kanit tappelee

Minulla ja ystävälläni on molemmilla naaraskanit samasta poikueesta. mutta kun ne tappelevat keskenään tai emme tiedä leikkivätkö he. Olemme aina erottaneet ne joka ei välttämättä olekkaan ollut hyvä juttu :/ erottamisen ja tappelun jälkeen ne ovat menneet jonnekkin piiloihin ja pois pelästyneet yleensä ovat olemme tavattaneet niitä aina jommalla kummalla meistä. mitä pitäisi tehdä? Haluaisimme että niistä tulisi kavereita:)
3103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaninne puolustavat omia reviireitään ja selvittävät sitä, kumpi on pomo. Aika harvoin kanit tulevat hyvin toimeen tuosta vain. Yleensä se vaatii hieman toisiinsa totuttelua, varsinkin naaraskaneilla.

Haluatteko asuttaa ne siis yhteen? Lopullisesti? Samaa sukupuolta olevia kaneja on vaikeampi yhdistää, kuin eri sukupuolta olevia. Naaraspari toimisi ehkä parhaiten, jos niitä ei erotettaisi toisistaan luovutusiässä vaan ne jätettäisiin asumaan yhdessä. Tässä tapauksessa en oikein usko, että niiden sukulaisuus vaikuttaa mitenkään niiden toisiinsa suhtautumiseen.

Ne voivat myös suhtautua toisiinsa paremmin, jos toisen tai molemmat leikkauttaisi.

Kanien totutuksessa pitää olla kärsivällinen, mutta aina se ei siltikään onnistu. Kannattaa pitää niitä niin, että kalterit ovat välissä ja vaihdella niiden puolia välillä. Sitten vain seuraillaan, miten ne suhtautuvat toisiinsa kaltereiden läpi. Kun reaktiot vaikuttavat hyviltä, kanit voi päästää yhtäaikaa vapaaksi puolueettomalle alueelle, joka ei ole kummankaan reviiriä. Totutuksessa voi kestää kauan, eikä sen onnistumisesta ole takeita.

Äänestä

miksi ihmeessä edes kuljettelette kaneja paikasta toiseen. Kanit puolustaa omaa aluettaa, ja tressaantuu siitä kanniselusta. Tekää nukeistanne kavereita, ja antaa kanienne olla kuningattariea kumpikin omassa kämpässään!

Äänestä

Jos kanit asuu teidän kummankin kotona erikseen, niin ei ihme ettei yhteiselo tapaamisilla suju. Kani ei ole koira, josta on hauskaa nähdä lajitovereita toisinaan... Mitäpä jos menisitte käymään paikallisella eläinsuojeluyhdistyksellä, siellä on varmasti useita kodittomia jänöjä, ja voisi kummallekin tytölle löytyä kaveriksi kastroitu uros :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuppu209 kirjoitti:

Minulla ja ystävälläni on molemmilla naaraskanit samasta poikueesta. mutta kun ne tappelevat keskenään tai emme tiedä leikkivätkö he. Olemme aina erottaneet ne joka ei välttämättä olekkaan ollut hyvä juttu :/ erottamisen ja tappelun jälkeen ne ovat menneet jonnekkin piiloihin ja pois pelästyneet yleensä ovat olemme tavattaneet niitä aina jommalla kummalla meistä. mitä pitäisi tehdä? Haluaisimme että niistä tulisi kavereita:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu