Tällä hetkellä eri palsatoilla keskustellaan siitä että jos Suomessa kannattaa enää asua. Ihmisten silmät ovat auenneet kummasti Euron, OECD:n tutkimuksen tuloksesta, autoverojupakan y.m. ansiota.
Yhä useampi rivikansalainen havaitsee että oma isänmaa kusettaa. On kivaa huomata, että jopa vanhemmat kehoittavat lapsiaan hekemaan paremmat mahdollisuudet ulkomailta. Ja eläkeläiset sanovat että haluaisivat lähteä johonkin jossa verotuksen jälkeen jäisi edes jotain muuta kuin puuroa. Jossa saisi kunnioitusta, terveyshoitoa ja palveluita. Suomi on kirjallisesti sitoutunut kunnioittamaan verosopimuksia Ruotsin kanssa. Mutta Suomi ei välitä. Verottaa paluumuuttajien eläkkeet uudelleen. Oikeusvaltio? Kirjallinen sopimus kun ei merkitse mitään.
Lue uutisia ja keskusteluita (expattien keskuudessa esim. expatrium.fi) niin huomaat että tilanne on kestämätön, Suomi on kohta kuilun partaalla jos ei muutosta tule. Systeemi hajoaa käsiin jos edes osa toteuttaa suunnitelmansa. Nuoriso ei halua periä paskaa. Se on tulevaisuuden uhka. Huvittaa nämä Hesarin julkaisut suomen erinomaisuudesta eri aloilla kuten kilpailukyvystä ja puhtaudesta korruptiosta....
Tosiasia on se, että tällä hetkellä lähtevät 25 - 5kymppiset koulutetut. Itse olen jo toteuttanut samat suunnitelmat, en asu enää Suomessa. Tilapäisesti asuin vuoden verran. Se oli opettavaa, ja totean, että Suomen hyvinvointi on todellakin ainoastaan propagandaa. Elämä muualla on ehtinyt jo ajaa Suomen ohitse vuosia sitten.
Pelkään, että minun vanhemmat joutuvat kuolemaan jossain käytävässä Suomen hyvinvoinnissa.
En rakasta enää kotimaatani, vaan inhoan sen hallintoa. Miten tähän on tultu? Miten äärisosialistinen presidentti voi nauttia 90% kannatusta. Joko kansa on tyhmä, tai poikkean itse liikaa suomalaisten kuviosta. Oli miten oli, en voi itse muuttaa näitä joten on helpompi asua muualla.
Suomesta muutetaan pois
3
690
Vastaukset
- Haloo vaan
Suomalaisen koulutus on hinta-laatusuhteeltaan ihan kohtuullista,kun ottaa huomioon,että se on ilmaista ja valtio jopa maksaa opiskelusta.
Omituista on se,että pisimpään ilmaiseksi veronmaksajien kustannuksella opiskelleet vaativat itselleen korkeinta palkkaa!
Viite: Akavan vaatimukset.- Tarkennus
Suomi on EU:n itäisin valtio. Parlamentarismi ja demokratia ottaa vasta ensiaskeleitaan.
Suomalainen ei esimerkiksi pidä sitä mitenkään omituisena demokratian kannalta,että yksi puolue on aina hallituksessa vaalien lopputuloksesta
riippumatta.
Suomalainen media kyllä huomaa jos sellaista tapahtuu Valko-Venäjällä,mutta ei että Suomessa myös.
Tuolla puolueella on oma tv-kanava valtion tv:n hoteissa. Sitäkään suomalainen ei osaa pitää vähäisen länsimaisen sivistysperinnön vuoksi omituisena piirteenä.
Suomalainen media kyllä huomaa jos Italiassa hallituksessa olevalla puolueella on oma tv-kanava,mutta ei saa huomata,että Suomessa on ihan sama tilanne.
Ko.puolue ei ole rekisteröitynyt Suomen puoluerekisteriin suomen- eikä kaksikielisenä puolueena vaan siitä käytetään julkisuudessa käännösnimeä "Ruotsalainen kansanpuolue."
Suomalaisista ei ole vielä tullut niin länsimaisen demokratian ja parlamentarismin sisäistäneitä ihmisiä,että ko. puolueella olisi edes oppositiota Suomen eduskunnassa,vaikka puolue on aina Suomen hallituksessa.
Hallituksessa on nyt 3 puoluetta,mutta parlamentaarinen oppositio saa nähdä vain 2 niistä kritiikissään.
Muuten naapurivaltio puuttuu Suomen sisäisiin asioihin ja sitä suomalaiset pelkäävät enemmän kuin mitään muuta. On niin kova tarve miellyttää
naapuria. Naapuri oli vallassa Suomessa hyvin kauan aikaa. Oisko mennyt selkärankaan nöyristely?
Mites ulkomailla. Miltä tuo kuvio näyttää sieltä katsottuna? - Dude
Suomesta ei voi edes ostaa rahalla kunnon koulutusta, kun valtio polkee hintoja monopolillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6427882Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362157Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272065- 1431648
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511220Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251192Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951063Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65827Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6709Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54696