Kelan sivulla se on jokuset 500 ja risat. Yks tyyppi sanoi olevan yli 800 €. Kun ei ole mitään työhistoriaa ja hakenut eläkettä jo 20 v. sitten ja kun eläkeikä tulee niin mistä he saa tuon summan repivät. ?
Siis tyyppi haki eläkettä nuorena niin kauan kunnes lekuri luovutti. Nyt elää perintörahoilla ja saa asumistukea ja kehuu saavansa yli 800 € kk kansaneläkettä. Mistä nuo luvut on repäisty ?
En ymmärrä miksi lukemat on niin erillaisia ja käsitykset.
Peruskansaneläke ?
7
528
Vastaukset
- hohhoijjaakkjaa taas
http://www.kela.fi/elakelaiset
Tyyppi todennäköisesti tarkoitti takuueläkettä 743,38€/kk, siellä se lukee. Tyyppi lienee sitäpaitsi työkyvyttömyyseläkkeellä, ja saa siihen eri korotusosia päälle.ihan noin yleisesti vinkiksi että kannattaa selventää,asia sen keskustelukumppanin kanssa. Mitä pienemmistä hiluista on kyse, sitä suurempi näyttää olevan kateus! - Oikeistohallitus
Toivotta valitaan kunnon Kokoomuslainen hallitus ja ennenaikainen sellainen. Koko vasemmisto huitsin nevadaan ja oikeistohallitus tilalle. Sitten voisivat parin vuoden päästä tarkistaa ylipäätään kenen rahoilla täällä kukakin notkuu.
Tiedän tosi monta henkilöä jotka " sairaseläkkeellä " ja käyvät punttisalilla ym. Kerovat rehellisesti ettei mitään vaivaa ole ja äänestävät vasseja luullen että niillä ressukoilla olisi joku vaikutus mitä valtio heille syytää.
Tämä maa ei kestä enää mitään siipeiliöitä kun heitä on vasseissa pilvinpimein muutenkin.- Hävetkää
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää. - vaikea sairaus
Hävetkää kirjoitti:
Haloo !!!!
Kurjaa kun teitä köyhempien karehtijoita riittää : (
Haloo!! tulitko ajatelleeksi, että punttisalilla käynti saattaa olla lääkärin määräämää voimaharjoittelua - kuntoutusta / jottei lihakset kokonaan veltostu ja nivelet ränsisty.
Siitä on usein apua nivel-ja lihasvaivoissa.
On eri asia tehdä työtä hankalissa asennoissa tai istua 8h /pv:ssä, kuin käydä itseään kuntouttamassa pienen tovin päivästä, jottei tulevaisuudessa tulisi kokonaan liikuntakyvyttömäksi.
Järjenkäyttö on sallittua ja asiat ei mene aina niin miltä saattaa näyttää.Jaksan jonkun aikaan jaloillani ja käsillä vielä vähemmän 1 - 2 h /pv
Kuukin kylillä että olen lintsari , ettäå sillai ne asiat kääntyy, kun ei tiedä totuutta
- rikkotauti
Sairautta on niin monenlaista. Ei pienen työkyvyttömyys- tai kansaneläkkeen kanssa kituuttaminen ole herkkua, kuules.
Omaehtoinen liikunta on ainoa tapa pysyä jotenkin hengissä ja omatoimisena. Monet sairaudet etenevät hiljaa mutta vahvasti ja johtavat liikuntakyvyttömyyteen. Yhteiskunnalle ne hoitopotilaat tulevat kaikista kalleimmaksi. - tönkkönä
Mun pitäs mennä kuntosalille kun oon niin romu, en taitu mihinkään suuntaan enää mutta kun se on niin kallista. En ole kateellinen.
- rämppä
Minäkin käyn kuntosalilla, ihan terveydenhoidon maksamana. On nimittäin kunnalle edullisempaa koettaa lisätä niitä vuosia, jolloin pärjää yksin, kuin järjestää kotiapua.....
Siitäkin joku on kateellinen. Olen sanonut, vaihtakaa. Otan teidän työnne ja terveytenne, annan tilalle sairauteni ja eläkkeeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394