Vauvan hampaiden tulo

auringonkukka2

Heippa! Meidän esikoisemme sai ensimmäiset hampaansa nyt, n. 7,5kk iässä. Ensin huomasin, että alaikenet olivat turvonneet ja tästä pari päivää eteenpäin, niin huomasin toisen etualahampaan puhjenneen. Parin päivän päästä puhkesi toinenkin etuhammas. Hyvin vähän vauvalla oli oireita hampaiden tuloon liittyen. Viikkoon ei ole kiinteät ruuat kunnolla maistuneet ja illalla/yöllä ollut hieman levoton. Hampaat ovat vielä todella pienet, eiväthän ne toki hetkessä kasvakaan. Aloitetaanko hamapiden harjaus jo nyt? Missä iässä teidän vauvanne ovat saaneet ensimmäiset hampaat ja kuinka kauan meni, että yläetuhampaat ilmestyivät?

4

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8 hammasta

      Juu, aloita nyt harjaus. Meillä kaksi ensimmäistä hammasta tuli reilun 4kk iässä alas eteen. Nyt suusta löytyy kahdeksan hammasta, tytöllä ikää 9kk. Yläetuhampaat eivät ole vieläkään kunnolla kasvaneet vaikka noin kuukausi sitten tulivat esiin.

    • auringonkukka2

      Kiitos vastauksesta :) Käytetäänkö hampaiden pesuun alusta alkaen hammastahnaa? Tänään pestiin pelkällä vedellä, kun hammastahnaa ei olla vielä vauvalle ostettu.

      • 8 hammasta

        Meillä käytettiin alusta asti hammastahnaa. Mutta määrällisesti todella vähän, hieron tahnaa hammasharjaan. Vauva ei osaa purskuttamassa vaahtoa pois, joten nielee kaiken. Voit totutella lasta nyt jo koko suun pesuun. Meidän tyttö nauttii, kun hellästi harjaamme myös kutiavia ikeniä :)


    • aurinkoontaivaalla

      Pöh.
      Mitä turhia.
      Ne on vasta maitohampaat.
      Ne aikuishampaat on syytä
      säilyttää jonkin aikaa.

      Mä oon ajatellut aina,
      että jos mua ei olisi
      niin maailma varmaan
      tuhoutuisi hetkessä.
      Siksi mää ryntäilen
      sinne tänne ja
      sotken toisten ihmisten
      elämän. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      122
      4802
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      168
      3702
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3168
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      21
      3143
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      37
      1630
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      39
      1261
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      36
      1157
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1070
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      22
      1040
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      80
      985
    Aihe