Mikä WinTruster?

morias

Kahdelle win7-koneelleni on ilmaantunut tuoniminen hankala ohjelma
Toisessa koneessa se on vähän eri niminen. Se alkaa tehdä koneella
jotain virustarkastusta ja maksullista vielä. Näyttäisi että se
liittyy Googleen. miten sen saisi poistettua?

14

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsotko ohjauspaneelista ohjelmien poisto kohdasta.

    • asdfasdf

      "WinThruster detects and repairs hundreds of PC errors, optimizes performance settings, and speeds up your PC. It repairs PC problems, decrease program load time, removes PC clutter, extends your computer's life, and restores system performance."

      Nämä on juuri näitä skannereita, mitä ei pitäisi asentaa koneeseen ollenkaan. Milloin ihmiset oikein oppivat? Aivan sama kuin postista tulisi viikoittain mainoskirjeitä ja osassa niistä olisi neula ja ruisku, jossa lukee että piikitä tämä suoneen niin muutut nuoremmaksi, elävämmäksi, kuona-aineet poistuvat ja muutut kauniiksi/komeaksi ja ihmiset piikittäisivät noita.

      • @#$%&!

        Kun aloin kirjoittamaan Googlen hakukenttään WinThrusteria, niin Google ehdotti muutaman kirjaimen jälkeen hauksi "WinThruster virusta". Tämä tarkoittaa siis sitä, että "WinThruster virus" on yksi tavallisimmista WinThrusteriin liittyvistä Google-hauista.

        "Aivan sama kuin postista tulisi viikoittain mainoskirjeitä ja osassa niistä olisi neula ja ruisku, jossa lukee että piikitä tämä suoneen niin muutut nuoremmaksi, elävämmäksi, kuona-aineet poistuvat ja muutut kauniiksi/komeaksi ja ihmiset piikittäisivät noita."

        Skeptisyys ei ole levinnyt kaikilta osin "reaalimaailmasta" nettiin. Joku saattoi vuosia sitten ihan oikeasti hurahtaa niihin ilmiselviin huijauksiin kuten "Onneksi olkoon! Olet sivuston miljoonas kävijä! Klikkaa tästä lunastaaksesi palkinnon!" Uskaltaisin väittää, että näihin ei enää ns. kukaan mene mutta nämä mainosroskaohjelmat ja muut ilmaisohjelmien ohella tulevat kuonat tuottavat yllättävän monelle hankaluuksia. Monella väliinpitämättömistä kavereistani on ollut asennettuna mm. Ask Toolbar. Eivät he sitä erikseen ole asentaneet, vaan aivan varmasti se on tullut jonkun ohjelman mukana asennuksen yhteydessä kun ei huomattu ottaa ruksia pois siitä "Asenna ilmainen Ask Toolbar" -kohdasta.


    • 2kdBAU

      Se ei ole ilmestynyt itsestään vaan olet sen itse asentanut. Erikoinen tapa asennella ohjelmia tietämättä mitä asentele.

      • En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
        se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
        Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
        Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
        erilainen nimi eri koneilla.


      • nextnextnext
        morias kirjoitti:

        En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
        se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
        Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
        Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
        erilainen nimi eri koneilla.

        Eli olet saanut sen asennettua useampaankin koneeseen?


      • morias kirjoitti:

        En ole tietääkseni ladannut moista ohjelmaa, vaan
        se on tullut jonkun muun ohjelman mukana.
        Näyttäisi,että se liittyy jollain tavoin Googleen
        Yrittelen poistaa sen,Näkyy muuten olevan vän
        erilainen nimi eri koneilla.

        Kun asennat jotain muuta ohjelmaa niin kannattaa lukea kans mitä siinä näytöllä lukee, eikä klikata pelkkää nextia. Harvemmin ne ilmoittamatta asentuu, monen ohjelman mukana saa jopa valita asentaako mainosroskaa vai ei, kunhan rastii ruutuja. Ellei sitten se "joku muu ohjelma" ole myös ollut haittaohjelma.


    • Tuollaisia ohjelmia voi tulla ilmaisohjelmien mukana jos ei älyä asentaa ilmaisohjelmia mukautettu tilassa ja poistaa sieltä turhat lisäohjelmat.

    • Varokaa ostamasta. Itse "ostin" WinThruster ohjelman 27,18€. Sen jälkeen tuli viesti, että tuli ongelmia tilauksessa. Pyydettiin viemään ostostapahtuma loppuun. Hinta oli silloin jo n.40€. Hälytyskellot alkoivat soida. Katsoin tänään hintaa. Se oli nyt 22€ ja mukaan saisi Sweepe ohjelman. Mitähän hinta olisi, kun ostos ei "onnistu" eka kerralla?

    • Tuollaisia ohjelmia ei koskaan pidä asentaa koneelle eikä varsinkaan ostaa.

    • antero v.
      • antero v.

    • Juu. Näinhän ne usein lupailee:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      68
      3791
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      62
      3498
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3207
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      64
      3020
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      53
      2611
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      36
      2172
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2139
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      2012
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      50
      1927
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1706
    Aihe