AA Anderssonin asianajolaskut

Tiina Keskimäki

Östra Nyland -lehdessä oli lauantaina 7.6.2014 seuraava artikkeli: "Svårt att få några svar om rättegångskostnader"

Postasin omalle facebook-seinälleni näin:

"Asianajopalvelujen hankintafarssi Loviisassa:
Kuka on tilannut asianajaja Stefan Anderssonin palveluja?

Asianajaja Stefan Anderssonin laskutus Loviisan kaupungilta liittyen työturvallisuus- ja irtisanomisasiaani vuosilta 2010-2014 on jo lähes 200 000 euroa. Kuka on tilannut asianajopalvelujaan? Tätä on Loviisan kaupungin tarkastuslautakunta tivannut kaupunginhallitukselta jo kahdesti viimeisen puolen vuoden aikana, vastausta saamatta.

Östra Nyland -lehti otsikoi asiassa lauantaina 7.6.2014 näin: ”Svårt att få några svar om rättegångskostnader”. Lehden toimittaja Max Nyberg oli kyllä yrittänyt kaikkensa saadakseen kaupungin edustajilta vastauksia kysymyksiinsä. Tässä joitain helmiä (vapaita suomennoksia):

Tarkastuslautakunnan varapuheenjohtaja Kari Hagfors (kok) kertoi, että kahden kyselyn jälkeen heille ei vieläkään ole annettu vastauksia, ei ole pöytäkirjoja, eivätkä he ole löytäneet mitään päätöksiä. Nyt on toimeksianto vain annettu Anderssonille. Hagfors ei tiedä miksei kaupunginhallitus ole vastannut lautakunnan kysymyksiin.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tom Liljestrand (rkp) kertoo, ettei kaupunginhallitus ole vastannut tarkastuslautakunnan kysymyksiin koska oikeudenkäynti ei ole vielä ohi. ”Lautakunta on ottanut asian esille ja heillä on oikeus siihen. Palaamme asiaan hallituksessa sitten kun oikeuskäsittely on ohi.” Liljestrand kehottaa ottamaan yhteyttä virkamiehiin, mikäli asiassa on lisäkysymyksiä. ”On operatiivisen johdon tehtävä tuoda asiat kaupunginhallitukselle. Jos operatiivinen johto katsoo, ettei asiaa tarvitse tuoda esille, noudatamme suositustaan.” Toimittajan kommenttiin poliitikkojen oikeudesta päättää asioista itse, Liljestrand vastaa, että hallituksen rooli on valvoa kaupungin etua ja heidän mielestään ei ole kaupungin intresseissä ottaa asiaa esille, kun oikeudenkäynti on vielä käynnissä.

Kaupunginjohtaja Olavi Kalevaa toimittaja ei saanut kiinni kommenteille.

Uusi hallintojohtaja Kristina Lönnfors sanoi, ettei tunne asiaa riittävän hyvin antaakseen perusteellisia vastauksia. Asioille on kyllä loogiset selitykset, mutta niitä hän ei voinut kertoa toimittajalle haastattelutilanteessa. Hän ei myöskään halunnut kommentoida asiaa, ennen kuin on selvittänyt mistä asiassa on kysymys.

Oikea vastaus kysymykseen kuka on tilannut AA Anderssonin palveluja vuodesta 2010 lähtien on:

Kaupunginjohtaja Olavi Kaleva, joka on maksattanut kaupungin kassasta, loviisalaisilla veronmaksajilla omia puolustusasianajokulujaan jo lähes 200 000 euroa."


Heinolassa lähes vastaavassa tilanteessa toimittiin näin:

"Kaupunki perää Rinnevaaralta kymppitonnin asianajolaskua"

http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2013/06/05/kaupunki-peraa-rinnevaaralta-kymppitonnin-asianajolaskua

Milloin Loviisa saattaa kaupunginjohtajan vastuuseen?

0

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        156
        8345
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        433
        7428
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        71
        3831
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        150
        3522
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        111
        2998
      6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        51
        2567
      7. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        126
        2016
      8. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        23
        1863
      9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

        MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
        Maailman menoa
        36
        1684
      10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        181
        1530
      Aihe