Hei,
Olen asunut Suomessa monta vuotta ja koska itse olen Mumbaista kotoisin, jäin miettimään täällä kiinnostusta Intiaan mm. ruoka, bollywood, kultuuria, jne.
Olisi kiva tietää ihmisten kokemuksista, näkemyksistä, ja kiinnostuksista Intiasta.
T.Parvati
Suomi Intia
9
208
Vastaukset
- Intiassa matkannut
Minua on ainakin Intia kiehtonut aina. Olemme perheen kanssa matkustaneet Intiaan monta kertaa ja matkustetaan tulevaisuudessakin. Emme ole matkanneet mihinkän turistipaikkoihin, vaan olemme olleet aivan toisaalla, Ruokaa olemme ostaneet tavallisen kansan joukossa kaupoista ja toreilta. Ruoka on Intiassa hyvää!
Voi bollywood-elokuvat on ihania, harmi vain, että niitä ei näytetä täällä Suomessa juurikaan televisiossa. Matkoiltamme olemme tuonnet mukana bollywood-elokuvia dvd:na, samoin musiikkia cd-levyinä.
Vuosien varrelle on meille tietysti tullut tuttavia Intiasta ja lähes päivittän vaihdetaan jotain kuulumisia mm. facebookissa.Hei,
Kiitos vastauksestasi. Kiva tietää että olette oitäneet intialaisen ruoka ja bollywoodia. Olen itseasiassa perustannut fbssa intialaisen /bollywood ryhmän jotta ihmiset pysyty keskustelemaan asiasta.
T. Parvati- Kiinnostais, mutta
parvati kirjoitti:
Ilmoittaa jos tuo facebookin ryhmä kiinnostaa teitä!
:)
Hyvää juhannusta!
T. ParvatiSiis miten tää sun fb-juttu löytyy fb:sta?? Vai teetkö sitä vasta joskus? En ainakaan löytäny sitä sieltä. Ei oikein taida sopia tälle sakille, kun täällä ollaan anonyymina ja väännetään viisauksia ja kiistellään valmismatkojen aamiaisista.
Kiinnostais, mutta kirjoitti:
Siis miten tää sun fb-juttu löytyy fb:sta?? Vai teetkö sitä vasta joskus? En ainakaan löytäny sitä sieltä. Ei oikein taida sopia tälle sakille, kun täällä ollaan anonyymina ja väännetään viisauksia ja kiistellään valmismatkojen aamiaisista.
Se on nimenä - Intialaisen ruoan ystävät ja toinen on Bollywoodia Suomalaisille
Joten tervetuloa vaan, jos kinnostaa
T.Parvati
- utelias matkaja
Minä pidän lämmöstä ja ystävällisistä ihmisistä intiassa. Turistipaikka goa on minulle mieleen sekä karnatakan osavaltissa olen liikkunut. Halpa hinta, hyvä fiilis ja ystävät ovat saaneet minut uudestaan aina intiaan. Lehin alue on alkanut myös kiinnostaa.intian ruuasta en välitä paitsi kinfisher fisut ja olut.kaikessa kieroudessaan kiva paikka. Miksi ihmiset vaihtaa nimeään ja kukkaan ei tunne enään edellisellä nimellä?
- dkjlkjvn evnnw
Intiassa olen käynyt monta kertaa ja ensi syksynä taas menossa. Rajasthan ja Gujarat on paikkoja joihin ajattelin vielä tutustua.
Viimeksi käväisin Delhi, Kalkutta, Andamaanit; Chennai, Kochi, Goa, Delhi kierroksen tekemässä.
Bollywood ei kiinnosta pätkääkään mutten välitä myöskään holly- enkä nollywoodista. (Nollywood on Nigerian filmiteollisuus, jos ette tienneet). Intialainen ruoka on hyvää ja maa kiinnostava.Kiitos vastauksestasi. Kun olette menossa Rajanthan osavaltion, siinä on erikoisuus siinä mielessä, että osavalio on tosi värikäs ja ruoassa käytetään paljon auringossa kuivattu mausteitä jotta tuo ihan eri maku:)
Siellä kannatta käydä mm. Jaipur, Udaipur, Jaisalmer.
Kuinka pitkä te aiotte olla siellä?
T.Parvati- dkjlkjvn evnnw
parvati kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Kun olette menossa Rajanthan osavaltion, siinä on erikoisuus siinä mielessä, että osavalio on tosi värikäs ja ruoassa käytetään paljon auringossa kuivattu mausteitä jotta tuo ihan eri maku:)
Siellä kannatta käydä mm. Jaipur, Udaipur, Jaisalmer.
Kuinka pitkä te aiotte olla siellä?
T.ParvatiIntiassa aion olla ehkäpä nelisen kuukautta. Kolme kuukautta menee Delhissä jossa minulla on tarkoitus opiskella. Sen jälkeen kenties kuukausi reissaamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"275389Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1394655Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset604393Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83522Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m773360Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta423157- 262784
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä312645Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html272500Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv872494