Östra Nyland -lehdessä oli lauantaina 7.6.2014 seuraava artikkeli: "Svårt att få några svar om rättegångskostnader"
Postasin omalle facebook-seinälleni näin:
"Asianajopalvelujen hankintafarssi Loviisassa:
Kuka on tilannut asianajaja Stefan Anderssonin palveluja?
Asianajaja Stefan Anderssonin laskutus Loviisan kaupungilta liittyen työturvallisuus- ja irtisanomisasiaani vuosilta 2010-2014 on jo lähes 200 000 euroa. Kuka on tilannut asianajopalvelujaan? Tätä on Loviisan kaupungin tarkastuslautakunta tivannut kaupunginhallitukselta jo kahdesti viimeisen puolen vuoden aikana, vastausta saamatta.
Östra Nyland -lehti otsikoi asiassa lauantaina 7.6.2014 näin: ”Svårt att få några svar om rättegångskostnader”. Lehden toimittaja Max Nyberg oli kyllä yrittänyt kaikkensa saadakseen kaupungin edustajilta vastauksia kysymyksiinsä. Tässä joitain helmiä (vapaita suomennoksia):
Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja Kari Hagfors (kok) kertoi, että kahden kyselyn jälkeen heille ei vieläkään ole annettu vastauksia, ei ole pöytäkirjoja, eivätkä he ole löytäneet mitään päätöksiä. Nyt on toimeksianto vain annettu Anderssonille. Hagfors ei tiedä miksei kaupunginhallitus ole vastannut lautakunnan kysymyksiin.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tom Liljestrand (rkp) kertoo, ettei kaupunginhallitus ole vastannut tarkastuslautakunnan kysymyksiin koska oikeudenkäynti ei ole vielä ohi. ”Lautakunta on ottanut asian esille ja heillä on oikeus siihen. Palaamme asiaan hallituksessa sitten kun oikeuskäsittely on ohi.” Liljestrand kehottaa ottamaan yhteyttä virkamiehiin, mikäli asiassa on lisäkysymyksiä. ”On operatiivisen johdon tehtävä tuoda asiat kaupunginhallitukselle. Jos operatiivinen johto katsoo, ettei asiaa tarvitse tuoda esille, noudatamme suositustaan.” Toimittajan kommenttiin poliitikkojen oikeudesta päättää asioista itse, Liljestrand vastaa, että hallituksen rooli on valvoa kaupungin etua ja heidän mielestään ei ole kaupungin intresseissä ottaa asiaa esille, kun oikeudenkäynti on vielä käynnissä.
Kaupunginjohtaja Olavi Kalevaa toimittaja ei saanut kiinni kommenteille.
Uusi hallintojohtaja Kristina Lönnfors sanoi, ettei tunne asiaa riittävän hyvin antaakseen perusteellisia vastauksia. Asioille on kyllä loogiset selitykset, mutta niitä hän ei voinut kertoa toimittajalle haastattelutilanteessa. Hän ei myöskään halunnut kommentoida asiaa, ennen kuin on selvittänyt mistä asiassa on kysymys.
Oikea vastaus kysymykseen kuka on tilannut AA Anderssonin palveluja vuodesta 2010 lähtien on:
Kaupunginjohtaja Olavi Kaleva, joka on maksattanut kaupungin kassasta, loviisalaisilla veronmaksajilla omia puolustusasianajokulujaan jo lähes 200 000 euroa."
Heinolassa lähes vastaavassa tilanteessa toimittiin näin:
"Kaupunki perää Rinnevaaralta kymppitonnin asianajolaskua"
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2013/06/05/kaupunki-peraa-rinnevaaralta-kymppitonnin-asianajolaskua
Milloin Loviisa saattaa kaupunginjohtajan vastuuseen?
AA Anderssonin asianajolaskut
Tiina Keskimäki
0
181
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1568345KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4337428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei713831Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521503522Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1112998Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512567- 1262016
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530