APUA KOIRANI RÄYHÄÄ REMMISSÄ!

Remmissä rähinöinti on toiset koirat
Minulla on n. 2 vuotias rottweiler uros, jossa ei ole muuta vikaa kuin toiset koirat. Hihnassa ei vedetä, muuta kuin jos näkee toisen koiran. Ja hänellä ei ole väliä edes että onko vastaan tuleva koira uros vai naaras taikka minkä kokoinen koira edes on. Kun näkee sen toisen koiran niin mikään ei auta vaikka kuinka sanoisi ei tai vetäisi koiran takaisin. Hän vain rähjää, vetää, haukkuu, murisee, vinkuukin, koittaa päästä kaikin keinoin toisen koiran luokse ja on joskus nähdessään vihainen toiselle koiralle. Mutta jos koira käveleekin edellä niin koirani on ihan hiljaa ja kävelee ongelmitta. Onko muilla mitään neuvoja tähän tilanteeseen tai onko teillä ollut samaa?

13

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rusettirinta

      Minkä ihmeen takia ette tutustuta jo luovutusikäisestä asti toisiin koiriin. Totuttelun jälkeen seuraava vaihe on, että opetetaan menemään vain ohi, ilman huomiota. Siinä ne hyvät kokemukset pentu vie mukanaan koko kasvunsa ajan ja osaa olla rähisemättä. Ajoissa pitäisi ottaa huomioon, että rotikka on voimakas ja sen hallinta pitää opettaa jo pentuna. Silloin ei synny näitä ongelmia.

    • Kyllä kuules kävin koirani kanssa ihan leikkikoulussa missä pentu saa leikkiä toisten pentujen kanssa. Jossa pentu oppii lukemaan koirien kieltä ja oppii sosiaalista käyttäytymistä. Silti syntyi tälläinen ongelma, vaikka olen sosiaalistanut koirani toisten koirien kanssa. Ja hän tulee irti ollessa toimeen, mutta kiinni ei.

    • paljon nähnyt

      Katso SRY:n kotisivuilta lähin alaosasto ja ei muuta kuin kentälle. Sieltä saat oikeat neuvot ja harjoitteluympäristön. Et ole ensimmäinen etkä viimeinen joka tarvitsee koiralleen harjoitusta ohitustilanteista, alaosaston kentällä voi kertoa suoraan mistä kiikastaa ja apua tulee.

    • Harri 1111

      "Ja hän tulee irti ollessa toimeen, mutta kiinni ei. " Tuo kertoo kaiken tarvittavan ja senkin kummassa päässä hihnaa vika on. Sinne SRY:n jaoston kentälle jossa muut ehkä näkevät sen mitä ei itse hoksaa.

      • Juu, ja sosiaalistaminen ei pääty pentuvaiheeseen , sitä pitää tehdä aikuisikään asti. Nuoruusvaihe on varsin tärkeä rutiineja luodessa. Joiltakin koiria on sosiaalistettava kaiken ikää, kaikkein kovapäisimpiä seniori-ikään asti.


    • Cico

      Sosiaalistin oman kaukkarin pentuni koirapuistossa. Sen kimppuun kävi mm aikuisia koiria. "Hyvä se on vaan kun aikuinen koira läksyttää pentua" sanottiin. " Näyttävät pennulle sen oman paikan ja aseman".
      No nyt koira on aikuinen. Vihaa toisia koiria. Sinkoaa 70kg lihasmassaansa kohden toista koiraa koirapuistossa, metallinen verkkoaita välissä pysäyttää, hampaat kolahtavat siihen, vaahto pärskyy ja rähinä käy. Olisikohan aika antaa sen nyt kouluttaa muita koiria ja näyttää niille "oma paikka ja asema?"
      Te teitte koirastani tuollaisen, en minä!

      • Sosiaalimuori

        Kuka sinun pentusi sinne puistoon vei? Ihan turha toisia syytellä, itse olet housuihisi kussut.


      • elämämenijo
        Sosiaalimuori kirjoitti:

        Kuka sinun pentusi sinne puistoon vei? Ihan turha toisia syytellä, itse olet housuihisi kussut.

        Joo, noin käy kun jää märehtimään jotain ja samalla vahvistaa koiralle huonoa käytöstä, eikä mene asiassa eteenpäin ja työstä koiraa ohi huonojen kokemusten....

        Senhän takia on niitä ongelmakoirakouluttajia ja toiset ottavat pitovaikeuskoiria koska huonosta käytöksestä on mahdollisuus kouluttaa poois.


      • oma mokas

        Se, että koira on kokenut joskus kovia puistossa, ei tarkoita, että sen rähjäys olisi hyväksyttävää tai sallittua.

        Turha syyttää muita, voit edelleen vaikuttaa asiaan. Tai olisit voinut.


      • omistajat tyhmiä

        Koirapuisto on ihmisten keksintö, sinne tungetaan koirat keskenään tekemään arvojärjestystä, omistajat luulee että leikkimään.
        Joka kerta eri koirat katsovat ketä on pomo, ketä alistuu, ja kuinka helpolla.Stressaava paikka koiralle.Ei ole hyväksi millekkään koiralle.
        Tuttujen, turvallisten koirien kanssa voi antaa leikkiä, ei mitään selkään ottamisia vierailta koirilta.


      • 3dch2åpkc2öw

        Eihän kaukari ole koirapuistoon sopiva rotu???
        En vie koiraani ottamaan tai antamaan selkää koirapuistoon.
        Annan juosta siellä yksin, tai kaverin koiran kanssa, josta tiedän että tulevat toimeen.


    • rusettirinta

      Cico: Pahinta, mitä pentu joutuu kokemaan, on toisen koiran päälle hyökkäys. Yleensä ikävästä kokemuksesta jää koko ikäinen vamma. Muistijälki palaa aina samanlaisessa tilanteessa ja koira puolustautuu aikuisena, vaikka ei pentuna siihen vielä pystynyt. Koulutuksella laumavietin avulla voi yrittää vahvistaa koiran käytöstä epävarmuudesta pois, siis jos lenkillä hyökii. Koirapuistossa räyhäämisen koira yhdistää siihen paikkaan, jossa ensimmäinen trauma syntyi. Sen tähden en veisi koiraa sinne. Koiran pitäisi saada luottamus, että omistaja aina suojaa ja koiralla pitäisi olla ainoastaan ei puolustusviettisiä lenkkeilyitä. Tuntuma siitä, että omistajan kanssa on stressitöntä ulkoilla.

      On anteeksi antamatonta, että koirapuistoon tuodaan räyhääviä koiria. Koirapuistojen säännöt ovat kaikien luettavissa, sillä olevissa ilmoitustauluissa. Yksi näistä säännöistä on, ettei vihaista koiraa saa tuoda puistoon.

      • rusettirinta

        "Sosiaalimuori
        8.7.2014 20:30
        1
        Sulje
        Kuka sinun pentusi sinne puistoon vei? Ihan turha toisia syytellä, itse olet housuihisi kussut."

        Taidat olla yksi toisista piittaamaton, sääntöjä rikkova, räyhäävän koiran omistaja. Totta kai jokainen vie pentunsa puistoon, että sillä olisi hauskaa ja pentu saisi leikkiä toisten lajitovereiden kanssa. Jokainen puistossa käviä olettaa, että noudatetaan sääntöjä, ettei ikäviä rähinöitä tapahdu. Yksikin tälläinen muka "sosiaalimuori" koiransa kanssa voi pilata koko puistoilun tarkoituksen. Ei ne säännöt ole siellä taulussa ihan turhaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4977
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      174
      4346
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      165
      4255
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3455
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3184
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2922
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2897
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2648
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1844
    Aihe