Tietokonekauppa.fi kokemuksia

Kymysys

10

1750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teitokonekuppa

      Hieno mainos :-D Toivottavasti kukaan ei erehdy menemään halpaan.

    • Voi apua

      Tulin vasta nyt katsomaan keskustelua ja huomasin viestisi. Tuo EI ole mainos.
      Olen ihan tavallinen asiakas, joka halusi apua. Ei saanut ja tilasi tietokoneen. Kaikki toimi loistavasti jos joku lukee tätä tietojen toivossa.

      PS. Olen pahoillani jos en saa kirjoittaa sivistyneesti. Jos kirjoitan se on automaattisesti mainos. Vai?

    • on kokemus

      Tilasin sieltä pari vuotta sitten miniläppärin ja ei mitään valittamista. Uskaltaisin tilata toistenkin, mutta tähän mennessä ostokset on kyllä löytynyt halvemmalla muualta.

    • Linux-käyttäjä

      Jos möisivät koneita ilman Windowsia ja halvemmalla voisin ostaa. Ei kiinnosta tuo Windows-järjestelmä. Asentaisin tuollaiseen edullisempaan koneeseen Linuxin. En halua maksaa Windows-lisenssistä.

    • timekillerx

      Joskus olen tainnut kovon ja näytön sieltä hakea, ei valittamista.

    • Anonyymi

      Tilasin täältä tuotteen sähköposti viestissä jossa oli tilaus vahvistus ei ollut ollenkaan seuranta koodia

      • Anonyymi

        Seurantakoodi tulee yleensä sitten kun paketti on kuljetusyrityksen tiedoissa.


    • Anonyymi

      Rahat lähti, tuote tyhjä

    • Anonyymi

      Ilmeisesti tälle Turkulaiselle tietokonekaupalle ei ole vielä omaa ketjua, niin voisin kertoa hieman omasta ei niin positiivisesta kokemuksestani. Tilasin heiltä joulukuussa 2020 RTX 3080 näytönohjaimen hintaan n. 850 euroa. Seuraavien kuukausien aikana kyselen useita kertoja arviota toimitusajasta, mutta liike vetoaa toistuvasti toimitusvaikeuksiin. Kuitenkin samaan aikaan heidän omilla sivuilla on vastaavia RTX 3080 kortteja myynnissä muutaman päivän toimitusajalla suoraan hyllystä, toki huomattavasti kalliimmalla hinnalla.

      Lopulta lokakuussa 2021, eli vajaa vuosi myöhemmin yritys kieltäytyy toimittamasta minulle näytönohjainta alkuperäisellä hinnalla, koska näytönohjaimien hinnat olivat nousseet tilauksen teon jälkeen. He ehdottavat tilalle aivan vastaavaa näytönohjainta hintaan n. 1600 euroa, jolloin minun pitäisi maksaa siitä se erotus, eli vielä 750 euroa lisää, jotta saisin tilaamani tuotteen. Käytännössä yritys halusi siis siirtää heille kuuluivan riskin hintojen noususta asiakkaan vastuulle.

      Tähän en tietenkään suostu, vaan ostan näytön ohjaimen muualta ja pyydän liikettä maksamaan tuon kateoston erotuksen minulle. Olen toki jo aikaisemmin ollut yhteydessä Kilpailu- ja kuluttajavirastoon, josta kerrottiin sekä minulle & Tietokonekauppa.fi yritykselle, että heidän tulee myydä tuote sillä alkuperäisellä hinnalla, eivätkä he tietenkään voi nostaa tuotteen hintaa enää tilauksen jälkeen.

      Näitä viranomaisten suosituksia yritys ei suostu noteeraamaan mitenkään, joka tietenkin kertoo jo aika paljon yrityksen toimintamallista. Myöskin useat heidän väitteet, että miksi heidän ei tarvitse toimittaa minulle näytönohjainta alkuperäisellä hinnalla, ovat joko ihan puhdasta valehtelua heidän toimesta tai vaihtoehtoisesti täydellistä tietämättömyyttä kuluttajansuojalaista, jota heidän yrityksenä tulee noudattaa. En tiedä, kumpi näistä vaihtoehdoista on pahempi. Lopulta päädyin siihen tulokseen, että kyseessä ei ehkä sittenkään ole joko-tai tilanne vaan hyvin todennäköisesti sekä-että vaihtoehto.

      Lopulta asia päätyy Kuluttajariitalautakunnan ratkaistavaksi ja sieltä tulee se ihan sama päätös, mikä on tullut kaikille muillekkin heidän asiakkaille, jotka ovat olleet vastaavassa tilanteessa. Täysin samat perustelut, mitkä heille kerrottiin jo Kilpailu- ja kuluttajaviraston toimesta, eli yrityksen pitää myydä tuote sillä alkuperäisellä hinnalla ja nämä kaikki heidän valheelliset väittämät ammuttiin yksitellen alas Kuluttajariitalautakunnan päätöksessä.

      Mutta koska kyseessä on yritys, joka vähät välittää viranomaisten suosituksista ja kuluttajansuojalaista, niin he eivät edelleenkään suostuneet noudattamaan tätä Kuluttajariitalautakunnan päätöstä.

      Tässä vaiheessa minulla ei ole enää muuta vaihtoehtoa, kuin nostaa heitä vastaan kanne Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa. Tähän liittyy vielä sellainen hauska pikantti yksityiskohta, että kun kerron heille olleeni yhteydessä juristiini ja tulen nostamaan heitä vastaan kanteen, niin vastaavasti he uhkaavat tehdä minusta rikosilmoituksen, koska yritän perusteettomasti kiristää heiltä rahaa ja väitteeni ovat epätosia, jolloin olen syyllistynyt myös petokseen.

      Heidän uhkailuista huolimatta nostan tietenkin kanteen ja prosessi etenee lopulta siihen tilanteeseen, että asian käsittely on edessä, jolloin käräjäoikeus tarjoaa aina osapuolille myös mahdollisuutta sovintoon ilman raskasta oikeudenkäyntiä. Suostumme juristini kanssa tähän ja myöskin vastapuoli on halukas antamaan mahdollisuuden sovituttelulle.

      Itse sovittelu tapahtuu Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa. Siellä Tietokonekauppa.fi edustaja vihdoin tajuaa, että eivät heidän valheelliset väittämät tulisi kestämään päivänvaloa käräjäoikeuden käsittelyssä ja tarjoavat minulle hyvityksenä 800 euroa ja lisäksi he vastaavat myös kaikista heidän omista kuluista. Päätämme juristini kanssa suostua tähän heidän ehdotukseen. Yhteensä heille tuli tästä maksettavaa yli 2000 euroa, eli paljon enemmän, mitä tulisi tullut maksamaan hyvitys kateostosta.

      Heidän tekemä rikosilmoitus allekirjoittaneesta on edelleen poliisin tutkinnassa ja odotan jo malttamattomana soittoa Turun poliisilaitokselta. Kyseessä lienee nimittäin yksi Suomen rikoshistorian erikoisimmista "rikoksista", sillä tässä kyseisessä tapauksessa väitetty "rikoksen" uhri siis haluaa ihan omaehtoisesti maksaa väitetyn "rikoksen" tekijälle 800 euroa korvausta väitetystä "rikoksesta" :-)

      Vaikka tämä vajaa neljä vuotta kestänyt episodi olikin ihan hauska kokemus - ja sehän ei ole vielä edes ohi - niin jokaisen kannattaa kyllä ihan itse vielä kahdesti miettiä, että haluaako lähteä tappelemaan tämän www.tietokonekauppa.fi yrityksen kanssa tilauksista ja mahdollisista takuuasioista käräjäoikeuteen ja joutua siinä samassa yhteydessä itse perättömän rikosilmoituksen kohteeksi vai olisiko vain helpompaa ostaa SER-jätteet jostain sellaisesta yrityksestä, jonka bisneslogiikka ei pohjaudu asiakkaiden uhkailuun ja huijaamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe