Eli meillä on vasta 8 kk koira, joka on yhtäkkiä lopettanut leikkimisen.
Ennen jos ei nukkunut niin oli kokoajan leikkimässä itsekseen tai sitten minun kanssani.
Parasta koirasta on kun sille heitellään palloa.
No yhtäkkiä kaikki leikkiminen on loppunut.
Muuten koira on ihan normaalisti, ei siis mitenkään passiivinen, mutta ei vain leiki.
Noin viikko sitten opetin koiralle että kun heitän palloa niin se palautetaan minulle ja sitten heitän uudestaan. En tiedä voisiko tuo nyt sitten vaikuttaa niin ettei halua enää leikkiä?!
Ennen kun otin käteen jonkun lelun niin koira ei meinannut pysyä nahoissaan.
Nykyään ei reagoi mitenkään, mulkoilee vain.
Mistähän tämä johtuu?
Voiko koira olla masentunut tai jotain?
Koira ei leiki enää
4
2016
Vastaukset
- Voi olla
masennustakin mutta voi olla rotuominaisuuskin. Eli mitä rotua se on? Mun pystykorvaa ei paljon pallot jaksa kiinnostaa, ei myöskään juuri vetoleikit. Mutta auta armias kun metässä lenkillä nähdään orava, jänis, kettu, kauris, hirvi tmv. niin eipä meinaa nahoissaan pysyä. Joitakin ei vaan jalliteta millään pelleilyillä pallojen kanssa.
Jos koirasi on jokseenkin samantyyppinen että ulkona syttyy, niin sitten vaan ulkoilette paljon, siis tuntitolkulla. Ja nimenomaan metsissä ja pelloilla eikä mitään korttelin ympäri toisten postilaatikoita merkkaillen. Jos koira ei ole riistaviettinen, niin sitten se kaipaa ehkä jotain muuta ulkoharrastusta, paimennusta, tokoa, aqilityä tmv.
Luulisin että paras tuntomerkki masennukseen tai sairauteen voisi olla ettei kiinnosta kertakaikkiaan mikään. Ei lähtisi mielellään edes ulos tai hyvin vaivalloisesti. - ei meilläkään
Meidän koira tosin on vanhempi kodinvaihtaja, jonka piti edellisessä paikassa olla aina hiljaa sisällä eikä sitä ulkonakaan paljon leikitetty. Ehkä sen rotukaan ei silti ole kaikkein leikkisimmästä päästä.
Luettuani kirjoituksesi tuli vähän surku, ja menin piskiä piiloon lakanan alle yhden huoneen nurkkaan. Sitten kutsuin koiraa, ja kun se oli aikansa tassutellut etsimässä ja ihmettelemässä otin lakanan pois. Oli se sitten iloinen, kun nauroin ja rapsuttelin.
- Tuota en kyllä älyä, että miksi se ei löydä piilossa olevia ihmisiä. Ruuan se ainakin haistaa helposti ja myyrät puskista. Jos koiran tila muuttuu melko yllättäen, suositus on viedä koira lääkäriin; voihan sillä olla sairaus mikä ei näy päällepäin..
- lekuriin mars
Tod.näk.kipuja jossain,esim luuston liian nopea kasvu/tulehdus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4233631Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181612- 1141432
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851399Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991368Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591316- 501246
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi891159Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331027- 39960