Maalis-huhtikuussa oli ensimmäinen juoksu ja sen jälkeen ruoka maistunut huonosti 2 kuukautta. Voi syödä paremmin jos sekaan laittaa jauhelihaa, piimää yms mutta ei aina silloinkaan.
Nyt alkanut vatsa olemaan löysällä.
Ideoita mitä ruokaa annan hänelle?
Voiko johtua esim valeraskaudesta yms?
1v koiran huono ruokahalu
4
397
Vastaukset
Veikkaus: Johtuu suolistotulehduksesta joka on alkanut samoihin aikoihin. Kohtutulehdus alkaa monesti myös juoksuista. Kyse ei välttämättä ole vain hormonitasapainon vaihteluista.
Jos koiran käytös muuttuu suht nopeasti, alkaen tietystä ajankohdasta, niin on suositeltavaa viedä eläin lääkäriin.- koiruli13
Koira on pirteä kuitenkin jaksaa leikkiä pihalla yms ei vaikuta kipeältä. Seuraamme vielä viikonlopun ja ma lääkäriin jos olo ei parane
- Jarzig
Meillä koiramme ruokahalu vähenee aina jonkun ajan päästä juoksun jälkeen ja sitten se menee ohi ja ruoka maistuu taas sen jälkeen yhtä hyvin kuin ennenkin.Se johtuu ilmeisesti hormooneista,sillä sellainen vaihe tulee oikeastikin pentuja odottavalle nartulle samalla lailla sen odotusaikana myös.Joten kyllä se syömättömyys voi siis johtua juoksuajastakin myös.Mutta se että koirasi vatsa on nyt ripulilla,niin sen ei kuitenkaan pitäisi kuulua asiaan, vaan siinä voi olla tosiaan kysymys sitten suolistotulehduksesta tai jostain muusta.Joten pirautappas varmuudeksi lääkärille ja kysy mitä mieltä tämä siitä olisi.
- Jarzig
Niin ,ja se unohtui kertoa myös,kun kysyit mitä ruokaa voisit koiralle nyt sitten antaa kun sen vatsa on löysällä niin kokeileppa jos se palaisi normaaliksi kun keität riisiä runsaassa vedessä ja anna sitten sitä riisin keitinlientä ja siinä mukana vähän sitä riisiä ja raejuustoa siihen sekaan myös.Meillä se on aina auttanut hyvin ja aika nopeastikin, silloin jos koiran vatsa on ollut löysällä.Ja kun koiran vatsa on taas kovettunut voit alkaa pikkuhiljaaantaa vähän kerrassaan koirallesi sen normaalia muutakin ruokaa myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2583821
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1362746Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162242Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632001Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281944- 571518
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491456Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan771193- 1031177
- 1111170