Kuka maksaa aidan korjauksen.

Kenelle kuuluu korjauskustannukset aidasta jonka perustukset on tehty niin heikoksi että aita muutaman kuukauden jälkeen kaatui. Tuleeko aidan perustusten vahvistamisesta lisälaskua aidan tilaajalle vai tuleeko aidan pystyttäjien hoitaa aidan perustus tarkoitukseen kelvolliseksi ilmaiseksi.
9182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Riippuu mitä olet alunperin tilannut.

Äänestä

Kyllä aidan pitää pystyssä pysyä, jopa useamman vuoden, mutta jos pystypaalut on hakattu/upotettu sinällään suoraan maastoon, kyllä sen nurinkin saa.

Äänestä

Millaiset suunnitelmat aidasta on tehty?

Äänestä

Äiskä tai iskä maksaa jos kysyjällä ei ole rahaa. mummolta tai papalta kannattaa myös kysyä.

Jos haluat asiallisia vastauksia pitäisi olla asiallinen kysymys....

Äänestä

Tuuli kaatoi aidan. Kiilat lyöty suoraan maastoon ilman betonia. Aidan uudelleenpystytys tarkoitus tehdä betoniin.

Äänestä
  • Rikkoja korvaa. Tuuli maksaa.

    Äänestä

Enpä ole vielä kuullut moista, saati nähnyt uutta aitaa jonka olis tuuli kaatanut. Useimmiten aitatolpat juntataan maastoon joko sinällään tai tolppakenkien kanssa ja vaikka tolpat olis kyllästämätöntä pattinkia, kyllä ne pelaa hyvin reilut 10 v.

Jos nyt tosiaan se aita on ollut noin hempula kuten mainitsit, tuskin kannattaa antaa sen saman tyypin sitä korjata.

Äänestä

Kai se nyt kaatuu ku päin vittua tehty.

Äänestä

Voin kuvitella keskustelun:

Urakoitsija: Kyllä näihin pitäisi tehdä valu ettei heti kaadu ja kustannus on tonnin luokkaa kun tehdään kunnon perustus.
Asiakas: Aika kallista, luulisi niiden minun tuomien tolppakenkien riittävän joten tehdään niillä.
Urakoitsija: Kyllä ne toimiikin jossain muualla mutta tässä on puoli metriä multaa ja aitakin on kaksi metriä korkea!
Asiakas: Teette nyt näillä ja kyllä ne kestää, minä itse vastaan asiasta!
Urakoitsija tekee aidan annetuilla tarvikkeilla...
Asiakas: Haloo, kuulkaas urakoitsija, aita on nyt kaatunut!
Urakoitsija: No minähän sanoin että olisi pitänyt tehdä valut.
Asiakas: No miksi ette tehneet, ei minun kuulu tietää näistä asioista ja jos ette maksa minulle 5000 euroa sekä etelänmatkaa niin otan yhteyttä kuluttaja-asiamieheen!!

Tarinan opetus?
Koskaan ei kannata tehdä niin kuin asiakas haluaa jos tietää että se ei ole oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A nurin kirjoitti:

Kenelle kuuluu korjauskustannukset aidasta jonka perustukset on tehty niin heikoksi että aita muutaman kuukauden jälkeen kaatui. Tuleeko aidan perustusten vahvistamisesta lisälaskua aidan tilaajalle vai tuleeko aidan pystyttäjien hoitaa aidan perustus tarkoitukseen kelvolliseksi ilmaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu