pennun sisäsiisteys

jokunen2

Hei! Minulla on 11-viikkoinen sakemannin narttupentu. Ongelma on se, että käymme monta kertaa päivässä ulkona että koira oppisi tekemään asiansa ulos, mutta joka kerta pentu pidättää niin kauan että päästään kotiin ja tekee sisälle asiansa. Käymme ulkona ruuan, nukkumisen ja leikkienkin jälkeen. Olemme olleet välillä parikin tuntia ulkona.
Kotona koira tekee asiansa lehden päälle.
Vinkkejä?

5

150

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehdetön

      Yhdistääköhän lehden ja hädän,eli vain lehdelle.
      Vieppä lehti ulos.

    • jokunen3

      Olen yrittänyt sitäkin, ei auta.
      Pentu jää vain makoilemaan tai istumaan ulos, ei haluaisi lainkaan liikkua

      • 6-33

        On pienillä pennuilla ihan normaalia ja yleistä. Ulkona vaan täytyy ravata, ite kävin puolen tunnin välein seisoskelemassa. Koita että annat koiran "viedä" sua, niin teen nykyäänkin aikuisten koirieni kanssa, kun ovat tosi nirsoja kakka ja pissapaikkojen suhteen. Viemisellä tarkoitan että koira johdattaa sut minne haluaa, et löytäis haluamansa paikan. Tosin meillä se hyvä puoli et osaavat käskyt "pissa" ja "kakka", kannattaa opettaa ni tekee helpommin.

        Se on pennulla alkujännitystä, meillä ei yks koira meille tullessaan 3kuisena pissinyt eikä kakkinut ollenkaan ekaan 8 tuntiin. Mihinkään. Ei autoon, ulos, eikä kotiin. Oli niin jännää vissiin. Sitten repes hirvee riemu kun vihdoin tuli lattialle piiitkä pissa, ainoo kerta ku olen iloinnut lattialle tekemisestä :)


    • ...

      Minun 7 viikkoinen pentuni teki heti alusta lähtien kaiken ulos, muutama pikku vahinko sattui kotona olevien papereiden päälle. Tuo, jos pentu ei osaa tehdä ulos kertoo joko koiran huonosta hermorakenteesta tai sitten kasvattajan laisuudesta opettaa tekemään pentu tarpeensa ulos. Koirani on jo alusta asti ollut erittäin tasapainoinen luonteeltaan eikä jännitä uusia tilanteita, joten oli erittäin helppoa aikoinaan sen kanssa kun se oli sisäsiisti jo 3 kk ikäisenä täysin.

    • ookoweweq

      Älä tule sisään ennen kuin pentu on tehnyt ulos. Se ei ole oppinut, että ulos tehdään. Se on oppinut, että kotona on sen pissapaikka. Nyt se on jo niin vanha, että pitäis jaksaa pidättää, mutta se ei ole oppinut, että ulos tehdään hädät.
      Varaa itsellesi vaikka koko päivä, ettet tule sisään lainkaan, niin eiköhän sen ole jossain vaiheessa pakko tehdä ulos. Muista sitten mieletön palkitseminen, kun se tekee ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe