Toimenpideluvasta...

Elikkäs me on vanhan rintamamiestalon vinttiin nyt tehty pari huonetta ja wc (ollut siis avointa, kylmää tilaa) eikä olla siihen mitään lupia pyydelty. Ite olisin sen halunnu heti kättelyssä mutta mies totes ettei täällä korvessa semmosia tarvita. Vintistä, saatika koko talosta ei ole olemassa minkäänlaisia piirrustuksia, eikä rakennusvuodestakaan olla ihan satavarmoja, luultavasti tämä on valm. -47. No, homma alkaa olla valmis ja pankki haluaa uutta arviota talosta kun paljon on uusittu ja tehty. Aloin vaan miettiä sitä että pystyykö tämmöstä ns. toimenpidelupaa hakemaan näin jälkikäteen, ja mitä vakuutusyhtiö siihen sanoo kun semmosta lupaa ei ole haettu? Pystyykö arvioinnin yhteydessä vakuutuksia nyt rukkaamaan niin et vinttikin kuuluu samaan syssyyn?? Kiitos, terv. tyhmä kysyjä!!!

16

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kankkulan kaivo.

      Tonni pari kankkulan kaivoon heitettyä rahaa laittaa luvat kuntoon. Jos siellä on uusia vesi tai viemärijuttuja vedelty niin voi vaatia isommat kuin toiminpide luvat.

      • No on vedelty juu kun yläkerran veskiin tehtiin lisäks paikat pyykinp.koneelle ja kuiv. rummulle...mut tiedätkö miten toi vakuutuspuoli nyt sit menee?:/


      • kankkulan kaivo..
        peltsi3 kirjoitti:

        No on vedelty juu kun yläkerran veskiin tehtiin lisäks paikat pyykinp.koneelle ja kuiv. rummulle...mut tiedätkö miten toi vakuutuspuoli nyt sit menee?:/

        Vakuutuskorvaukset ei mene suoraan piirustusten mukaan vaikka niillä voi olla merkitystä. Käytännössä riittää kun huolehdit että vakuutus vastaa kiinteistön arvoa. Eli neliöt,käyttötarkoitus,rempat jne.
        Lupien päivittäminen tarkoittaa myös käyntiä verotoimistoon. Eli kiinteistö vero tarkastetaan ylöspäin...


    • hieno homma

      Pahimmassa tapauksessa joudutte purkamaan uudet tilat. Mahtaakohan entisen kylmän vinttitilan lattiapalkit täyttää tämän päivän asuintilalle annettuja vaatimuksia. Miksi ei ole kuvia kun ne tarvii kuitenkin toimittaa kunnan rakennusvalvojalle?

      • Kaikki on uusittu palkkeja myöden timpurin ohjeistuksella. Siis kuvia ei vaan yksinkertaisesti ole olemassakaan, hävinneet varmaan vuosikymmenien saatossa :/ Oston yhteydessä myyjäkään ei ollut koskaan nähnyt talon piirrustuksia.


      • hieno homma
        peltsi3 kirjoitti:

        Kaikki on uusittu palkkeja myöden timpurin ohjeistuksella. Siis kuvia ei vaan yksinkertaisesti ole olemassakaan, hävinneet varmaan vuosikymmenien saatossa :/ Oston yhteydessä myyjäkään ei ollut koskaan nähnyt talon piirrustuksia.

        Jos noin laajaa remonttia tekee niin pitää myös kuvat tehdä


    • pera21

      Höpölöpö. Vakutuksen saa talolle vaikka olis rakennettu ilman mitään lupia.
      Itselläni rakenettu autotalli ja erillinen ulkosauna,ei löydy mistään piirustuksista
      ei itseltä eikä kunnankaan papereissa. Kummatkin on kuitenkin vakuutettu eikä vakyhtiö mitään ole purpannut.

      Suomi on täynnä tontteja jolla on taloja/mökkejä vaikka kunta ei niistä aina tiedäkään.
      Jos kunta haluaa piirustukset teidän talosta on siihen helppo sisällyttää nuo teidän muutokset,eihän heillä omien sanojesi mukaan ole vertailukohtaa.

      Totta on että toimendpidelupa tulisi hakea jos huoneen/tilan käyttötarkoitus muuttuu mutta rahan tuhlausta tuo on,ei mitään muuta.

      Kiinteistövero ei muutu noin pienistä toimenpiteist.
      Silloin pitää jo tehdä perusparannuksia/ isoja muutoksia jolla asunnon arvo
      huomattavsti nousee.

      • hieno homma

        Ei vakuutusyhtiötä kiinnosta kuin siinä vaiheessa jos he joutuvat maksamaan jotain takaisin


    • T.Alokas

      Meidän talo on rakennettu -40 luvulla, eikä siitä oe minkäänlaisia piirustuksia tallella meillä, eikä kaupungin arkistossa. Samoin tuttavani omistaa muutaman asunnon pienkerrostalon joka on rakennettu -50 luvulla eikä siitäkään ole minkäänlaisia piirustuksia missään. Eikä niitä edes ole kaivattu. Paljon helpompi tehdä remontteja kun ei tarvitse kysellä lupia mistään. linjasaneeraus tehtiin tutun putkimiehen ja tutun sähkömiehen kanssa siihen kertsiin ilman mitään ongelmia.Julkisivuremontti ja kattoremontti tehtiin eikä kukaan kaupungintalolta tullut ihmettelemään eikä rahastamaan. Vakuutusyhtiölle ilmoitettiin rempoista ja tyytyväisenä merkitsivät rempat tietoihinsa. Rakennusluvat ja muut arkistotiedot lisäävät vain asumisen kustannuksia, Kiinteistövero nousee joka rempan jälkeen jos niistä on rakennusluvat.
      Naapurilla on liki samanlainen omakotitalo kuin meillä, siinä kiinteistövero on yli 600 ekeä vuodessa, en ollut muistavinani omaamme kun hän siitä valitteli. sanoin omamme olevan ehkä samaa luokkaa. Tosiasiassa se on n. 140.- vuodessa.

      • joo o

        Tietysti jos haluaa lakia rikkoa niin tekee sitten noin


      • T.Alokas
        joo o kirjoitti:

        Tietysti jos haluaa lakia rikkoa niin tekee sitten noin

        Mahdolliset sanktiot kiinnijäämistapauksissa ovat olemattomat saneerauskohteissa. Luvattoman uudisrakennuksen saattaa joutua purkamaan mutta vanhoihin rakennuksiin tehdyt muutokset ja parannukset saavat pääsääntöisesti jäädä jos ne pysyvät neliöitten sisällä.


      • joo o
        T.Alokas kirjoitti:

        Mahdolliset sanktiot kiinnijäämistapauksissa ovat olemattomat saneerauskohteissa. Luvattoman uudisrakennuksen saattaa joutua purkamaan mutta vanhoihin rakennuksiin tehdyt muutokset ja parannukset saavat pääsääntöisesti jäädä jos ne pysyvät neliöitten sisällä.

        Eli lain rikkominen on ok jos sanktiot ovat pienet? Veronkierrosta voidaan tuomita jopa vankeuteen


    • Kiitos kaikille vastauksista :)!

    • 231

      Mä en olisi niinkään huolissani niistä kunnan lupakuvista, mutta haluaisin kyllä itselleni ja vakuutusyhtiölle rakennekuvat tehdyistä muutoksista. Mitä luulet, miten vakuutusyhtiö suhtautuu jos teille vaikka tuleekin parin vuoden päästä vesivahinko sinne uusiin tiloihin ja sitten aletaan selvittämään, että mitähän kaikkea on tehty, mikä on kastunut ja onko kaikki eristeet yms. paikoillaan? Ja vakuutusyhtiö voi alkaa myös hankalaksi jos käy ilmi, että olette tehneet muutokse ilman vaadittuja lupia. Tai entä jos myytte asunnon ja uusi ostaja alkaa pohtia samoja asioita?

    • mattimeikämake

      pyydä lvi firmaa tarkistamaan ja kytkemään lvi työt uusiksi, putkista riittää kuvaus sekä teetä uudet kuvat rakenteista sekä pohjakuvat. riittää ilmoitus kunnan rak.viranomaisille. sekä vakuutukseen sekä palotarkastukseen. kerro että olette vain uusineet vanhat pinnat ja samalla tukevoittaneet välipohjaa. menee aina läpi kun alkup. kuvia ei ole, rak.tark. on pakko hyväksyä kuvat poikkeamispäätöksellä.
      tämä on laki!

      • Ahaa, kiitos! Omakin ukko on putkimies...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5729
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3949
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2864
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1829
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      226
      1666
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1441
    Aihe