Huijarien kisat yhä?

Potkupallokisat ovat tällaiset MM-tasolla:
- näytellen hankitulla rankkarilla on voitettu jopa MM-kultaa.
- kaatuilijat hankkivat feikkivapaapotkuja ja pelaavat kieriessään aikaa.
- vapaapotkuissa muuri on 6-7 metrissä.
- aikaa voi pelata 2-3 minuuttia per puoliaika, ja se kelpaa kaikille.
- maalivahti liikkuu rankkarissa aina 2 askelta sivulle eteen, ennen kuin potku on lähtenyt.
Yhtä parannusta siis yritetään näissä kisoissa: muurille pannaan viiva kenttään. Toivottavasti tämä onnistuu, ja huijarit alkavat saada niitä kortteja, joita pitäisi heittää aina kaikista yllämainituista rikkeistä.
21214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Juuri niin.

Kisojen (MM, Brasilia, 2014) avausottelussa rankkari oli TODELLA kyseenalainen. Mielestäni heittäytyjälle olisi pitänyt näyttää vähintään keltainen kortti.

3-1-maalin esitilanteessa näkyi melkoista akrobatiaa. Olisi voinut olla vaparin paikka Kroatialle.

Pelaako Brasilian joukkueessa myös Neymar Sr?

Äänestä
  • Oikeutettu rankkari tai ei, mutta ihan hyvän signaalin sen antoi jatkoa ajatellen. Ei kannata puolustajien "lepuuttaa" käsiään vastustajan olkapäillä. Siinä mielessä hyvin tuomittu, koska puolustajat itse epäreilulla tavalla hyödyntävät sitä, etteivät tuomarit yleensä vihalla niin herkästi pilkkua rangaistusalueen sisällä tehdyistä "vähäpätöisistä" rikkeistä.

    Äänestä

Eka matsi osittain ratkesi näytellen hankittuun rankkuun, jossa maalivahti otti kaksi ennakkoaskelta eteen ja puoliksi torjui.
Yllättävän vähän kierimisiä silti, näyttelikö Neymar kertaakaan? Jos Ronaldo ei feikkaa yhtään kertaa, lupaan katsoa Portugalin matsit seisaaltaan.
Puhdasta peliä: sai kikkailla aika rauhassa. Kaksi maalia kaukolaukauksilla on mannaa lajille, toinen vielä kärkkäri, joita on hankala torjua.
Myös viiva ruohoon vaparin muurissa oli hyvä uudistus ja muuri oli 7-8 metrissä jo. Toivottavasti kaikki tuomarit käytävät ruohosuihketta, niin loppuu se muurin hiipiminen kohti palloa.
Jos olisin ollut Kroatian maalivahti, olisin niitannut 20-30 pääpalloa brassien rankkualueelle. Niistä olisi tullut 2-3 maalia. Brassien puolustus on ollut huono pääpalloissa viimeisen 40 vuotta. Ja muutenkin brassipakiston pelaaminen on aina lepsua.

Äänestä

Brasilian rankkari oli aiheellinen. Olasta kiinnipito vei maalipaikan.

Äänestä
  • Mutta näytteleminen rankkutilanteessa ei ollut aiheellinen. Mikä lie fredhulk siellä heitti voltin ja olisi ansainnut kortin, vaikka rankku olisi annettukin. Tällaiset huijarit vaikeuttavat pelin tuomarointia ja tekevät lajista pellehuijareiden temmellytskentän. Aina kortti kaikista feikkauksista, niin alkaa tietyt maailmantähdetkin rauhoittua.

    Äänestä

Kroatia oli mielestäni alussa erittäin hyvä. Harmillista että maalin jälkeen he rupesivat puollustamaan ja perääntymään se oli osa syy että brassit pääsi peliin mukaan. Jos vaan kroatia ois jatkanu samalla lailla ekan maalinkin jälkeen olisi tilanne voinut olla ihan toinen ja brasilia olis joutunu rikkomaan. Mitä sitten tulee Brasiliaan ja siihen rankkariin nkin mun mielestä ei kannata syyttää tuomaria. Jalkapallo on taktinen laji johon myös kuuluu "likaiset temput" niinkuin filmaamiset ja vastustajille rikkeiden kalastus se on joillekin se viimeinen konsti jos ei pärjää ja se joka tekee sen homman paremmiin pärjää. Juuri nämä asiat tekee jalkapallosta ainutlaatuista peli on niin moni ulotteista ja kaikki ässät vedetään hijasta menestyksen ja voiton eteen. Kroatia voi osittain syyttää itseään niillä oli tosi hyvä vaihe pelissä josta tuli maalikin mutta sen jälkeen ne rupesi perääntymään. Mitä olisi tapahtunut jos kroatia olisi jatkanut painostusta täysi höyry päällä ja saaneet sen myötä 2-0 maalin? Niinpä sitten olisi voinut tapahtua ihan mitä tahansa. Kroatian peruuttelu sai aikaan sen että Brasilia tuli tasoihin. Pelissä tuli myös Kroatian loistavan pelin myötä esiin että brasiliakin on haavoittuva kun niille antaa painetta. Ei brasilia tuossa minua vakuuttanut jos ne antaa samallalailla vaikka Argentiinan tai espanjan pyörittää niin varmasti on pian pallo omassa maalissa useampaan kertaan yhtään väheksymättä kroatiaa jolla on hyvä joukkue.

Äänestä
  • "Jalkapallo on taktinen laji johon myös kuuluu "likaiset temput" niinkuin filmaamiset ja vastustajille rikkeiden kalastus se on joillekin se viimeinen konsti jos ei pärjää ja se joka tekee sen homman paremmiin pärjää. Juuri nämä asiat tekee jalkapallosta ainutlaatuista peli on niin moni ulotteista ja kaikki ässät vedetään hijasta menestyksen ja voiton eteen. "

    Tämä lainaus on juuri sitä ydintuubaa, jonka takia normihemmot ei "ainutlaatuista" futista seuraa tosissaan. Huijaa aina kaikkialla, niin se on aitoa lajikulttuuria? Ehkä jossain juoksukaljapiireissä ja lihavien poitsujen mopokerhoissa asia toimii, muttei huippu-urheilussa.

    Äänestä

Eikös suunnilleen kaikki urheilu ole teatteria?

Kaikki huiput käyttävät jotakin aineita, ja sitten joku aina välillä käräytetään näön vuoksi.

Äänestä
  • Osin olet oikeassa. Maailman ykkösurheiluksi nimetty lajimme kuitenkin on selkeimmin ja näkyvimmin näyttelemisen ja huijaamisen teatteria, mutta aika moni aktiivisesti unohtaa asian ja pitää sitä jopa ainutlaatuisen hienona lajipiirteenä. Minä en halua tulla huijatuksi päivästä toiseen. Minusta hienoa ovat upeat kaukolaukaukset, hienot jallitukset ja kikkailut sekä vimmattu taistelu jalkapallollisin taidoin.

    Äänestä

Neymar oli hyvä, mutta Fred osoitti olevansa joukkueen ykköstaktikko. Hän antoi tuomarille mahdollisuuden hyvittää vanhat synnit ja ratkaista ottelu: Fredhän lähinnä vaan seisoskeli boksissa ison osan pelistä ja kun kaveri laski käden hartioille, lyyhistyi näyttävästi. Pääsikö edes kunnolla hikeen koko pelin aikana. Melkein 90 kg haurasta lihaa. Brassien puolustus vuotaa ja sille on tehtävä jotakin, jos aikovat loppuotteluun.

Jalkapallon MM-kisat on mielenkiintoisella tavalla ristiriitainen turnaus, jossa kulttuurien erot korostuvat. Se, mitä pidetään jossakin kunniattomaan, onkin toisaalla sankarillista. Tarkoitus pyhittää keinot. Ovela kaatuminen voi olla jatkossa yhä suurempi osa suomalaisenkin palloilijan ammattitaitoa. Sen turvin voidaan päästä vaikka kisoihin.

Äänestä

Pitäis sääntöihin laittaa että tonttiitn tipahtava ja siihen jäävä pelaaja pistetään viideksi minuutiksi vähintään "hoidettavaksi" kentän laidalle. Luulis poikien alkavan pysymään paremmin tolpillaan. Pellemeininkiä. Se olis mellakka jos nuo hidastukset näytettäisiin pelipaikan monitoreista.

Äänestä

Meksiko-Kamerun on kisojen toinen peli. Puhutaanko tässä jalkapallon hienoudesta nyt puoliajalla? Ei, vaan puhutaan tuomioista, että oliko paitsio vai maali.

Teatteripallokulttuurin osa 2: tuomarit ratkaisevat pelin, eivät "huippu"pelaajat. Kivahan se on kansakuntien rupatella tuopin ääressä ympäri maailmaa, että oliko maali vai ei.
Huippu-urheiluako? Ei. Lajissa yksittäinen peli usein ratkeaa aivan jonkin muun asian takia kuin joukkueen hyvyyden tai osaamisen vuoksi.

Äänestä
  • 2 maalia vietiiin Meksikolta... Hmmm

    Äänestä

Ei olisi viety, jos vastassa olisi ollut esim. Kroatia... hiukan haiskahtaa glopalisaatio tässä :(

Äänestä

Oikeus voitti.

Äänestä

Kisojen kolmas peli Hol-Esp menossa. Joko puhutaan huippujalkapallosta? Ei, vaan siitä oliko rankku vai ei. Joka tapauksessa maali tuli, mutta yksimielisyyttä ei ole siitä oliko oikea maali vai väärä sellainen.
Huippu-urheilu on tästä hulluttelusta kaukana. Tämä on maailmanlaajuinen Spekulaatioiden MM-huipputurnaus. Mikäs siinä, sinänsä hyvä ja teatraalinen laji sekin kaikkien ihmiskunnan kummallisuuksien joukossa..

Äänestä
  • van Persie teki maalin joka menee MM-kisojen kaikien aikojen top teniin.

    Puolustajia ei koskaan näkyvästi arvosteta edes MM-tasolla. Muutama hyvä pakkiesitys on silti nähty. Niistä vain ei koskaan saada top ten -koosteita

    Äänestä

no spanskithan on maailmankuuluja itkijöitä iniesta etunenässä punaisia pitäis olla muikuista jo neljällä spanskibabyllä

Äänestä

sääliksi käy ainoaa kunnon miestä spanskien lastentarhassa Iker on kuitenkin best

Äänestä

Hohhoijaa noita etälä-amerikkalaisten komediasuorituksia. Selostaja Karhu vielä hehkuttaa kuinka teki kipeetä... Vittu, ihmeparantumisia näköjään kun kohta vammaantunut jatkaa kuin ei mitään olis sattunut.

Äänestä

Kisat menneet yläkanttiin monella saralla:
- runsaasti maaleja. vähän tylsiä pelejä. normaalisti alkuturnauksen peleissä puolustetaan nolla-nollaa ja matsit päättyvät korkeintaan 1-0.
- partavaahtolinjat kentässä vapaapotkujen aikana ovat toimineet ilman varastelua. tosin muuri on harvoin ollut alunperinkään siellä ysimetrissä.

Kreikkalaiset ovat toistaiseksi olleet kovimpia kalastelijoita: anova vapari- tai rankkukatse kohti tuomaria lähtee ennen kuin hyppykroppa on ehtinyt rämähtää kenttään. Tsot tsot Hellaksen pojat. Muistamme toki Aristoteleen poikain erittäin ikävän Euroopan mestaruuden muutaman vuoden takaa: täysin apaattisella feikkijalkapalloilulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Futis on teatteria kirjoitti:

Potkupallokisat ovat tällaiset MM-tasolla:
- näytellen hankitulla rankkarilla on voitettu jopa MM-kultaa.
- kaatuilijat hankkivat feikkivapaapotkuja ja pelaavat kieriessään aikaa.
- vapaapotkuissa muuri on 6-7 metrissä.
- aikaa voi pelata 2-3 minuuttia per puoliaika, ja se kelpaa kaikille.
- maalivahti liikkuu rankkarissa aina 2 askelta sivulle eteen, ennen kuin potku on lähtenyt.
Yhtä parannusta siis yritetään näissä kisoissa: muurille pannaan viiva kenttään. Toivottavasti tämä onnistuu, ja huijarit alkavat saada niitä kortteja, joita pitäisi heittää aina kaikista yllämainituista rikkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu