Kelan sivulla se on jokuset 500 ja risat. Yks tyyppi sanoi olevan yli 800 €. Kun ei ole mitään työhistoriaa ja hakenut eläkettä jo 20 v. sitten ja kun eläkeikä tulee niin mistä he saa tuon summan repivät. ?
Siis tyyppi haki eläkettä nuorena niin kauan kunnes lekuri luovutti. Nyt elää perintörahoilla ja saa asumistukea ja kehuu saavansa yli 800 € kk kansaneläkettä. Mistä nuo luvut on repäisty ?
En ymmärrä miksi lukemat on niin erillaisia ja käsitykset.
Peruskansaneläke ?
7
544
Vastaukset
- hohhoijjaakkjaa taas
http://www.kela.fi/elakelaiset
Tyyppi todennäköisesti tarkoitti takuueläkettä 743,38€/kk, siellä se lukee. Tyyppi lienee sitäpaitsi työkyvyttömyyseläkkeellä, ja saa siihen eri korotusosia päälle.ihan noin yleisesti vinkiksi että kannattaa selventää,asia sen keskustelukumppanin kanssa. Mitä pienemmistä hiluista on kyse, sitä suurempi näyttää olevan kateus! - Oikeistohallitus
Toivotta valitaan kunnon Kokoomuslainen hallitus ja ennenaikainen sellainen. Koko vasemmisto huitsin nevadaan ja oikeistohallitus tilalle. Sitten voisivat parin vuoden päästä tarkistaa ylipäätään kenen rahoilla täällä kukakin notkuu.
Tiedän tosi monta henkilöä jotka " sairaseläkkeellä " ja käyvät punttisalilla ym. Kerovat rehellisesti ettei mitään vaivaa ole ja äänestävät vasseja luullen että niillä ressukoilla olisi joku vaikutus mitä valtio heille syytää.
Tämä maa ei kestä enää mitään siipeiliöitä kun heitä on vasseissa pilvinpimein muutenkin.- Hävetkää
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää. - vaikea sairaus
Hävetkää kirjoitti:
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää.Jaksan jonkun aikaan jaloillani ja käsillä vielä vähemmän 1 - 2 h /pv
Kuukin kylillä että olen lintsari , ettäå sillai ne asiat kääntyy, kun ei tiedä totuutta
- rikkotauti
Sairautta on niin monenlaista. Ei pienen työkyvyttömyys- tai kansaneläkkeen kanssa kituuttaminen ole herkkua, kuules.
Omaehtoinen liikunta on ainoa tapa pysyä jotenkin hengissä ja omatoimisena. Monet sairaudet etenevät hiljaa mutta vahvasti ja johtavat liikuntakyvyttömyyteen. Yhteiskunnalle ne hoitopotilaat tulevat kaikista kalleimmaksi. - tönkkönä
Mun pitäs mennä kuntosalille kun oon niin romu, en taitu mihinkään suuntaan enää mutta kun se on niin kallista. En ole kateellinen.
- rämppä
Minäkin käyn kuntosalilla, ihan terveydenhoidon maksamana. On nimittäin kunnalle edullisempaa koettaa lisätä niitä vuosia, jolloin pärjää yksin, kuin järjestää kotiapua.....
Siitäkin joku on kateellinen. Olen sanonut, vaihtakaa. Otan teidän työnne ja terveytenne, annan tilalle sairauteni ja eläkkeeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502184SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851141Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741070HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36292961Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320899Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah98835- 56807