Hei! Minulla on 11-viikkoinen sakemannin narttupentu. Ongelma on se, että käymme monta kertaa päivässä ulkona että koira oppisi tekemään asiansa ulos, mutta joka kerta pentu pidättää niin kauan että päästään kotiin ja tekee sisälle asiansa. Käymme ulkona ruuan, nukkumisen ja leikkienkin jälkeen. Olemme olleet välillä parikin tuntia ulkona.
Kotona koira tekee asiansa lehden päälle.
Vinkkejä?
pennun sisäsiisteys
5
120
Vastaukset
- lehdetön
Yhdistääköhän lehden ja hädän,eli vain lehdelle.
Vieppä lehti ulos. - jokunen3
Olen yrittänyt sitäkin, ei auta.
Pentu jää vain makoilemaan tai istumaan ulos, ei haluaisi lainkaan liikkua- 6-33
On pienillä pennuilla ihan normaalia ja yleistä. Ulkona vaan täytyy ravata, ite kävin puolen tunnin välein seisoskelemassa. Koita että annat koiran "viedä" sua, niin teen nykyäänkin aikuisten koirieni kanssa, kun ovat tosi nirsoja kakka ja pissapaikkojen suhteen. Viemisellä tarkoitan että koira johdattaa sut minne haluaa, et löytäis haluamansa paikan. Tosin meillä se hyvä puoli et osaavat käskyt "pissa" ja "kakka", kannattaa opettaa ni tekee helpommin.
Se on pennulla alkujännitystä, meillä ei yks koira meille tullessaan 3kuisena pissinyt eikä kakkinut ollenkaan ekaan 8 tuntiin. Mihinkään. Ei autoon, ulos, eikä kotiin. Oli niin jännää vissiin. Sitten repes hirvee riemu kun vihdoin tuli lattialle piiitkä pissa, ainoo kerta ku olen iloinnut lattialle tekemisestä :)
- ...
Minun 7 viikkoinen pentuni teki heti alusta lähtien kaiken ulos, muutama pikku vahinko sattui kotona olevien papereiden päälle. Tuo, jos pentu ei osaa tehdä ulos kertoo joko koiran huonosta hermorakenteesta tai sitten kasvattajan laisuudesta opettaa tekemään pentu tarpeensa ulos. Koirani on jo alusta asti ollut erittäin tasapainoinen luonteeltaan eikä jännitä uusia tilanteita, joten oli erittäin helppoa aikoinaan sen kanssa kun se oli sisäsiisti jo 3 kk ikäisenä täysin.
- ookoweweq
Älä tule sisään ennen kuin pentu on tehnyt ulos. Se ei ole oppinut, että ulos tehdään. Se on oppinut, että kotona on sen pissapaikka. Nyt se on jo niin vanha, että pitäis jaksaa pidättää, mutta se ei ole oppinut, että ulos tehdään hädät.
Varaa itsellesi vaikka koko päivä, ettet tule sisään lainkaan, niin eiköhän sen ole jossain vaiheessa pakko tehdä ulos. Muista sitten mieletön palkitseminen, kun se tekee ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759512Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297500Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816340SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872080Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377