Vauvan hampaiden tulo

auringonkukka2

Heippa! Meidän esikoisemme sai ensimmäiset hampaansa nyt, n. 7,5kk iässä. Ensin huomasin, että alaikenet olivat turvonneet ja tästä pari päivää eteenpäin, niin huomasin toisen etualahampaan puhjenneen. Parin päivän päästä puhkesi toinenkin etuhammas. Hyvin vähän vauvalla oli oireita hampaiden tuloon liittyen. Viikkoon ei ole kiinteät ruuat kunnolla maistuneet ja illalla/yöllä ollut hieman levoton. Hampaat ovat vielä todella pienet, eiväthän ne toki hetkessä kasvakaan. Aloitetaanko hamapiden harjaus jo nyt? Missä iässä teidän vauvanne ovat saaneet ensimmäiset hampaat ja kuinka kauan meni, että yläetuhampaat ilmestyivät?

4

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8 hammasta

      Juu, aloita nyt harjaus. Meillä kaksi ensimmäistä hammasta tuli reilun 4kk iässä alas eteen. Nyt suusta löytyy kahdeksan hammasta, tytöllä ikää 9kk. Yläetuhampaat eivät ole vieläkään kunnolla kasvaneet vaikka noin kuukausi sitten tulivat esiin.

    • auringonkukka2

      Kiitos vastauksesta :) Käytetäänkö hampaiden pesuun alusta alkaen hammastahnaa? Tänään pestiin pelkällä vedellä, kun hammastahnaa ei olla vielä vauvalle ostettu.

      • 8 hammasta

        Meillä käytettiin alusta asti hammastahnaa. Mutta määrällisesti todella vähän, hieron tahnaa hammasharjaan. Vauva ei osaa purskuttamassa vaahtoa pois, joten nielee kaiken. Voit totutella lasta nyt jo koko suun pesuun. Meidän tyttö nauttii, kun hellästi harjaamme myös kutiavia ikeniä :)


    • aurinkoontaivaalla

      Pöh.
      Mitä turhia.
      Ne on vasta maitohampaat.
      Ne aikuishampaat on syytä
      säilyttää jonkin aikaa.

      Mä oon ajatellut aina,
      että jos mua ei olisi
      niin maailma varmaan
      tuhoutuisi hetkessä.
      Siksi mää ryntäilen
      sinne tänne ja
      sotken toisten ihmisten
      elämän. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3744
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1468
    Aihe