Annatteko koiralle ruan,ennen vai jälkeen lenkin?
ruokinta
7
243
Vastaukset
Jälkeen; ei kukaan jaksa juokennella kupu pullollaan helteessä.
- entäs te muut
Niin minäkin mutta tuttavani kertoo ruokkineensa kaikki koiransa ennen lenkkiä?!?!
entäs te muut kirjoitti:
Niin minäkin mutta tuttavani kertoo ruokkineensa kaikki koiransa ennen lenkkiä?!?!
No eipä tartte sitten vetää kovin pitkää lenkkiä kun koirat ei jaksa.....
Kait se vähän tottumiskysymyskin, syömisen jälkeen pitäisi olla hiukan sulatteluaikaa, ennenkuin voi mennä täysillä. Itse teen noin koska olen sen kokeillut, lenkit jää puolitiehen, ja kun koira ei pääse touhuamaan kunnolla, on se sitten jälkikäteen taas ihan täpinöissään.
- threeam
Jos ruuan antaa ennen lenkkiä tai heti jälkeen niin voi tulla vatsalaukun kiertymä. Isoilla koirilla riski on paljon suurempi. Lenkin ja ruokailun välissä pitäisi aina olla vähintään tunti!
- mielipiteeni
Kannattaa antaa vasta jälkeen.
- Rodik
Kannattaa tosiaankinantaa ruoka vasta lenkin jälkeen, niin sitten ei ole niin suurta pelkoa vatsalaukun kiertymästäkään,joka voi tulla helposti juuri siitä, että täydellä vatsalla alkaa heti varsinkin vähän rajummasti liikkua.
Samoin suositellaan sitäkin myös,että lenkiltä kotiin palattua olisi hyvä antaa koiran ensin vähän aikaa palautua ja sitten vasta antaa ruoka sen jälkeen. - kipale
Aina lenkin jälkeen, juuri tuon kiertymäriskin/pelon takia. Kun välillä poiketaan koirapuistossakin. Luulis että koira myös jaksaa paremmin kulkea kun ei ole massu täynnä. Tosin aamulla (jos herätään myöhempään) annan kourallisen tai pienen palan jotain, koska koirani alkaa herkästi oksentaa lenkillä tyhjää mahaa, jos ilta- ja aamuruoan välillä on liian pitkä aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273505Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142720Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182662Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152338Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771742Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161717Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261616Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1411312