Italia-Englanti ottelussa selostaja ja kommentaattori pilasivat osan hyvästä ottelusta. Ei näissä otteluissa tarvita omaa ääntään rakastavaa kommentaattoria, kommentit riittävät puoliajan aikana. miksi YLE pilaa hyvän ottelun seuraamisen? Selostaja (toivottavasti asianosaava) riittää!
miksi kommentaattorit pilaavat huippuottelun?
24
937
Vastaukset
- ooooooooo
kaikkia paskoja pannaan selostamaan vittu mä maksan yle veroo ja haluun kans kattoo pelejä ilman tollaisten ääliöitten selostajen mielipiteitä vittu pitää kuunnella
- frfrfrr
Entä tämä kisastudio? Siellä sitä vasta asiantuntemusta riittää. Kyllä naurattaa nämä jälkiviisaat. Että kehtaavat. Vielä maa joka on potkupallo asteella eikä koskaan ole edes päässyt kisoihin. Ihan turhaa lätinää. Mieluummin katsoisin tauolla vaikka juttua brasiliasta. Onneksi kanavan voi vaihtaa.
- tietäjä
Samaa mieltä, puoliaika höpinät voi sitten jättää kattomatta. Ja ennakkohöpinät kannattaa myös jättää kattomatta
- Tädit oli siel
Tykkään siitä studio- jutskasta,jossa on juontajaparina T.K. ja Kaj K.
- Lapidus
Kyllä tällaiset surkeat selostajat kuin Härkönen ja Juusela pilaavat koko pelin.
Eihän selostajan tehtävä ole kertoa miten joukkuieden tulee pelata! - En kommentoi
Oliko Antti Pohja? Meikäläistä ärsytti myös se, miten mies kommentoi kaikkea, mitä ehti. paljon tuli asiaa, mutta paljon tuli myös itsestäänselvyyksiä. Sen jälkeen on kyllä rauhoittunut ja homma toimii hyvin. Laitetaan vaikka alkuinnostuksen piikkiin.
- Manne Jämsästä
Kuka murrosikäinen teini kommentoi Uruguay-Englanti-ottelua?
Miksi otetaan jotain 10-vuotiaita kesätyöläisiä kommentoimaan tärkeää peliä? Naurettavia ajatuksia.- veronmaksaja1
Samaa mieltä. Teinit selostamaan nuorten kisoja.Luulisi Suomesta löytyvän aikuista jalkapallon asiantuntijaa selostamaan pelejä. Laittakaa ylelle palautetta.
- liikaa as.tuntijoita
Kommentaattorit pois selostamosta. Miten selostajat yleensäkään pystyvät keskittymään peliin, kun joku mongertaa hiiiiitaaaasti omia mielipiteitään asioista, jotka menneet ohi jo ajat sitten.
Mulla on kaukosäätimessä sellainen nappula josta saa äänen pois. Toinenkin, jolla voi vähentää volyymia, ja lopulta sekin vaientaa hälyn kokonaan. Minä käytän niitä mainoskatkojen aikana.
- Ärsyttävää höpinää!!
Kaikenkaikkiaan on mennyt jalkapallokin jo aivan naurettavuuksiin "asiantuntijoineen ja kommentaattoreineen".
KYSE ON KUITENKIN VAIN POTKUPALLOSTA . . . SE EI OLE MITÄÄN AVARUUSTIEDETTÄ, VAIKKA SELLAISTA KUVAA KOETTAVAT HÖPINÄLLÄÄN RAKENTAA . . . JA NIITÄ HIENOJA VIERASPERÄISIÄ SANOJA . . NAURETTAVAA ! - ldoodl
Jalkapotkupallosta osaa Fifa ja Yle tehdä politiikkaa, hyvä kun nämä afrikan lahjus jengit putos, ja moni kommunisti itkee. Ärsyttää muutenkin tämä kaikki pelaa ja ei rasistella hölötys.. . Pelattiin sitä ennenkin ja huomattavasti vähemmän tekopyhisteltiin. Tosin jos aikoo Ylellä olla duunissa, niin pitää selostajien ja jopa kommentaattoreiden olla ruskeakielisiä feministi-suvakkeja.
- villinpihellys
Joutavanpäiväisiä "tilastotietoja" tulee kaiken aikaa. ...tyyliin: "Aina kun joukkue on tehnyt enemmän maaleja kuin vastutajansa, on se voittanut".
- Ei idiootti
Mistä lienee tämä ammattitaidottomuus, joka on silmiinpistävää suomalaisille urheilutoimittajille. Tänään IS:n toimittaja haukkui Schweinsteigeria ja Khediraa, joiden kunto petti jo heti toisen puoliajan alussa. Muutamia tosiasioita; Ranskalaiset pelaajat juoksivat keskimäärin 8.649 m, saksalaiset 9.498 m. Ranskan eniten juossut Matuide juoksi 9.498 m, kun S. juoksi 10.630 m ja K. 10.549 m. Toisella puoliajalla S. juoksi 5.728 m ja K. 5.501 m. Aika hyvin nääntyneiltä miehiltä, että he juoksevat nääntyneinä enemmän kuin alussa. Eniten juosseet ranskalaiset juoksivat toisella puoliajalla n. 250 m vähemmän. Että se siitä toimittajan aasintuntemuksesta. Mutta kun viha sokaisee, joutuu turvautumaan sairaaseen valehteluun.
- p99p
Onkohan Litmanen ottanut jotain piristeitä, kun pälättää niin pirusti
- hei.:)
Jalkapallo on kuninkuuslaji urheilussa, ainoa sellainen. Jos Suomi koskaan olisi jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa, olisi se uskomaton juttu.
Messi on jumala.:) Toivottavaasti loppuottelu on Argentiina vs. Saksa. Kommnetaattoreissa ei vikaa, huippupelaajia.
Miksi Suomi on torvelomaa, joka ei satsaa jalkapalloon? - villinpihellys
Suomi olisi parhaimmillaankin keskinkertainen tylsän eurooppalaisen junnauspelin edustaja, joka ei ikinä pääsisi mihinkään arvopeliin mukaan. Euroopan parhaimmistokin on jo pudonnut lähestulkoon kehityksen kelkasta.
- HinttiKyykkä 1
Suomalainen kommentaattori jalkapallossa.
Sama kun Intiasta otettaisiin asiantuntija kommentoimaan mäkihyppyä. - hohhhoijjaaaa!!
...ja sitten tällainenkin tilasto: koskaan aikaisemmin saksa ei ole voittanut maailmanmestaruutta kun vastustajien pelaajilla on ollut neonvärisiä jalkapallokenkiä
- Anonyymi
EM 2024>Kyllä ihan perus käytöstavat puuttuvat tältä Antti Pohjalta, keskeyttää minkä kerkeää juontajaa ja toistelee ottelun aikana samoja asioita kuin humalainen baaritiskillä!
- Anonyymi
Huonoin kommentoija on ns asiantuntija Erkka Lehtola. Voisi yle antaa kenkää, vaikka noilla kommenteilla tuskin saa edes mitään korvausia.
- Anonyymi
Onko tausta höpöttjät välttämättömiä.pakko kattoa äänettömänä.
- Anonyymi
EM-kisat on aika rasittavaa selostajien ja kommentaattoreiden takia, ei sekuntiakaan olla hiljaa, jatkuvaa sepustusta ja soosausta. Nämä tunarit kuvittelee et äänessä pitää olla kokoajan.
- Anonyymi
Kommentaattori pois. Pelkkä selostaja riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797