Katon korotus?

MökkiAkka78

70-luvun höylähirsimökin katto pitäisi rempata aikalailla kokonaisuudessaan, vuosien saatossa välikatossa ovat pesineet linnut ja hiiret ja peltikatto alkaa olla ruosteessa. Samalla kun koko katto remontoidaan voisi ehkäpä korottaa nyt hyvin matalaa kattoa, ja kenties saada pieneen mökkiin nukkumaparvi. Rakennusluvan tarve pitää tietenkin selvittää ja mahdollinen lupa hommata jos tällaiseen lähtee, mutta mitä kaikkea moinen homma muuten meinaa? Onko esim. mahdollista että mökin rakenteet eivät kestä jyrkempää kattoprofiilia ja parvea? Tämä on nyt ihan vaan haaveasteella ja kaikenlaiset neuvot ja vinkit otetaan kiitollisena vastaan niin tietää kannattaako moisesta edes haaveilla. :) Ja hintahaarukkaa saa mielellään ehdotella, kyseessä 25 neliön mökki ja kaikki pitäisi teettää ammattilaisilla.

1

3466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r-inssi

      Hirsimökkiin tämänlainen remppa on helpoin tehdä. Iso homma kaikkiaan, kaikki ylimmän hirsivarvin yläpuoliset rakenteet purettava.

      Siitä rungosta ja dimensioista vähän riippuu kannattaako se tehdä nr-ristikoilla vai palkittamalla, molemmat kannattaa selvittää.

      Jos parven maksimikorkeus on alle 1600, rakennusoikeutta se ei syö, mutta vaatinee silti toimenpideluvan piirustuksineen. Rakennuksen korkeus nousee jonkin verran. Parvelle pitää laittaa hätäpoistumisikkuna.

      Kustannuksia aika vaikea arvuutella, materiaalit ehkä kolme tonnia ja timpuriparilta ilman purkua ainakin parin viikon homma. Tuskin alle kympillä selviät, jos se tehdään kunnolla.

      Katossa voidaan oikaista pahemman kerran, tässä yleinen esimerkki.

      Väärin:
      -huopa
      -raakapontti
      -palkit villa
      -paneeli

      Oikein:
      -huopa
      -alushuopa
      -raakapontti
      -50 mm tuuletuskoolaus, pieneläinverkot, harjan alipainetuuletus
      -tuulensuojahuopa
      -palkit villa
      -höyrynsulku (eristeestä vähän riippuen)
      -50 mm koolaus
      -paneeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe