Mun syrkit ovat nyt 2vk1pv ikäisiä ja kovia liikuskeleen dunassa ja silmätkin ovat melkein auki ja kiinteää ruokaakin maistellaan innolla ja eikä emo ole tehnyt poikasille mitään vaikka vahingossa poikanen onkin tullut haistelemaan kättäni kun laitan ruokaa dunaan .Poikaset ovat ihania ja tosi söpöjä, mutta haluaisin alkaa heti kun vaan on mahdollista niin totuttaan hamsuja ihmisen hajuun ja käsittelyyn.Emo yrittää yhä epätoivoisesti kantaa poikasia pesään mutta poikaset ovat varmaan jo liian painavia kannettavaksi eikä emo aina jaksa kantaa poikasta pesään asti ja eiväthän ne poikaset pesässä pysy vaan ovat kovia seikkailijoita ja tutkijoita,elikkä koska saisin ottaa poikasia käsittelyyn ja pois dunasta.
saisinko jo
4
243
Vastaukset
- tytteli
kyllä niitä voi jo kahden viikon iässä alkaa totuttelemaan ihmisen hajuun...ei emo syö enää niin isoja poikasia.
silloin kun oikaset ovat pieniä karvattomia nakkeja voi emo niitä "puollustaessaan" tappaa ne.Mutta kyllä sinä jo uskallat niihin vähän koskea. - wiidii
poikaset alkavat parin – kolmen viikon iässä maistella kiinteää ruokaa ja kolmiviikkoisina ne saattavat lähteä liikkeelle pesästä, myös aikaisemmin, poikkeuksiakin on. Tällöin niitä voi jo varovasti käsitellä.
Aluksi emo saattaa kantaa pentuja takaisin pesään tarttumalla niitä hampaillaan niskasta, mutta se yleensä luovuttaa pian huomatessaan urakan mahdottomaksi :D- Oili83
Minä käsittelen jo pariviikkoisina (eli siinä vaiheessa kun pennut lähtevät pesästä, mutta silmät ovat vielä ainakin melkein kiinni) sen verran, että tarkistan niiltä sukupuolet. Kunnolla alan käsitellä pentuja siinä vaiheessa, kun niiden silmät ovat ihan kunnolla auki.
- juulia04
aloin käsitteleen poikasia paripäivää sitten eli vähän yli 2vk ikäisinä,9 poikasella on kiiltava turkki mutta 2 on matta pintainen turkki,mulla on melkein kaikilla poikasilla punaiset silmät vain muutama musta silmäinen, ne ovat kädessä ihan rauhallisesti ja ovat kovin uteliaita ja tutkiskelevat kovasti ja kiinteää ruokaa maistellaa todella innokkaasti ja välillä temppuillaan, poikaset ovat nyt 2pv vajaat 3vk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298