Kahdelle win7-koneelleni on ilmaantunut tuoniminen hankala ohjelma
Toisessa koneessa se on vähän eri niminen. Se alkaa tehdä koneella
jotain virustarkastusta ja maksullista vielä. Näyttäisi että se
liittyy Googleen. miten sen saisi poistettua?
Mikä WinTruster?
14
859
Vastaukset
Katsotko ohjauspaneelista ohjelmien poisto kohdasta.
- asdfasdf
"WinThruster detects and repairs hundreds of PC errors, optimizes performance settings, and speeds up your PC. It repairs PC problems, decrease program load time, removes PC clutter, extends your computer's life, and restores system performance."
Nämä on juuri näitä skannereita, mitä ei pitäisi asentaa koneeseen ollenkaan. Milloin ihmiset oikein oppivat? Aivan sama kuin postista tulisi viikoittain mainoskirjeitä ja osassa niistä olisi neula ja ruisku, jossa lukee että piikitä tämä suoneen niin muutut nuoremmaksi, elävämmäksi, kuona-aineet poistuvat ja muutut kauniiksi/komeaksi ja ihmiset piikittäisivät noita.- @#$%&!
Kun aloin kirjoittamaan Googlen hakukenttään WinThrusteria, niin Google ehdotti muutaman kirjaimen jälkeen hauksi "WinThruster virusta". Tämä tarkoittaa siis sitä, että "WinThruster virus" on yksi tavallisimmista WinThrusteriin liittyvistä Google-hauista.
"Aivan sama kuin postista tulisi viikoittain mainoskirjeitä ja osassa niistä olisi neula ja ruisku, jossa lukee että piikitä tämä suoneen niin muutut nuoremmaksi, elävämmäksi, kuona-aineet poistuvat ja muutut kauniiksi/komeaksi ja ihmiset piikittäisivät noita."
Skeptisyys ei ole levinnyt kaikilta osin "reaalimaailmasta" nettiin. Joku saattoi vuosia sitten ihan oikeasti hurahtaa niihin ilmiselviin huijauksiin kuten "Onneksi olkoon! Olet sivuston miljoonas kävijä! Klikkaa tästä lunastaaksesi palkinnon!" Uskaltaisin väittää, että näihin ei enää ns. kukaan mene mutta nämä mainosroskaohjelmat ja muut ilmaisohjelmien ohella tulevat kuonat tuottavat yllättävän monelle hankaluuksia. Monella väliinpitämättömistä kavereistani on ollut asennettuna mm. Ask Toolbar. Eivät he sitä erikseen ole asentaneet, vaan aivan varmasti se on tullut jonkun ohjelman mukana asennuksen yhteydessä kun ei huomattu ottaa ruksia pois siitä "Asenna ilmainen Ask Toolbar" -kohdasta.
- 2kdBAU
Se ei ole ilmestynyt itsestään vaan olet sen itse asentanut. Erikoinen tapa asennella ohjelmia tietämättä mitä asentele.
En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
erilainen nimi eri koneilla.- nextnextnext
morias kirjoitti:
En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
erilainen nimi eri koneilla.Eli olet saanut sen asennettua useampaankin koneeseen?
morias kirjoitti:
En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
erilainen nimi eri koneilla.Kun asennat jotain muuta ohjelmaa niin kannattaa lukea kans mitä siinä näytöllä lukee, eikä klikata pelkkää nextia. Harvemmin ne ilmoittamatta asentuu, monen ohjelman mukana saa jopa valita asentaako mainosroskaa vai ei, kunhan rastii ruutuja. Ellei sitten se "joku muu ohjelma" ole myös ollut haittaohjelma.
Tuollaisia ohjelmia voi tulla ilmaisohjelmien mukana jos ei älyä asentaa ilmaisohjelmia mukautettu tilassa ja poistaa sieltä turhat lisäohjelmat.
Varokaa ostamasta. Itse "ostin" WinThruster ohjelman 27,18€. Sen jälkeen tuli viesti, että tuli ongelmia tilauksessa. Pyydettiin viemään ostostapahtuma loppuun. Hinta oli silloin jo n.40€. Hälytyskellot alkoivat soida. Katsoin tänään hintaa. Se oli nyt 22€ ja mukaan saisi Sweepe ohjelman. Mitähän hinta olisi, kun ostos ei "onnistu" eka kerralla?
Tuollaisia ohjelmia ei koskaan pidä asentaa koneelle eikä varsinkaan ostaa.
- antero v.
http://www.solvusoft.com/fi/winthruster/
Näyttäis "liittyvän" yhteen sun toiseen, Microsoftista alkaen. :D- antero v.
http://www.solvusoft.com/fi/
"Gold-tason kumppanina Solvusoft on saavuttanut Microsoftin korkeimman kunnian ohjelmistokehityksessä."
Juu. Näinhän ne usein lupailee:D
- antero v.
Etkö sinä sitten usko Las Vegasilaiseen firmaan?
http://www.solvusoft.com/fi/contact/
( englantilaiseen Piriformiin vain? )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi683791Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo623498Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi473207Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs643020100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es532611Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks362172Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522139Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa602012- 501927
- 511706