Miks tvstä tulee vaan jotain jenkkiroskaa ja suomipaskaa, Salkkarit ,uuspäivä ja kaikki jenkkiroska nähty jo kauan sitte.
Suomen telkkariin pitäs tulla animea (siis kaikenikäisille, ei pelkästään niille lapsille sitä beybladea yms. pokemonia) jossa on sentää jotain järkee. Joskus tuli Dragon Ball subilta mutta siitä jo kauan, animea pitäs näyttää niin nousisi omakin uskoni televisiotarjonnan laatuun. Bleach,GTO,Death Note,Highschool of dead, Berserk....jne laatusarjoja pitäisi tulla- Mutta raivostuttaa ihmiset jotka haukkuu animee ilman että tietää mitää. OLETTE KYLLÄ KAIKKI JOSKUS KATTONEET MUUMEJA JA POKEMONIA.
Suomen telkkariin pitäs tulla animea (siis kaikenikäisille, ei pelkästään niille lapsille sitä beybladea yms. pokemonia) jossa on sentää jotain järkee. Joskus tuli Dragon Ball subilta mutta siitä jo kauan, animea pitäs näyttää niin nousisi omakin uskoni televisiotarjonnan laatuun. Bleach,GTO,Death Note,Highschool of dead, Berserk....jne laatusarjoja pitäisi tulla- Mutta raivostuttaa ihmiset jotka haukkuu animee ilman että tietää mitää. OLETTE KYLLÄ KAIKKI JOSKUS KATTONEET MUUMEJA JA POKEMONIA.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Joo, lisää Paavo Pesusientä, niin ohjelmatarjonta kasvaa.
Hei elä yhtään dissaa, Paavo Pesusieni on hyvä! x'D
Anime ja animaatio eivät ole sama asia.
Mutta kysynnän ja tarjonnan laki toimii tässä tapauksessa erinomaisesti, kultsi. Animelle ei ole tarpeeksi kysyntää, joten tarjontaakaan ei ole.
vai ei ole kysyntää? oletko tietoine mkuinka paljon harrastajia suomeski on ja heille järjestetää coneja ympäri maata joissa esitellään animea ja mangaa
Ei kuitenkaan tarpeeksi. Ota huomioon, että tämä on viiden ja puolen miljoonan asukkaan maa, joten muutama tuhat fanaattista animefania ei paljoa hetkauta. Animelle välinpitämättömiä tai sitä vastenmielisenä pitäviä on niin paljon, ettei näiden japanilaisten piirrettyjen esittäminen televisiossa ole kannattavaa.
hahhah :D ja niillä kokkiohjelmillako on satojatuhansia fanaatikkoja :D
Itse en ole kyseisiä ohjelmia katsonut, mutta kaikesta päätellen niitä katsotaan, sillä niitä lähetetään televisiosta. Kyllä minustakin olisi kiva, jos Suomessa myytäisiin historiallisia propagandaleffoja ylipäätään missään kaupassa, mutta kun ei ole kysyntää, ei ole myöskään tarjontaa.
Anna esimerrki historiallisesta propagandaleffasta
Sergei Eisensteinin Lokakuu, (Октября)
tai en-muista-kenen Lenin lokakuussa, (Ленин в октябре.) Muutamat natsileffat ovat myös hyviä.
miksi sitä paskaa pitäisi tulla telkkarista kun sitä voi halutessaan katsoa netistä?
että ihmiset saa tietää kuinka paljo parempaa se on ku joku säälittävät salkkarit
Eivät saa tietää, elleivät katso. Eivöt katso, jos pitävät sitä paskana. Jos eivät pidä sitä paskana ja katsovat, niin heidän ei tarvitse alkaa pitää siitä enemmän.
Olisi kyllä ihan kiva, jos animea tulisi telkkaristakin. Pokémonkin kelpaisi, jos se ei olisi ryhtynyt tylsäksi ja itseään toistavaksi kaupallistetuksi paskaksi.
Japanilaiset ponit= Animea
Japanilainen piirretty homoporno= Animea
Japanilainen piirretty= Animea.
Japanissa kaikki on animea.
Mutta animessakin on se ongelma, että sitä on niin paljon ja eri tyyppisille ihmisille. On Narutoa, Bleachia ja kaikenmaailman niitä tyttöjen Tokio Mew Mewia ja mikä oli se yksi tyttö kellä oli joku kurkkutauti...?
Mutta Naruto ja Bleach ei ole kyllä mitään laatuanimeja tai -mangoja, liian pitkitettyjä, ainakin Naruto. En enää lue sitä, koska ärsyttää. Tarina ja idea on hyvä, mutta näin tyttönä ei vois vähempää kiinnostaa ne jatkuvat taistelut mitkä kestää miljoona vuotta (ainoastaan niiden sisällä käytävä dialogi kiinnostaa). Esim. saatana se Sasuken palautus, kun oli se Choojin taistelu sitä yhtä tyyppiä vastaan... TYLSÄÄ. Animestakin valkkaan vain kermat päältä. En toisaalta ole animeakaan katsonut pitkään pitkään aikaan.
Ja eikös se Dragon Ballkin kestänyt (tai on kestänyt) jotain 30 vuotta vai sekoitanko johonkin toiseen? Vaikuttaa kuitenkin ihan kauhean tylsältä sekin. Miksi nuo japanilaiset eivät näytä osaavan lopettaa ajoissa?
Mutta Death Note on laatukamaa. Sitä tulisi kyllä näyttää telkkarissa.
- fnfn
Animea löytää varmasti kiinnostuneet netistä enemmän kuin tarpeeksi. Turha sitä on valtaväestölle väkisin tyrkyttää.
Ite katon animeni netistä tai anime tube QQ:sta. Sen saa siis ladattua androideille :). Mut ei todellakaa ois mikää iha kauhee juttu suomen valtaväestöllekkään jos kerran viikossa tulis vaikka shoujoa tai bishoujoanimee telkkarista :|