Onkohan ideoita luonnosta ja ihan ympäristöstä kiinnostuneille eikä mitään kaljanjuonti-biletys sellaisia tai auringossa löhöilyä.
Mites vaikka risteilyjä lähisaarille tai vähän kauemmaskin?
Luonnonpuistoja tms tai vaikka patikointia,nähtävyyksiä ym muutaman tunnin reissuja??
Kiitos=)
Primosten ja lähiympäristö
2
298
Vastaukset
Noh,
Krka, vetinen luonnonpuisto on lähellä, piipahda.
Sibenik, jonsei muuta, niin kivestä ilman puuta valmistettu maailmanperintö -kirkko
Sibenik/Vodice ja muitakin satamia -> Retki Kornatin luonnonpuistoon
Split -> vuorolautoilla lähisaarille (jadrolinija.hr)
Trogir, vanha, tiheään sullottu kaupunki saarella
Solin, kylä jossa areenan ja kirkkojen rauniot nätisti näkyvissä
Split, tietty - turistirysä.
Kroatiassa on vähän samanlainen juttu tuo jokamiehen oikeus luonnossa, hyvällä maulla kuljet kuin Suomessakin. Tai ei ihan, tarkista tai vältä alueita, joissa ei ole kuljettu. Tietääkseni noilla seuduilla on ollut sotaa-hävitystä-miinoitusta. Esim Sibenikin pohjoispuolella pikkutien varressa olemme nähnneet alueen, jossa taloja on räjäytelty ja muutoin turmeltu
Täällä Kroatiakeskusteluissa on näistä paljon juttua, käytä palstan hakutoimintoa!
Käykää maaseudulla, nauttikaa hiljaisuudesta ja rauhallisesta menosta. Miltä tuntuisi jos kukon kiekaisu kuuluisi lähitalon puutarhasta?- utelias turisti
Kiitos vinkeistä,kyllä noista jo meitäkin miellyttävää löytyi montakin kohdetta.
Kukon kiekaisu aamuherätyksenä Hotellin naapurustossa keskellä pääkaupunkia Azorien Ponta Delgadassa antoi hymyn huulille ja se oli just sitä "ilmaista"ihmeteltävää=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4573022Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3092944- 682059
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401578Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1901451- 1051213
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121097K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81065- 111970