Tämän aamun, siis 16.6, Aamulehdessä kerrotaan vakavamielisessä artikkelissa miten koirilla on sisäsyntyinEN ominaisuus kieriskellä raadoissa ja jopa ihmisen ulosteissa ! Voiko pitää paikkaansa vai onko kyseessä erilaisten dh-ien levittämä legenda.
Jos näin on niin miten koiran saa pestyä kerrostalossa jos sen joutuu tuomaan ensin hississä ja koira on ihmisp***kassa. Kova homma estää vilkasta koiraa tahrimasta myös hissin seiniä ja lattioita.
Jos näin on niin miten koiran saa pestyä kerrostalossa jos sen joutuu tuomaan ensin hississä ja koira on ihmisp***kassa. Kova homma estää vilkasta koiraa tahrimasta myös hissin seiniä ja lattioita.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Toiset koirat kieriskelee, toiset ei. Meidän koira kieriskelee maassa, mutta ei se mitään hajua ole vielä toistaiseksi turkkiinsa saanut, niin että ihminen haistaisi. Ongelmaa tuosta ei saa, paitsi ehkä ap. Seuraavaksi AP ehkä selittääkin miten USEIN, tai MONESTI hississä haisee juuri tämän takia. Tai että VEIKKAAN että joka kerrostalossa tuo on päivittäinen ongelma... skeidaa koko aloitus, ap:lla on kanssa ongelmat, voi surullista.
-----Ongelmaa tuosta ei saa, paitsi ehkä ap. Seuraavaksi AP ----
Kuka on AP? Onko se joku sinun mielikuvitusystäväsi, minkä värinen se on?
AP = AlkuPeräinen kirjoittaja, keskustelun avaaja.
Olet ilmeisesti itse tuo AP-trolli, koska et kykene asialliseen argumentointiin. Luulisi tuohon ikään mennessä jo opitun...
IIÄ:n uusi persoonahan se tuossa.
------koska et kykene asialliseen argumentointiin----
Olisiko meissä sama vika, hehe heee, DDDDDDDDDDDD.
tuskinpa, harva koiranomistaja on yhtä sekaisin kuin sinä
AP pitäisi tarkoittaa jotain erisnimeä, olet aika sekaisin.
Hei DEEHOO!.Tässä vastausta aloitukseesi, joka tuttuun tyyliisi koskee koiria ja likaa:
Koirien kanssa vuosikymmeniä eläneenä koirien raadoissa ja ulosteissa kieriskeleminen ei ole näkynyt, kuulunut eikä haissut.
Asuimme kerran yhden koiran kanssa niin maalla, että pystyimme pitämään sitä tilallamme vapaana. Ainut hajuhaitta koirasta tuli silloin, kun se oli innoissaan juossut kynnetyllä kuraisella pellollamme.
Raatoja varmaan löytyi lähistöltämme metsästysseuran mailta, mutta koiramme ei mennyt sinne. Eikö olekin kummallista, että SISÄSYNTYISEN vietin ohjaama vapaana kulkenut koiramme ei heti lähtenyt raatoihin kieriskelemään?
Ihmisulosteen määrää silloisessa lähiympäristössämme pidän aika vähäisenä, koska ainakin maalla ihmiset toimittavat tarpeensa vessassa. Kaupunkioloissa joskus kyllä näkee muuta.
----- mutta koiramme ei mennyt sinne.-.....Ihmisulosteen määrää silloisessa lähiympäristössämme pidän aika vähäisenä----
Artikkeli ei liene ollut sinusta ja sinun koirastasi vaikka se on sinulle niin tärkeä. Luulen sen olleen koirista yleisesti vaikken Aamulehteä luekaan. Siis kertaan vielä, Suomessa on paljon koiria, sinun koirasi ei ole ainoa vaikka onkin kaikista niistä suloisin ja kiltein ja ihanin. Ihan totta.
Voin vakuuttaa että yleisesti tuossa ei ole mitään ongelmaa, joten nim. montakoiraaaina:n kommentti edustaa yleistä linjaa. Yksittäisiä tapauksia voi olla, mutta paskoohan lapsetkin housuihin joskus. Enpä kehtaisi hajusta lähteä valittamaan, minun elämäni ei tuollaiseen ns. lopu.
Asia on näkyy sinullekin niin herkkä, että sitä ei saa ottaa esille eikä siitä edes mainita. Miksi, eihän kukaan koirallinen tiedä sitä varoa jos siitä ei saa edes puhua.
Teillä koirafaneilla on kamalan paljon asioita, joista ei saa puhua. Olla ikään kuin niitä ei olisikaan. Sekö on sinusta kivaa jos jollekin uudelle koiranomistajalle tämäkin asia tulee ikävänä yllätyksenä, nautitko siitä?
--------Teillä koirafaneilla on kamalan paljon asioita,------------
Ah, tämä uusi tuttavuutemme palstalla osoittauikin nyt vanhaksi tutuksi DH:ksi.
3 6
Ai nytkö vasta huomasit?
On tainnut joku DH latoa niin kohdalleen sattunutta tekstiä, että osa koirafaneista on saanut ikuisen pelkotilan ja tuskaneuroosin häntä kohtaan kun jokaisessa opponentissa nähdään tuo kammottava DH.
En todellakaan ole mikään entinen nikki DH tai muukaan entinen nikki enkä ole kotoisin Turun puolesta vaan uusi tulokas palstalle ja kotoisin aivan eri suunnalta. Joka ei uskon niin kieriskelköön luuloissaan ja peloissaan, ihan sama mulle.
Koska tuo ei ole mikään varteenotettava asia, kun koiran hankkimista miettii. Se ei ole mikään ongelma mitenkään. Turha siitä on ongelmaa tehdäkään. Kun se ei ole ongelma koirallisille, vielä vähemmän sen pitäisi olla ongelma koiravihaajille.
Höpötät omiasi, dh. Kyllä sut tunnistaa. Samaa tekstiä, samalla tyylillä ja luonteella.
Meidän käppänä kyllä kieriskelee raadoissa heti kun silmä välttää. Mutta onkin metsäverinen, eli jos se rotta tai jänis löytyy eivät tiedä koiran olevan niskan takana.
Noniin nyt alkaa ap aka dh nähdä paskaa ja haistaa hajuja jo hisseissä. Sekaisin koko tyyppi.
Hyvä avaaja, taisit sohaista kusiaispesään kun menit kysymään julkisen lehtiartikkelin tietojen perään. Ei tuollaista saa koirista kysyä, nuo asiat pitää salata koska ovat hieman herkkiä asioita koirafaneille. Etkö sitä tiennyt?
Kyllä minä olen tiennyt tuon ja pikku kakarasta ja jokainen koirista vähänkään tietävä tuntee asian. Älä siis vie koiraasi, jos sinulla sellainen on tai aiota hankkia, minnekään missä voisi olla jotain mitä lehti kertoo.
Hyvä dh aka faari keskustelet itsesi kanssa. Olet säälittävä, tiesitkös
En kai, olethan täällä sinäkin. Etkö enää muista vaikka itse kirjoitit?
Muistan, mutta en käytä viivoja lainatessani taikka keskustele itseni kanssa.
Sukulaisperheessä käy kesällä kaupunkilais'****** ja ainakin yksi pitkäkarvainen collie vai mikä se lassien näköinen lie, pyöriskelee jatkuvasti raadoissa, ulosteissa ja kaikessa mitä löytää.
Heipä hei, DeeHoo, Faari jne. multinikki.
"Kyllä minä olen tiennyt tuon ja pikku kakarasta ja jokainen koirista vähänkään tietävä tuntee asian."
Kuten jo kerroin, minulla on hyvin pitkä (ihan sellainen oikea) kokemus koirista jo vuosikymmenien ajan. Se tarkoittaa omien koirien lisäksi myös kattavaa harrastusmäärää koirien kanssa, jota kautta sitä tutustuu myös toisiin koiranomistajiin ja koiriin. Heitä on täytynyt olla satoja vuosien varrella. Lisäksi olen lukenut mittavan määrän koirakirjallisuutta sekä käynyt kursseilla ja muissa koulutustilaisuuksissa.
Raadoissa tai ihmisen paskassa kieriskely ei ole suuri ongelma koirien kohdalla. Arvioisin, että se koskaa paria prosenttia koirista. Koska koirat ovat nykyään kytkettyinä, sinun ei tarvitse kehittää tästä ongelmaa sinne kerrostalon hissiisi.
-----Raadoissa tai ihmisen paskassa kieriskely ei ole suuri ongelma koirien kohdalla-----
Et lukenut avausta tai sitten et ymmärrä lukemaasi. Avauksessa ei kysytä ongelman suuruutta vaan kysytään onko sitä.
Mistä sinä tuon %-luvun pari olet saanut, se on silkkaa humpuukia. Ehkä 10 % koirista on vapaa siitä eli koskee 90 % koiria. Et siis tiedä koirista mitään tai sitten ihan vaan härskisti koetat huijata kysyjää.
Sitä kyllä voi tapahtua jos antaa tapahtua, mutta mikään ongelma se ei ole. Vapaana juokseva koira voi hyvinkin raadon löytäessään innostua kierimään siinä. Hihnassa tuollaista harvemmin pääsee tapahtumaan, itselläni ei koskaan.
DH:n prosentit vilisee jo silmissä, viljelee niin paljon niitä. Hah.
Minulla on ollut 3 koiraa ja niistä tämä viimeisin on ainoa joka kierisKELI jaskassa muutaman kerran pari kk sitten. Oppi kiellosta eikä kieri enää. Se niistä sun teorioistas taas. Sitäpaitsi vaikka se koira kierisi vieläkin niin se tekisi mun koiristakin vaan 33% eli ei voitane tässäKÄÄN perheessä puhua jatkuvasta jaskakieriskelystä.
Sun koirapaniikistasi ja -vihastasi muuten: tämän päivän lehdessä oli monen monta uutista pahoinpitelyistä, kuolemantuottamuksista ja raiskauksista. Koirista ei yhtään.
Onhan se totta, että jotkut koirat, ymmärtääkseni aika monetkin, tilaisuuden tullen kieriskelvat raadoissa ja ihmisulosteissa. Meillä kääpiöpystykorva kieriskelee kastematojenkin päällä, vaikka niistä nyt ei kummoista hajua itseensä saa. Usein sillä on myös kaulakarvat sottaisena ja haisevana, kun se on löytänyt, mitä milloinkin. Luulisin, että ainakin siilin ulostetta ja naapurin kompostista kalanperkuujätteitä. Mutta pesemällähän siitä selviää.
Asiallinen vastaus: kyllä, koira kierii mielellään raadossa tai ulosteessa, ei kylläkään omissaan. Mutta ongelmaa ei ole, kaupunkilaiskoirille ei alussa mainittuja eritteitä ole tarjolla. No, ihmisen ulostetta satunnaisesti löytyy puiston puskista, mutta kun huomaan koiran aikeet, niin kerkiän estämään.
Lähinnä hajua hangataan kaulaan ja päähän, mutta ei se koira itseään missään liejup*skassa ryvötä. Ongelmasta selviää samppoopesulla.
Siis niitä toisten ******* ulosteita kyllä löytyy vaikka kuinka paljon. Ilmeisesti myös kusenhaju kiihottaa, kun hankaavat itseään kusitolppiin. On varmaan sitten mukava ottaa ***** sänkyyn ja painaa nokkansakin sen turkkiin ))
Jaa, tuommoisessa sun ajatukset askartelee tällä kertaa, dh...
Niin dhhan se tykkää noista kakka-aiheista, jostainhan sitä täytyy turista kun ei mitään muuten elämässä tapahdu
EI VOI OLLA TOTTA. JOS MINÄ KOIRANOMISTAJANA KYSYN ASIAA MISTÄ KUULEN ENSI KERTAA NIIN SAAN NISKAANI VAIKKA KUINKA MONTA LIKASANKOA JA HAUKKUMISTA IHAN SILMITTÖMÄSTI..
MIlaista porukkaa täällä oikein mellastaa, eikö koirien ystävissä ole täällä jäljellä enää ainuttakaan asiallista vain onko tietty epäsosiaalinen koiraporukka karkottanut kaikki asialliset koirien omistajat täältä kirjoittelemasta?
Pitänee jatkossa kysyä neuvot jostain muualta kuin täältä ettei tarvitse tuollaista sontaa niskaansa ottaa. Vaikka olen koiranomistaja, ollut jo 6 vuotta, niin silti olen koiravihaaja ! Voiko syvällisempää roskaa kukaan enää kirjoittaa kuin tuollainen syytös. Pohjattoman inhottavaa.
Ehkä sinä itse oletkin se hokemasi dh ja sen takia koetat törkyteksteilläsi herättää katkeraa vihaa koiria ja koirien omistajia kohtaan.
Moi dh, olet läpinäkyvämpi kuin elmukelmu
Voi kuule dog hater. Yksikään koiranomistaja ei ole niin tyhmä että laittaisi noin ääliömäisiä aloituksia tänne nyt enää, koska kaikki jo tietävät mikä meininki täällä on. Jos sinä olet niin tyhmä että laitat ja esiinnyt koiranomistajana, on se oma häpeäsi. Kiinni kun jäät heti, kiitos valppaiden koirarakkaiden :)
Voit ihan reippaasti kirjotella sillä "omalla" nikilläsi (oletko unohtanut jo että lupasit kirjoittaa vain sillä??) kun ei tohon sontaan enää kukaan mene.
Tee kaikille palvelus ja lopeta räpätyksesi.
-----Yksikään koiranomistaja ei ole niin tyhmä että laittaisi noin ääliömäisiä aloituksia tänne nyt enää, koska kaikki jo tietävät mikä meininki täällä on. ----
Vaan jospa avaaja ei uutena palstalaisena tiennyt mitä meininkiä te ylikiihottuneet koirafanit olette alkaneet täällä pitää. Käytte kuin lauma raivotautisia koiria jokaisen kimppuun joka tietämättäänkin tekstailee sellaista mitä te ette sallisi. Jopa koiran omistajaa haukutaan sumeilematta koiravihaajaksi. Eikös se sellainen olekin jo sairautta sinunkin mielestäsi?
No mikäs uutinen tuo nyt on? Kaikki koiranomistajat tietää, että koirat saattaa kieriskellä paskassa tai muussa haisevassa. Omassa lapsuudessa koira kävi karkureissuillaan aina naapurin paskatunkiolla.
Kaupungillahan tuota ei pääse kovin helpolla tapahtumaan, jos koirat on kytkettyinä ja yleensä on. Sekin toki auttaa asiaa, että ihmiset lakkaavat paskantamasta muualle kuin vessanpönttöön.
Tarkoiti varmaankin,,,Sekin toki auttaa asiaa, että r*k*t lakkaavat paskantamasta muualle kuin vessanpönttöön tai keräätte ne pois.
Niin keräänkin oman koirani paskat.
Harvemmin koirat toistensa tai omassa p*skassaan pyörivät, ihmisen ja hevosen paskassa kyllä. Raadot on tietenkin se numero yksi, niitä löytyy kyllä kaupungista riittämiin, varsinkin lintujen raatoja. Tietenkin menee mahdolliset määnneet kalat ja niiden sisälmykset, avot että on ihanaa kieriä. En tunne kuin yhden koiran, ja tunnen niitä paljon, joka ei ole koskaan missään raadossa pyörinyt, mutta onkin täysin puhtaasti vain ja ainoastaan seurakoira, seurakoiraksi alunperin jalostettukin
Ihmispaska, kissanpaska ja linnunpaska. Siinä meidän koirien suosikit paremmuusjärjestyksessä. Oma lukunsa ovat todella mädänneet esim. jäniksenraadot joissa todella kieritään mutta ei kuitenkaan syödä.
Tässäpä taas oikein malliesimerkki tämän palstan keskustelijoista.
Aloitus täysin asiallinen, sitten pitkät värssyt DH hulluudesta, mikä ei edes sivunnut aihetta mistä puhe oli. Muutama asiallinen vastaaja, jotka koirista jotain tietävät esm. kukkis ja katinka, joilla täysin luonnollinen suhtautuminen aloitukseen., meinaten kaikki kellä koiria on ja liikkuvat niiden kanssa muuallakin kuin korttelin mitan kadulla tietävät että kaikki ne mielellään jossain raadon ja paskan päällä pyörii (voin sanoa että harmittaa) itse kutakin tuoda se rontti sisälle pestäväksi.
Jos satut olemaan kerrostalo asukas, paha haju teitä seuraa, hissiin pieneen tilaan se jää pidemmäksi aikaa..
Asiaa kun puhutaan hoitoonohjaus loppuu, niinkuin ketjukin.
Mitä nyt vielä tämä aamullinen kiekaus kaipaili sitä mitä oli yöllä ilman jäänyt.
No heippa iiä.
Kaikki koirat ei pyöri kakassa koska omanikaan ei ole koskaan pyörineet joten lopeta viisastelu. Sano mielummin että jotkut tai useat, niin olet lähempänä totuutta.
Ja kirjoita vaan sillä omalla nikilläsi kun olet kerta taas tätä palstaa saastuttamassa.
HeHei, ei tammösistä saa puhua, koirien ystävät suuttuu.
No eihän kukaan ole suuttunut tai edes kieltänyt, että tuollaista koskaan tapahtuisi. Kyllä kaikki koiranomistajat tietää, että toisinaan ne voi kieriä jossain pahan hajuisessa kuten myös sudet tekee. Mitäs siitä sitten? Tiesitkö että esim. hevoset pitää suolistobakteerikantansa kunnossa syömällä toisten hevosten ulostetta? Tiesitkö että kanin ruuansulatukseen kuuluu, että se kakkaa ensin papanat sellaisena nauhana ja syö ne, se on vähän sama asia kuin osa eläimistä märehtii, mutta kani ei vaan röyhtäise märepaakkuja suuhunsa ja mussuta uudelleen vaan se kakkaa ja syö kakkansa? Tiesitkö että kissat nuolee monta kertaa päivässä peräaukkonsa? Onko kamalaa, romahtiko maailmasi nyt?
Siirsit juohevasti asian kaneihin, vaikka varmasti tiedät että koirat syö oman sekä vielä muidenkin p"skat ja nuolee peräaukkonsa monta kertaa päivässä
Mitä oikein höpäjät?! Ei minun koira syö koiranpaskaa, peräaukon nuolee joskus, so fucking what? Loppuuko elämä?
Jotkut koirat voi syödä ulosteita, mutta harvemmin koirien ulosteita ja tämänkin kaikki koiranomistajat tietää eikä kiellä sitä. Yllättäen ulosteitten syöminen koirilla on kuitenkin aika harvinaista ja monesti se on yhteydessä myös mahavaivoihin kuten hevosilla, eli hakevat oikeanlaista bakteerikantaa suolistoonsa. Sitten jos syövät ulosteita "muuten vaan" niin ne on yleensä jäniksen papanoita. Koirat muuten ei nuole peräaukkojaan kuin silloin, jos on jokin ongelma peräpäässä esim. anaalirauhaset ei tyhjene tai on tulehtuneet. Monet koirat ei edes taivu nuolemaan takapuoliaan. Tiesitkö muuten että kissoillakin on anaalirauhaset? Tiesitkö että jotkut maitohappobakteerit valmistetaan ottamalla tervettä bakteerikantaa ihmisen tai sian suolesta? Voitko seuraavan antibioottikuurin yhteydessä syödä maitohappobakteereja, vai kärsitkö antibioottiripulista ja sen jälkeen ties kuinka pitkäksi - ehkä loppuelämäksesi sekaisin menneestä bakteerikannasta? Romahtiko maailmasi?
Terve koira ei omaansa syö, eikä muiden koirienkaan. Kaikki eivät syö muidenkaan eläinten. Mikä tässä on ongelma?
terve koira ei prsettään nuole, ainoastaan jos siellä jonkin sortin vika, tai esim kakkaa jäänyt roikkumaan (äläkä pentu hihittele siellä). Harvoin minä näen omien koirieni sinne kurkottelevan, toisella jää joskus kakkaa karvoihin ja se hamuaa ne pois, ei se huvikseen sitä reikää nuole. koira on kuitenkin siisti eläin, siistimpi kuin moni ihminen. paljon useammin näen likaisia ihmisiä kuin likaisia koiria, sori rikonko nyt sun pilvilinnat, dh?
ja ei, koirat ei syö omaa paskaansa, muuta kuin jotkut pentuna, sekään käytös ei ole "normaalia" vaan siitä oppii melkein kaikki koirat kasvaessaan pois. Myös omani oppi, toinen ei ole ikinä pskaan koskenutkaan.
Heeii dh:lle kysymys, tuli "senkun puhut" nikin tekstistä mieleen:
Tiesikö kaikkitietävä dog hater että maailman kallein kahvi on tehty kissan pskasta? Siinähän tyydytät kahvihampaan kolotusta papanakahvilla. Tähän tietysti kommentoit: "mielummin kissan kuin koiran pskalla". Voin kertoo että pskaa ne on molemmat ja varmasti ihan yhtä pahaa :D
Tiesitkö dh poikanen, etteivät koirat edes yllä nuolla peräaukkoansa? Jotkut taipuvat kyllä, mutta yleensä eivät. Perän vetäminen, ts mäen laskeminen, on paitsi oire anaalirauhasista, myös vaihtoehto nuolemiselle, ja sitä voikin tapahtua ulostuksen jälkeen, jos tarve.
Kun et koirista mitään paskaakaan tiedä, miksi väität puuta heinää. Sinä voit toki matkia kissoja ja nuolla anuksesi puhtaaksi useasti päivässä - mutta pliis, ota ensin selvää koirista ennen kuin avaat suusi.
Norsun läpi kulkeneista pavuista kyllä tehdään kahvia.
http://fi.wikipedia.org/w/index.php?title=Kopi_Luwak
"Kopi Luwak eli sivettikissakahvi on maailman kallein kahvi. Sitä valmistetaan vain 500 kg vuodessa."
"Kissa" tai kissa, samaa asiaa tarkoitin, mutta ei kyllä norsu.
Ja taas pitää viedä heti ns ongelma koirakouluun,ei mikää muu auta voi vittu.
Pitää paikkansa.Tosin yksilökysymys.Toiset himokierijöitä,toiset valkkaa paikkansa tarkoin ja toiset taas ei kieri lainkaan.
Omisa tai lajitoverien ulosteissa kieriminen ei ole ihan normaalimmasta päästä.mutta muiden elukoitten on ja mikäs sen mieluisampaa,kuin ihmisten...
Toiset kierii myös raadoissa,mitä pahemmassa mallissa,sen enemmän houkuttaa.Ja toiset ei taas pistä nenäänsäkään lähelle.
Niin ja toiset sitten pistää myös poskeensa...
"Jos sen joutuu..."Ihan samoin kuin omakotitalossa.Ei kaikissa voi pestä koiraa puhallakaan.Viedään vaan kylppäriin ja pestään.Kun koira on puunattu,niin sitten käydään paikat läpi ja tarvittaessa putsataan se tuloväylä,auto ym.jos on koira ollut.
Ei siinä sen ihmeellisempää.Shit happens...Sananmukaisestikkin.
Ja kyllä niitä ulosteita kaupungistakin/taajamastakin löytyy.Kun ihmisillä on ilmeisesti tapana p**koa mitä oudompiin paikkoihin ilmeisesti...Minulla aikoinaan yksi nuori koira löysi kesäteatterista kasan,ja kun tavatkin vielä oli vähän hakusessa,niin ei muuta kuin syömään ja kierimään.Ja joo,kerrostalossa asuttiin...
Ja jos omia muistelen,niin oisko 1 tai 2,joita homma ei ole kiinnostanut.Viimeksi tulleesta rääpäleestä en tosin vielä tiedä.Suuhun sille kyllä kelpaa linnunraadot ym...
Kyllä oli taas hauska ketju. DH multinikki vastasi suuresta osasta kirjoutuksia. Joku niistä mm. kertoili, miten koko ajan joutuu vahtimaan koiraansa remmilenkeillä, että se ei vain ehtisi kierähtää paskassa, ja silti koira sen ehtii tekemään. Ja että voi voi kun hississä sitten haisee...
Voi hyvänen aika sentään DeeHoo. Hae apua pissa-kakka-koira ongelmaasi. Mutta sitä ennen. Kerrohan, kuinka monta tuntia päivässä käytät koirien miettimiseen?
Nytkin tuossa pari koiraamme nukkuvat rauhassa sängyillään. Puhtoisina. Niillä ei ole tapana kieriskellä paskoissa, ei ihmisen eikä minkään muun eläimen. Eivätkö raadoissa. Tilaisuuksia on ollut metsällä käyudessä raatojen suhteen. Ei minkäänlaista ongelmaa. Ihmisulostetta meillä päin ei ole tarjolla koirien kieriskeltäväksi. Koiranpaskoja kyllä löytyy ojenvarsilta. Eipä kelpaa sekään.
Jotkus koirat voivat olla herkkiä koirashampoiden tuoksuille. Suomessa koiria vielä kaiketi enimmäkseen hoidetaan terveellä maalaisjärjellä, mutta Amerikoissa ollaan jo täysin hakoteillä. sSellä koiria pestään ja puunataan järjettömästi. Jos kemialliselta aineelta löyhkäävä koira saa tilaisuuden, se todennäköisesti kieriskelee jossakin vahvassa luonnonhajussa peittääkseen kemikaalin hajun.
Omien koiriemme rotu on selalinen, jota ei tarvitse pestä lainkaan. Meillä vain huuhdotaan tassut ja mahanalusta kurailmojen jälkeen. Muuta pesua ei tarvita. Ehkä tämä vaikuttaa siihen, että koirilamme ei ole mitään tarvetta tai halua kieriskellä missään vahvatuoksuisessa moskassa.
Koiramme eivät nuole peräaukkoaan. Uroskoirat kyllä hoitavat intiimihygieniansa nuolemalla peniksensä puhtaaksi. Jos koiralla on vaivaa peräaukossaan, se vetää takapäätään maata vasten.
Onko todellankin näin, että osalle ihmisistä pitäisi määrätä holhooja vahtimaan niiden jokaista tekemistä? Kuten tämäkin taas osoittaa...
Koirilla on vahvoja viettejä joita ihmisen on vaikea ymmärtää. Samojen ihmisten on mahdoton ymmärtää mitään mistä koiran genetiikka periytyy.
Koira on ihmisen lelu ja sitä varten kehitetty, kuvittelee 90% koiranomistajista.
Vastaavia ominaisuuksia löytyy ihmisestäkin mutta niitä suostuu näkemään vielä pienempi joukko.
Mukavampaa sulkea silmät asioilta ja elää ihmemaailmassa.