sukupuolen vaihtaminen

Genotyypit

Ihmettelen, miksi jotkin haluavat vaihtaa sukupuolensa. Oikeastaan se on mahdotonta geneettisessä mielessä, koska sukupuolen määräävät sukupuolikromosomit: Miehellä X ja Y-kromosomi ja naisilla kaksi X-kromosomia. Nämä kromosomit ovat ihmisen jokaisessa solussa. Niitä ei voi muuttaa tai vaihtaa. Geneettisessä mielessä mies pysyy miehenä ja nainen naisena, vaikka ihminen miten leikeltäisiin.

Kai on niin, että ne, jotka haluavat vaihtaa sukupuolensa, ovat sielultaan sairaita. Aikamme ja yhteiskuntamme on liian seksuaalinen. Riittää, että ihminen on ihminen.

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain vikaa heiss on

      Suoraan salvetaan pelit poistaa sitten silikonit aika sairasta touhua

    • Yks neonainen

      Sukupuolta ei voi vaihtaa! Sukupuolen määrittelee oma kokemus sukupuolestaan, edes kromosomit ei määrittele sukupuolta. Kromosomiston sukupuolikromosomeista yleisimpänä esiintyy XX ja XY, mutta löytyy myös vaihtoehtoja XXY, XYY ja X0. Kromosomit ohjaa yleensä sukupuolielimien ja ihmisen ulkonäön kehittymistä, mutta sekään ei aina toimi. Esimerkiksi intersukupuolisella voi olla kromosomit XY, mutta kun sikiöaikana testosteroni ei tehoa, syntyy tytön/naisen näköinen ihminen jolla sisäiset sukuelimet muistuttaa yleensä enemmänkin miehen tyyppisiä.

      Kyllä, ihminen on ihminen, myös transsukupuolinen. Koska transsukupuolisen sukupuolenkokemus ja fyysinen ulkonäkö on ristissä, lääketiede on todennut helpommaksi vaihtoehdoksi korjata fyysinen ulkonäkö samaksi kuin koettu todellinen sukupuoli. Seksistä tässä ei ole kyse laisinkaan, paitsi ehkä siltä osin että jokut transsukupuoliset eivät halua harrastaa seksiä "väärillä vehkeillä". Lisäksi jokainen hoidettu transsukupuolinen on todettu mieletään terveeksi, samaa ei voi sanoa monestakaan asiaa vastustavasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      194
      6620
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5513
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3534
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      127
      3483
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      111
      2501
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1966
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      54
      1937
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1498
    Aihe