Non ni. Tuli viikon reisssu taas tehtyä Alanyaan. Sunnuntaihin asti pilvistä ja joitain sadepisaroita melkein päivittäin. Mutta lämmintä oli. Hinnat oli hieman nousseet, olut 8-9 liiraa. Vaihtokurssi 2.7-2.8. Hotellina Lomamatkojen SUNON. Hotelli Develin tasoa mutta rauhallisemmalla paikalla. Uima-allas varjossa ja tietenkin vesi kylmää. Hotellin ravintola ihan ok. Pitäjä on suomalainen Kristiina. Hamam hotellin vieressä ja hinta 75 liiraa kerta, oli todella hyvät (nais) hierojat/pesijät. Mitä sitten muuta matkasta. Miami Beach Clubilla yksi päivä köllötellessä, todella asiallinen ja hyvä paikka (löytyy Googlella). Prunssi paikka vuoristossa (Tepes) aivan mahtava, ruokalajeja jos jonkinlaisia. Hintaa prunssille n. 28 liiraa. Paikkaan pääsee bussilla nro.5 dolmusasemalta/taksilla. Sidessä päivä, pieni idyllinen paikka. Vuokra-autolla ajeltiin, hinta 25 eur/vrk. Auto vuokrattiin Martinilta, täys kasko (katso Googlella). Paikka vuokraa myös polkupyöriä. Monta kertaa käyneenä ei enää innostu järjestetyistä retkistä, kannattaa toki käydä. Galelle toki tuli mentyä dolmuksella ja kävellen alas sataman puolta. Uimavehkeet mukaan, reitin varrella ravintoloita jossa uima-altaat ja mukavat näköalat. Loppusuoralla satamaan tultaessa on suomalaisen pitämä Cafe Mai , josta halutessaan saa lonkeroa/juhlamokkaa7ruokaa. "Suomi paikkoja" tuli karteltua, tosin Bellassa tuli käytyä syömässä/katseltua formulaa. Olihan siellä myöskin Tauski esiintymässä, sanat ei riitä kuvaamaan ukkoa. Kaiken kaikkiaan, hinnat nousseet, vaihtokurssi ok, lämmintä riitti, Tekemistä riitti, kaikkihan on itsestä kiinni. Kulkekaa katselkaa kokeilkaa, niin tulee kokemuksia.
Eilen Alanyasta kotiin
Kotiin eilen
51022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vielä Gazipasasta. Lentokenttä pieni. Tullessa sukkana lävitse linja-autoon. Matka hotelleille n. 45 min. Lähtiessä pientä ongelmaa, joutuivat käsin kirjaamaan passit järjestelmään. Juuri avattu peini Tax-Free, hajuvesiä tupakkaa (tarjouksia), alkoholia, makeisia ym. Pieni baari, syötävää/juotavaa. Kyllä kentästä vielä hyvä tulee, kunhan saavat remontin valmiiksi.
Hei minkä yhtiön kautta lensitte Gaziin?
Lomamatkat/Finnair Airbus A319.
Hyvät aktiviteetit viikon lomalle. Kuulostaa oikealta ja monipuoliselta touhulta.
Artistilla itsellään ei ole ymmärrystä pysyä poissa esiintymislavoilta, niin sitä ymmärrystä pitäisi löytyä hänen palkkaajiltaan. Älkää enää ottako esiintymään, pliis. Myötähäpeän määrä yleisön joukossa oli suuri.
http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Tauski-liian-kannissa-lentokoneeseen-kiidatettiin-ulos-pyoratuolilla/1044794