Skype ei suostu toimimaan.

Päivitin windows 7:n tänään windows 8:n ja tämän jälkeen skype teki lakon.

Poistin sen ja uudelleen asensin Skypen sivuilta ja ei lähtenyt toimimaan.Muut ohjelmat toimii normaalisti ja asetukset entisellään.

Eli asennus toimii,mutta Skype pyörii vaan tyhjää.

Mikä avuksi? Puhdas asennus windows 8:lle vai mikä?
884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Poista skypen profiilikansiot ynnä muut kansiot asennuksen poiston jälkeen ja asenna sen jälkeen uudestaan.

Äänestä

Asensitko työpöytäversion siitä? Entä onko 8.1 päivitetty?

Äänestä

En ole vielä kerennyt päivittää 8.1:n.Se on ohjelmanumerona seuraavaksi,kun pääsee töistä kotiin.

Äänestä

Ai ai.
Paha virhe siirtyä laadukkaamasta Windows 7:sta 8-versioon ja siitä vielä 8.1-versioon.
Yhteensopivuusongelmia tulee muitakin. Monitoimikone?

Äänestä

Kyseissessä pöytäkoneessa on ollut windows 8 jo aikaisemminkin ja en huomanut mitään yhteensopivuusongelmia tai käyttöongelmia.

Huvikseni vaihdoin 7:n takaisin ja se oli käytössä puolivuotta ja nyt huvikseni vaihdan takaisin 8:n ja Skype ongelma oli ainoa vastoin käyminen,yllättäen.

Ja asennan Skypen työpöytäversion,kun olen poistanut vanhan Skypen ja kansiot.

Kiitos auttaneillle.

Äänestä
  • Ei näille hölmöille tartte selitellä miksi haluat tehdä jotain, tee rauhassa :) toivottavasti saat toimimaan

    Äänestä

Sun pitää asentaa Media Feature Pack for N and KN versions of Windows 8:

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30685

Tässä on taustalla se aikanaan uutisotsikoissa ollut EU säädössä joka kieltää Microsoftia toimittamasta Window Media Playerin käyttiksen mukana. Ja Skypehän on ruvennut käyttämään sitä sen jälkeen kun MS osti sen. Ja tietenkään mitään virheilmoituksia ei sen puuttumisesta osaa Skype antaa koska Skypeä ohjelmoivilla nöröillä on itsellä norsiversiot työnantajansa käyttiksestä.

Äänestä

Huomautus Skypen käyttäjille.

Skypen siirryttyä Microsoftille siihen lisättiin vakoiluominaisuus ja nyt kaikki Skype-puhelut tallennetaan. Skypessä ei siis ole syytä keskustella yksityis- tai liikeasioista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hui hai hermot meni kirjoitti:

Päivitin windows 7:n tänään windows 8:n ja tämän jälkeen skype teki lakon.

Poistin sen ja uudelleen asensin Skypen sivuilta ja ei lähtenyt toimimaan.Muut ohjelmat toimii normaalisti ja asetukset entisellään.

Eli asennus toimii,mutta Skype pyörii vaan tyhjää.

Mikä avuksi? Puhdas asennus windows 8:lle vai mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu