Potkupallokisat ovat tällaiset MM-tasolla:
- näytellen hankitulla rankkarilla on voitettu jopa MM-kultaa.
- kaatuilijat hankkivat feikkivapaapotkuja ja pelaavat kieriessään aikaa.
- vapaapotkuissa muuri on 6-7 metrissä.
- aikaa voi pelata 2-3 minuuttia per puoliaika, ja se kelpaa kaikille.
- maalivahti liikkuu rankkarissa aina 2 askelta sivulle eteen, ennen kuin potku on lähtenyt.
Yhtä parannusta siis yritetään näissä kisoissa: muurille pannaan viiva kenttään. Toivottavasti tämä onnistuu, ja huijarit alkavat saada niitä kortteja, joita pitäisi heittää aina kaikista yllämainituista rikkeistä.
Huijarien kisat yhä?
21
169
Vastaukset
- Rivolino
Juuri niin.
Kisojen (MM, Brasilia, 2014) avausottelussa rankkari oli TODELLA kyseenalainen. Mielestäni heittäytyjälle olisi pitänyt näyttää vähintään keltainen kortti.
3-1-maalin esitilanteessa näkyi melkoista akrobatiaa. Olisi voinut olla vaparin paikka Kroatialle.
Pelaako Brasilian joukkueessa myös Neymar Sr?- 13+2
Oikeutettu rankkari tai ei, mutta ihan hyvän signaalin sen antoi jatkoa ajatellen. Ei kannata puolustajien "lepuuttaa" käsiään vastustajan olkapäillä. Siinä mielessä hyvin tuomittu, koska puolustajat itse epäreilulla tavalla hyödyntävät sitä, etteivät tuomarit yleensä vihalla niin herkästi pilkkua rangaistusalueen sisällä tehdyistä "vähäpätöisistä" rikkeistä.
- Futis on teatteria
Eka matsi osittain ratkesi näytellen hankittuun rankkuun, jossa maalivahti otti kaksi ennakkoaskelta eteen ja puoliksi torjui.
Yllättävän vähän kierimisiä silti, näyttelikö Neymar kertaakaan? Jos Ronaldo ei feikkaa yhtään kertaa, lupaan katsoa Portugalin matsit seisaaltaan.
Puhdasta peliä: sai kikkailla aika rauhassa. Kaksi maalia kaukolaukauksilla on mannaa lajille, toinen vielä kärkkäri, joita on hankala torjua.
Myös viiva ruohoon vaparin muurissa oli hyvä uudistus ja muuri oli 7-8 metrissä jo. Toivottavasti kaikki tuomarit käytävät ruohosuihketta, niin loppuu se muurin hiipiminen kohti palloa.
Jos olisin ollut Kroatian maalivahti, olisin niitannut 20-30 pääpalloa brassien rankkualueelle. Niistä olisi tullut 2-3 maalia. Brassien puolustus on ollut huono pääpalloissa viimeisen 40 vuotta. Ja muutenkin brassipakiston pelaaminen on aina lepsua. - rankkkio
Brasilian rankkari oli aiheellinen. Olasta kiinnipito vei maalipaikan.
- Futis on teatteria
Mutta näytteleminen rankkutilanteessa ei ollut aiheellinen. Mikä lie fredhulk siellä heitti voltin ja olisi ansainnut kortin, vaikka rankku olisi annettukin. Tällaiset huijarit vaikeuttavat pelin tuomarointia ja tekevät lajista pellehuijareiden temmellytskentän. Aina kortti kaikista feikkauksista, niin alkaa tietyt maailmantähdetkin rauhoittua.
- futisvelho
Kroatia oli mielestäni alussa erittäin hyvä. Harmillista että maalin jälkeen he rupesivat puollustamaan ja perääntymään se oli osa syy että brassit pääsi peliin mukaan. Jos vaan kroatia ois jatkanu samalla lailla ekan maalinkin jälkeen olisi tilanne voinut olla ihan toinen ja brasilia olis joutunu rikkomaan. Mitä sitten tulee Brasiliaan ja siihen rankkariin nkin mun mielestä ei kannata syyttää tuomaria. Jalkapallo on taktinen laji johon myös kuuluu "likaiset temput" niinkuin filmaamiset ja vastustajille rikkeiden kalastus se on joillekin se viimeinen konsti jos ei pärjää ja se joka tekee sen homman paremmiin pärjää. Juuri nämä asiat tekee jalkapallosta ainutlaatuista peli on niin moni ulotteista ja kaikki ässät vedetään hijasta menestyksen ja voiton eteen. Kroatia voi osittain syyttää itseään niillä oli tosi hyvä vaihe pelissä josta tuli maalikin mutta sen jälkeen ne rupesi perääntymään. Mitä olisi tapahtunut jos kroatia olisi jatkanut painostusta täysi höyry päällä ja saaneet sen myötä 2-0 maalin? Niinpä sitten olisi voinut tapahtua ihan mitä tahansa. Kroatian peruuttelu sai aikaan sen että Brasilia tuli tasoihin. Pelissä tuli myös Kroatian loistavan pelin myötä esiin että brasiliakin on haavoittuva kun niille antaa painetta. Ei brasilia tuossa minua vakuuttanut jos ne antaa samallalailla vaikka Argentiinan tai espanjan pyörittää niin varmasti on pian pallo omassa maalissa useampaan kertaan yhtään väheksymättä kroatiaa jolla on hyvä joukkue.
- Futis on teatteria
"Jalkapallo on taktinen laji johon myös kuuluu "likaiset temput" niinkuin filmaamiset ja vastustajille rikkeiden kalastus se on joillekin se viimeinen konsti jos ei pärjää ja se joka tekee sen homman paremmiin pärjää. Juuri nämä asiat tekee jalkapallosta ainutlaatuista peli on niin moni ulotteista ja kaikki ässät vedetään hijasta menestyksen ja voiton eteen. "
Tämä lainaus on juuri sitä ydintuubaa, jonka takia normihemmot ei "ainutlaatuista" futista seuraa tosissaan. Huijaa aina kaikkialla, niin se on aitoa lajikulttuuria? Ehkä jossain juoksukaljapiireissä ja lihavien poitsujen mopokerhoissa asia toimii, muttei huippu-urheilussa.
- Hmmm....
Eikös suunnilleen kaikki urheilu ole teatteria?
Kaikki huiput käyttävät jotakin aineita, ja sitten joku aina välillä käräytetään näön vuoksi.- Futis on teatteria
Osin olet oikeassa. Maailman ykkösurheiluksi nimetty lajimme kuitenkin on selkeimmin ja näkyvimmin näyttelemisen ja huijaamisen teatteria, mutta aika moni aktiivisesti unohtaa asian ja pitää sitä jopa ainutlaatuisen hienona lajipiirteenä. Minä en halua tulla huijatuksi päivästä toiseen. Minusta hienoa ovat upeat kaukolaukaukset, hienot jallitukset ja kikkailut sekä vimmattu taistelu jalkapallollisin taidoin.
- Kaatuneiden muistopäivä
Neymar oli hyvä, mutta Fred osoitti olevansa joukkueen ykköstaktikko. Hän antoi tuomarille mahdollisuuden hyvittää vanhat synnit ja ratkaista ottelu: Fredhän lähinnä vaan seisoskeli boksissa ison osan pelistä ja kun kaveri laski käden hartioille, lyyhistyi näyttävästi. Pääsikö edes kunnolla hikeen koko pelin aikana. Melkein 90 kg haurasta lihaa. Brassien puolustus vuotaa ja sille on tehtävä jotakin, jos aikovat loppuotteluun.
Jalkapallon MM-kisat on mielenkiintoisella tavalla ristiriitainen turnaus, jossa kulttuurien erot korostuvat. Se, mitä pidetään jossakin kunniattomaan, onkin toisaalla sankarillista. Tarkoitus pyhittää keinot. Ovela kaatuminen voi olla jatkossa yhä suurempi osa suomalaisenkin palloilijan ammattitaitoa. Sen turvin voidaan päästä vaikka kisoihin. - No Ping
Pitäis sääntöihin laittaa että tonttiitn tipahtava ja siihen jäävä pelaaja pistetään viideksi minuutiksi vähintään "hoidettavaksi" kentän laidalle. Luulis poikien alkavan pysymään paremmin tolpillaan. Pellemeininkiä. Se olis mellakka jos nuo hidastukset näytettäisiin pelipaikan monitoreista.
- Futis on teatteria
Meksiko-Kamerun on kisojen toinen peli. Puhutaanko tässä jalkapallon hienoudesta nyt puoliajalla? Ei, vaan puhutaan tuomioista, että oliko paitsio vai maali.
Teatteripallokulttuurin osa 2: tuomarit ratkaisevat pelin, eivät "huippu"pelaajat. Kivahan se on kansakuntien rupatella tuopin ääressä ympäri maailmaa, että oliko maali vai ei.
Huippu-urheiluako? Ei. Lajissa yksittäinen peli usein ratkeaa aivan jonkin muun asian takia kuin joukkueen hyvyyden tai osaamisen vuoksi.- Mehikoooo
2 maalia vietiiin Meksikolta... Hmmm
- T.K
Ei olisi viety, jos vastassa olisi ollut esim. Kroatia... hiukan haiskahtaa glopalisaatio tässä :(
- Mehikoo
Oikeus voitti.
- Futis on teatteria
Kisojen kolmas peli Hol-Esp menossa. Joko puhutaan huippujalkapallosta? Ei, vaan siitä oliko rankku vai ei. Joka tapauksessa maali tuli, mutta yksimielisyyttä ei ole siitä oliko oikea maali vai väärä sellainen.
Huippu-urheilu on tästä hulluttelusta kaukana. Tämä on maailmanlaajuinen Spekulaatioiden MM-huipputurnaus. Mikäs siinä, sinänsä hyvä ja teatraalinen laji sekin kaikkien ihmiskunnan kummallisuuksien joukossa..- Futis on teatteria
van Persie teki maalin joka menee MM-kisojen kaikien aikojen top teniin.
Puolustajia ei koskaan näkyvästi arvosteta edes MM-tasolla. Muutama hyvä pakkiesitys on silti nähty. Niistä vain ei koskaan saada top ten -koosteita
- ja taas itkee
no spanskithan on maailmankuuluja itkijöitä iniesta etunenässä punaisia pitäis olla muikuista jo neljällä spanskibabyllä
- ja taas mennään
sääliksi käy ainoaa kunnon miestä spanskien lastentarhassa Iker on kuitenkin best
- Comedy socceria
Hohhoijaa noita etälä-amerikkalaisten komediasuorituksia. Selostaja Karhu vielä hehkuttaa kuinka teki kipeetä... Vittu, ihmeparantumisia näköjään kun kohta vammaantunut jatkaa kuin ei mitään olis sattunut.
- Futis on teatteria
Kisat menneet yläkanttiin monella saralla:
- runsaasti maaleja. vähän tylsiä pelejä. normaalisti alkuturnauksen peleissä puolustetaan nolla-nollaa ja matsit päättyvät korkeintaan 1-0.
- partavaahtolinjat kentässä vapaapotkujen aikana ovat toimineet ilman varastelua. tosin muuri on harvoin ollut alunperinkään siellä ysimetrissä.
Kreikkalaiset ovat toistaiseksi olleet kovimpia kalastelijoita: anova vapari- tai rankkukatse kohti tuomaria lähtee ennen kuin hyppykroppa on ehtinyt rämähtää kenttään. Tsot tsot Hellaksen pojat. Muistamme toki Aristoteleen poikain erittäin ikävän Euroopan mestaruuden muutaman vuoden takaa: täysin apaattisella feikkijalkapalloilulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026785
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324068törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303495Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3901873- 331438
- 321389
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi491189Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111026Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11970Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen159936