Viikon klubiputki ja korvat soi

pelokassdsd

Eli tulin juuri ulkomailta ja luonnollisesti olin joka päivä yökerhossa 6-8h. Nyt korvissa on pari päivää soinut sillai että nukkumaan mentäessä huomaa. Korjaantuuko tämä vaiva ajan kanssa. En tiedä onko kuulokin huonontunut

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulpat JESH

      Voi korjaantuakin, mutta aikamoisen melurasituksen olet itsellesi hankkinut. Kuulemma joka ikinen hälytysajoneuvon ohiajokin on rasite korville.

      Itselläni tinnittää ajoittain, homma alkoi parikymmentä vuotta sitten. Mielestäni kuulen hyvin, mutta olen tullut tosi melun araksi. Nyt olen menossa kuulotutkimukseen lääkärin määräämänä.

      Suosittelen ostamaan useita hyviä korvatulppia, ja myös pitämään niitä mukana. Pidä aina korvatulppia tilanteessa, jossa musiikkia soitetaan äänenvahvistimien kautta tai jos käytät mitään työkoneita (jopa vasaraa). Musiikkiliikkeistä voi saada tulppia, jotka alentavat kaikkia taajuuksia tasaisesti. Nyt ostin kokeeksi myös yliopiston apteekista silikoniset 3M Clear AER -tulpat. Ovat huomaamattomat ja tuntuvat varsin hyviltä. Eli mieluummin antaa osan musiikista mennä "ohi korvien" kuin lisää melualtistusta, kun vaurioita/oireita jo on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3027
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2627
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1493
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      816
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe