Voiko näillä kuunnella musiikkia ilman kuulokkeita. Jos voi niin onko äänenlaatu tosi huono? En tarkota sitä radio mallia vaan perus pyöreetä.
kannettava cd soitin?
5
375
Vastaukset
- Hifisti
Tyypillisesti ei voi. Kyseessä on pelkkä soitin, jossa on useimmiten vain kuulokeliitäntä.
- ari siellä on
voihan siihen lytätä kajarit siihen liitäntään ja kokeilla miltä kuulostaa voi olla hyväkin mutta ei HIFI
- Musiikkimies87
Kannettavissa cd soittimissa on yleensä vain kuulokeportti. Joissakin vanhemmissa kannettavissa cd soittimissa on myös oma ääniporttinsa stereovahvistimelle, tämän portin kautta kuunnellessa äänenvoimakkuutta ei pysty cd soittimesta säätämään, vaan äänenvoimakkuuden säätäminen tapahtuu tällöin vahvistimen kautta.
Käytännössä kaikki kannettavat cd-soittimet voidaan liittää vaikka stereovahvistimeen. Tarvitset vain johdon missä on toisessa päässä 3.5mm liitin(siis sama liitin mikä on kuulokkeissakin kiinni, minkä tökkäät äänilaitteen kuulokeporttiin) ja jhdon toisessa päässä on kaksi RCA liitäntää. Googleen hakusanaksi ilman lainausmerkkejä niin näet minkälaista äänijohtoa tarkoitan: "3,5mm-2xRCA".
Äänenlaatu on ihan ok kunhan et säädä cd soittimesta äänenvoimakkuutta täysille.- TheOtus
Toivottavasti tarkoitat että äänenvoimakkuus pitää säätää kuitenkin lähes täysille. Silloin vahvistimella vahvistetaan mahdollisimman paljon äänisignaalia ja mahdollisimman vähän kohinaa.
- Musiikkimies87
TheOtus kirjoitti:
Toivottavasti tarkoitat että äänenvoimakkuus pitää säätää kuitenkin lähes täysille. Silloin vahvistimella vahvistetaan mahdollisimman paljon äänisignaalia ja mahdollisimman vähän kohinaa.
Juu. Lähes täysille voi laittaa äänenvoimakkuuden, eli about 70-90% maksimi äänenvoimakkuudesta. 100% täysille jos laittaa äänenvoimakkuuden niin ainakin joissakin kannettavissa cd-soittimissa rupeaa äänenlaatu huononemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867