. Jos sinulla on usein tuollaisia tarpeita, niin hankintalistallesi kannattaa lisätä toimiston monitoimikone, jossa kopiokone, tulostin ja skanneri samassa pömpelissä. Erillistä skanneria tuskin kannattaa hankkia.
Digikameraakin tai hyvää kännykkäkameraa voi käyttää skannerin korvikkeena...
Jos sinulla on verkkopankkitunnukset niin voit ottaa kuvankaappaustyökalulla tiliottteesta/maksetusta laskusta "kuvan" ja liittää sen sähköpostiin :)
Tai sitten vaihtoehtoisesti tulostaa sen kuitin verkkopankista suoraan PDF-tiedostoksi. Windows ei muistaakseni vieläkään oletuksena osaa tuota vaan siihen pitää asentaa "virtuaalitulostin", Googlella löytyy useampikin vaihtoehto.
Dopdf on toimiva ratkaisu
http://www.dopdf.com/fi/
No, jollain kaverilla tai tutulla on monitoimitulostin jolla voit kopioida kuitin ja ottaa kopion muistitikulle jolla siirrät sen sitten viestin liitteeksi.
Jos verkkopankki on käytössä, mene sinne tilitapahtumiin, avaa kyseinen maksu, ja ota siitä kuvakaappaus.
Se sähköpostin liitteeksi ja lähetä.
Tarvittaessa kuvakaappauksen .png-tiedostomuoto on muunnettavissa vaikka GIMP:illä .jpg-muotoon muutamalla vain pääte .png > .jpg > tallenna nimellä.
Itse käytän Android puhelimessa tätä sovellusta; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.intsig.camscanner
Ei tarvitse hankkia kallista scanneria.
Ei tarvitse erillistä ohjelmaa kun on samsung galaxy-sarjan tabletti, ottaa screencopy:n ruudusta ja liittää sen sähköpostiin. Yhden nappulan tekniikkaa, opiksi muille.
Tuosta ei ole hyötyä jos kuitti on paperimuodossa.
samasta laitteesta löytyy myös kamera, ottaa kuvan kuitista.
Aloittajalla kuitti oli kuitenkin sähköisessä muodossa, miksi saivarrella asiasta?
Ei vaan paperisena.
Mistä sinä sen tiedät?
Päättelin aloittajan viestistä.
Tilitapahtuma on sähköisessä muodossa.
Sieltähän sen kuitin saa kaappauksella.
Etenkin aloittajan viimeinen lause "tulostinta ei ole että vois faksilla lähettää.." antaa viitteitä siihensuuntaan että kuitti olisi paperisessa muodossa. Jos ei olisi niin ei siihen tällaisia tarvita.
Ei välttämättä noin, aloittaja haluaisi sähköisen tositteen laskustaan tulostaa paperille tulostimella (jota ei ole), jotta voisi faxilla sen esimerkiksi työpaikalta lähettää edelleen sähköfirmalle. Monella työpaikalla on vielä faxeja, jotka syövät A4 papereita.
Näin minä ongelman ymmärsin, olenko ymmärtänyt sen väärin?
no aika "hyvin" päätelty kun aloittaja kertoo ettei TULOSTINTA ole ?? mihin hän tulostinta tarvitsisi jos kuitti olisi jo paperilla.
Niimpä Vapusen kannattaisi lukea edes otsikko huolella, siinähän se käy jo ilmi.
No viikonloppu tulossa, hommat hanskassa?
Noin sen ymmärtää kuka tahansa joka tietää mikä on faksi
Ei tuohon vaikuta vaikka kuinka se lukis noi, se on vaan aivan saatanan tyhmä
Jos sinulla on känny ja siinä GoogleDrive, niin siinäkin on skannaustoiminto. Kai sen sieltä jotenkin voisi lähettää.
Mutta se ei ole kovinkaan hyvä. Testattu nimittäin on.
Sähööfirman laskutuksessa on vakavia ongelmia, jos siellä ei pystytä laskutustiedoista tarkastamaan onko tietty asiakas maksanut laskunsa. Eihän mikään sähköisesti lähetetty kuitti ole luotettava,jos se ei tule suoraan pankista.
Yllättävän moni kyselee kuitin perään, onko vallitseva suunta uusavuttomuus firmojen reskontrassa?
Ei me tiedetä miksi sähkömies tarvitsee kuitin heti eikä normaalien pankkipäivien jälkeen tilitietona. Joskus tuossa menee päiviä eikä kukaan joka töitä tekee päivystä pankkitiliä.
Aloittaja ei todennäköisesti edes tiedä, mitä se sähköfirma haluaa. Ottais ensin selvää asiasta ja vasta sitten kysyisi asiasta. Joko kysyjä tai sähköfirman henkilö on täystoope.
Odotelkaamme hänen kommenttejaan jos enää ilkeää tänne palata.
Miksi se yleensäkään vaatii sähköpostitse? Eikö tavallinen paperiposti ole vielä ihan relevantti? Mene kirjastoon ja kopioi paperille se kuittis ja lähetä kirjeellä, jos sitä yleensä siellä sähköfirmassa kukaan kaipaa...
Ja jos taas kyse oli siitä kuitista verkkopankissa, niin siitähän jo joku selvitti miten voit tulostella ja lähetellä sähköpostin liitteenä.