Kelan sivulla se on jokuset 500 ja risat. Yks tyyppi sanoi olevan yli 800 €. Kun ei ole mitään työhistoriaa ja hakenut eläkettä jo 20 v. sitten ja kun eläkeikä tulee niin mistä he saa tuon summan repivät. ?
Siis tyyppi haki eläkettä nuorena niin kauan kunnes lekuri luovutti. Nyt elää perintörahoilla ja saa asumistukea ja kehuu saavansa yli 800 € kk kansaneläkettä. Mistä nuo luvut on repäisty ?
En ymmärrä miksi lukemat on niin erillaisia ja käsitykset.
Peruskansaneläke ?
7
515
Vastaukset
- hohhoijjaakkjaa taas
http://www.kela.fi/elakelaiset
Tyyppi todennäköisesti tarkoitti takuueläkettä 743,38€/kk, siellä se lukee. Tyyppi lienee sitäpaitsi työkyvyttömyyseläkkeellä, ja saa siihen eri korotusosia päälle.ihan noin yleisesti vinkiksi että kannattaa selventää,asia sen keskustelukumppanin kanssa. Mitä pienemmistä hiluista on kyse, sitä suurempi näyttää olevan kateus! - Oikeistohallitus
Toivotta valitaan kunnon Kokoomuslainen hallitus ja ennenaikainen sellainen. Koko vasemmisto huitsin nevadaan ja oikeistohallitus tilalle. Sitten voisivat parin vuoden päästä tarkistaa ylipäätään kenen rahoilla täällä kukakin notkuu.
Tiedän tosi monta henkilöä jotka " sairaseläkkeellä " ja käyvät punttisalilla ym. Kerovat rehellisesti ettei mitään vaivaa ole ja äänestävät vasseja luullen että niillä ressukoilla olisi joku vaikutus mitä valtio heille syytää.
Tämä maa ei kestä enää mitään siipeiliöitä kun heitä on vasseissa pilvinpimein muutenkin.- Hävetkää
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää. - vaikea sairaus
Hävetkää kirjoitti:
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää.Jaksan jonkun aikaan jaloillani ja käsillä vielä vähemmän 1 - 2 h /pv
Kuukin kylillä että olen lintsari , ettäå sillai ne asiat kääntyy, kun ei tiedä totuutta
- rikkotauti
Sairautta on niin monenlaista. Ei pienen työkyvyttömyys- tai kansaneläkkeen kanssa kituuttaminen ole herkkua, kuules.
Omaehtoinen liikunta on ainoa tapa pysyä jotenkin hengissä ja omatoimisena. Monet sairaudet etenevät hiljaa mutta vahvasti ja johtavat liikuntakyvyttömyyteen. Yhteiskunnalle ne hoitopotilaat tulevat kaikista kalleimmaksi. - tönkkönä
Mun pitäs mennä kuntosalille kun oon niin romu, en taitu mihinkään suuntaan enää mutta kun se on niin kallista. En ole kateellinen.
- rämppä
Minäkin käyn kuntosalilla, ihan terveydenhoidon maksamana. On nimittäin kunnalle edullisempaa koettaa lisätä niitä vuosia, jolloin pärjää yksin, kuin järjestää kotiapua.....
Siitäkin joku on kateellinen. Olen sanonut, vaihtakaa. Otan teidän työnne ja terveytenne, annan tilalle sairauteni ja eläkkeeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841