Tekemistä Alcudiassa sateella

Alcudiaan

Kertokaahan vinkkejä sadepäiville Alcudiassa! Ollaan juuri ensikertalaisina lähdössä sinne 6 ja 8-v lasten kanssa ja ennusteen mukaan pari huonompaa päivää olisi luvassa...
Muutkin vinkit toki tervetulleita!

5

1492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Singing in the rain

      Sateella ei tarvitse mennä uimaan, koska kastuu muutenkin. Nauttikaa vedestä!

    • Alcudia

      Tähän aikaan vuodesta ne sateet ovat enempikin sellaisia pienempiä kuurosateita,jotka joskus kuumalla ilmalla ovat todella tervetulleita.

      Jos kuitenkin rannalle ei voi mennä / haluaa pitää taukoa ,kannattaa silloin aika käyttää vaikkapa Alcudian kaupunkiin tutustumalla. Tiistaisin ja sunnuntaisin (klo.8-13) on Alcudiassa markkinat -tori .

      Lähistöllä on myös Albufeira luonnonpuisto.

      Polkupyörien tai auton vuokrausta kannattaa myös harkita. Monessa hotellissakin on varmaan kaikenlaista puuhaa lapsille...ja ainahan jää sitten vielä ne pelit joita voi ostaa vaikkapa kiinakaupoista edullisesti.

    • pikseli2

      Sadepäiväksi kannattaa vuokrata auto ja tutustua saareen. Tiet ovat hyväkuntoisia ja helppoja ajaa (paitsi pikkutiet vuoristossa). Päivässä ehtii paljon!

      Palman vanha kaupunki on kaunis ja mielenkiintoinen. Palman lähellä on meriakvaario, joka varmaan kiinnostaa lapsia. Itärannikolla on tippukiviluolia ja safaripuisto. Matkalla itään voi poiketa Capdeperan linnoituksella. Palman ja Alcudian välillä on myös Festival Park -ostoskeskus, jossa on merkkivaatteiden retail myymälöitä ja mm. karuselli. Vielä lähempänä Palmaa on tavallinen suuri ostoskeskus (El Campo - tukaanin/papukaijan kuva tunnuksessa).

      Toisaalta, jossain päin saarta on aina poutaa, eikä sade ei yleensä kestä kauaa. Olette tehneet hyvän valinnan! Olemme olleet Alcudiassa kolmen sukupolven voimin 7 kertaa, jolloin lapset ovat olleet 1-8 vuotiaita.

    • ostari

      Hieman korjausta... tavallinen ostoskeskus on Alcampo...toinen samantyyppinen (2kpl) Carrefour. Tällä hetkellä suurin ostoskeskus on Porto Pi centro,kaikki nämä Palmassa.

    • kaupunki kiertoajelu

      auto tai bussi alle ja palmaan esim
      kaupunkikiertoajelulle voiite jäädä weks missä haluu
      ostoskeksuksia matkan varrella tai wanhaa alcudiaan mysökin kandee tutustua
      terv
      www.lomalyly.suntuubi.com
      neljä kertaa ollaan oltuna ja aika on kulunut mukavasti kuitenkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe