Meillä on jatkunut nyt monta viikkoa 1v 2kk ikäisen lapsen itku ja äidin paidan helmassa roikkuminen. Jos ollaan ulkona, kaupassa, puistossa, kylässä tai missä tahansa muualla kuin kotona niin lapsi on ihan tyytyväinen. Heti kun tullaan kotiin alkaa parkuminen ja äidin jalassa roikkuminen. Omat lelut tai mikään puuha ei kiinnosta lasta. Sylissä viihtyy jos kantelen ympäriinsä, paikoillaan olo ei käy. Hankaloittaa hiukan tätä arkea tämmöinen yksikätisyys ja ottaa hermoon tuo jatkuva parkuminen.
Mikä 1-vuotiasta vituttaa?
2
193
Vastaukset
- pauliiiiiiina
Meillä on ihan samanlaista samanikäisen kanssa, kai se kuuluu ikään, en tiiä.
Huomasin kyllä pari päivää sitten että poski hammas tullut juuri mutta kitinä ja sylissä/lahkeessa roikkuminen jatkuu silti.
Meilläkin ulkona ja kaupassa viihtyy hyvin mutta kylässä ei, en jaksa tällä hetkellä edes ajatella mitään kyläilyä koska lapsi koko ajan pyörii sylissä ja kahvipöydässä istuminen on yhtä tuskaa kun lapsi pyörii ja kiemurtelee ja yrittää koko ajan ottaa pöydästä jotain ja kun laittaa lattialle niin heti vinkuu ja kiipeilee takas syliin. Eikä takuulla suostu vieraan syliin, vessakäynnin ajaksi pystyn laskemaan vieraan syliin ja silloin kuulostaa ihan tyytyväiseltä mutta heti kun ilmestyn takas näköpiiriin niin ojentelee käsiä mua kohti ja alkaa vinkumaan.
Onneksi saan illat sentään vapaiksi tuosta roikkumisesta kun isä tulee aina viiden maissa kotiin töistä niin lapsi roikkuu ja vinkuu isässä sit koko illan vaikkaNeikai se isästäkään oo mukavaa rankan työpäivän jälkeen kun tuo kitisee ja vinkuu koko ajan syliin mutta eipä silloin enää minun syli kelpaa niin en mahda mitään.
Toivon ja odotan että tämä joskus loppuis. - ....
kuuluu kehitysvaiheeseen. On sinusta vielä kovin riippuvainen, koita olla ymmärtäväinen. Se on rakkautta ja äidin kaipuuta, vaikka sinusta se tuntuu rasittavalle. Olet se läheisin ihminen johon lapsi turvaa, kun maailma mullistuu. Ja se maailma mullistuu monta kertaa lapsen kasvaessa isommaksi ja lopulta aikuiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41374Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41121- 261096
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45788Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687