Olen miettinyt kunnon kaiuttimien hankkimista tietokoneeseen. Olen todella herkkäkorvainen enkä kestä yhtään sitä, jos basso särkyy tai kaiutin resonoi tms. Epäilen noita suoraan tietokoneeseen liitettäviä kaiuttimia, vaikka olisivat kuinka kalliita.
Voinko ostaa esimerkiksi käytetyn viritin-vahvistimen ja kunnon kaiuttimet ja liittää ne koneeseen? Tällaisessa uudessa koneessa ei näköjään ole enää niitä samoja liitäntöjä kuin viime koneessa kun vedin koneesta piuhat stereoihin ja sitä kautta äänen kaiuttimiin - liitetäänkö tuollainen viritys nykyään HDMI-kaapelilla?
Kaiuttimet tietokoneeseen
5
261
Vastaukset
- 3edc
Pitää tosiaan olla digitaalinen liitäntä, esim. HDMI, mutta tavallisemmin S/PDIF optisella kaapelilla, jos kuvaa ei tarvitse siirtää. Muuten väliin laitettava vahvistin ei auta mitään, jos tietokoneesta tulee herkästi häiriötä lähtösignaaliin. Jos vahvistimella ei ole muuta käyttöä, niin aktiivikaiuttimet on parempi vaihtoehto, vaikka valikoima onkin paljon suppeampi. Ainakin Behringerin kaiuttimia on kehuttu. http://www.thomann.de/fi/behringer_ms20_multimedia_lautsprecher.htm#bewertung Näyttää vaan aika rumilta... Genelecin aktiivikaiuttimet ovat parhaita, mutta niin kalliita, etten kytkisi sellaisia häiriöisellä 3,5 mm plugilla tietokoneeseen. Käsittääkseni niissä ei ole digitaalista liitäntää (DA-muunninta).
- Neito pulassa
Kiitos neuvosta, nuohan ei ole ollenkaan pahan hintaiset. Olipa ihanaa saada noin asiallinen vastaus tällä foorumilla heti kättelyssä. :)
- wsup
Suosittelen mille tahansa aktiivikaiuttimille ottamaan kaveriksi esim. http://www.thomann.de/fi/behringer_ucontrol_uca_202.htm jos ei ole erillistä kunnollista äänikorttia.
...niitä Genelecejäkin saa ihan hyvään hintaan välillä käytettyinä ;)
- rwqrwr
miks ja mitä tuolla tekee?
- Löytyi etsimäsi
Genelec
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275353
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34687- 1561747
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551456Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141292Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike221122- 931114
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701013viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2091004- 37849