Italia baarin ikäraja?

touristi

Terve! Ollaan menossa Italiaan heinäkuun alussa ja ajattelin viettää joitakin iltoja baarissa jalkapalloa katsellessa ja muutaman oluen nauttiessa. Kuitekin täytän elokuussa 16 (kyllä olen kauhean nuori pentu ja pilaan elämäni alkoholilla. Olen tehnyt elämässäni päätöksiä omasta valinnastani ja juon kulttuurin ja kokemusten takia.) ja enole varma Italian alkoholilaeista. Olisi kivaa istua siellä ja katsoa peliä ja nauttia paikallista olutta tai likööriä, mutta päästettäisiinkö minut baariin? Jos päästetään niin annetaanko minun ostaa juomia? Älkää jaksako tuomita sillä en välitä vihakommenteista tällaisella nettisivulla joten teidän valistusviestinne o at hyödyttömiä, joten kommentoidessanne vastatkaa vain kysymyksiini.

4

3377

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Virallinen ikäraja on käsittääkseni juuri 16, mutta en koskaan ole nähnyt kenenkään kysyvän papereita. Sama koskee tupakkaa.

    • la legge

      Ikäraja on 18 ja sitä valvotaan nykyään tarkasti. Ravintoloitsija/baarin pitäjä kun jää kiinni alaikäisille alkoholin myynnistä, saa ravintoloitsija huomattavat sakot ja baari joudutaan kenties sulkemaan muutamaksi viikoksi.

    • Olly

      Näköjään 2013 ikärajaa on nostettu, nyt se on 18v. Juttelin ystäväni tyttären kanssa, ja hän sanoi, että valvontaa ei käytännössä ole.
      Itse yli viisikymppisenä ongelmaa ei ole...

    • Angelo

      Viisitoista vuotta olen täällä Italiassa asunut ja kertaakaan en ole nähnyt että baari kieltäytyisi jollekin juomaa myymästä.

      Baareihin ei sinänsä ole mitään ikärajoja mutta laki kieltää alkoholin myynnin alle 18 vuotiailta (ennen se oli 16, mutta mielestäni yhä nykyisin niin kauan kuin puhutaan viineistä ja sitä miedommista juomista, en tosin ole varma).

      Joka tapauksessa, onhan noita kielto/varoitustarroja siellä sun täällä (ei alkoholia alle 18v ym.) mutta kyllä ne melko lailla seinäkoristeita tuntuvat olevan.

      Vaikka tilanne onkin muuttumaan päin (huonompaan suuntaan) ei nuoret täällä muutenkaan pääsääntöisesti juo samalla tavalla kuin pohjolassa. Täten ei tänne ole koskaan syntynyt suomesta tuttua "paperinnäyttökulttuuria".

      Näin yleisestäen alkoholia täällä juodaan keskimäärin varmasti enemmän kuin suomessa, mutta humalassa täällä harvoin ketään näkee (no näkee tietysti välillä, mutta harvoin ketään täällä totaalisen perseet on).

      Pilveähän täällä nuoret sitten polttavatkin kuin huomista ei olisi, mutta se on taas eri asia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1365
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      885
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      799
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      592
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      567
    10. 48
      547
    Aihe