allergia kokemuksia

huolestunut1234

Avopuolisoni kotona on ollut koiria hänen syntymästään asti mutta muutamia vuosia sitten viimenen koira jouduttiin lopettamaan. Hänellä ei ollut allergisia reaktioita vaikka kyseessä on samainen rotu joka meillä tälläkin hetkellä on. Talouteemme muutti vajaa vuosi sitten pk collie pentu. Koira allergisoi hyvin vähän koiraa pentuna ja myöhemmin ei ollenkaan. Nyt vuoden iässä koirallamme on runsas karvan lähtö koska pentukarva vaihtuu lopullisesti. Avopuolisoni on sittemmin alkant saamaan pahoja nuha ja tukkoisuus oireita.
Asiaa pohdittuani olen päätynyt siihen että hänellä on ollut allergia lapsesta asti muttei ole puhjennut koska on elänyt koiran kanssa päivittäin. Monen vuoden tauon aikana hän ei ole ollut suuremmin koirien kanssa tekemisissä joten allergia puhkesi nyt pahana.
Allergiaa ei siis ole diagnosoitu. Olen koittanut saada häntä lääkäriin että allergia saataisiin diagnosoitua ja saataisiin lääkkeet joilla oloa voisi helpotta. Toivottavasti tilanne helpottaa kun karvanlähtö hellittää koska asuntoa ei saa pidettyä puoleksikaan niin puhtaana kuin ilman karvan lähtöä.
Millaisia tilanteita teillä on näissä tapauksissa ollut? Oletteko saaneet asiaan helpotusta jne ja jos olette niin miten. Koira on meille hyvin rakas ja viimeinen vaihtoehto on koirasta luopuminen. Haluaisimme kuiteniin että miehelläkin olisi hyvä olla koiran kanssa.

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lubas

      Nyt myös heinä kukkii, ja koivukin vielä jonkin verran, voiko mukana olla siitepölyallergiaa? Siitepölyallergikot reagoivat siitepölyaikaan herkemmin sellaisellekin mitä muina vuodenaikoina sietävät ilman ongelmia.

      Kannattaa imuroida päivittäin karvanlähtöaikaan ja kokeilla vaikka ilmanpuhdistajaa, mutta tietenkin sinne allergiatestiin kannattaa nyt mennä mahdollisimman äkkiä jotta varmistuu allergian aiheuttaja ja voimakkuus. Minun mieheni reagoi myöskin koirani karvanlähtöön silloin kun tutustuin häneen, vaikka heilläkin oli ollut kotona koira. Hänellä se reagointi väheni ja loppui kun muutimme yhteen asumaan ja koira oli kaiken aikaa samassa talossa. Enää ei ole ollut mitään oireita moneen vuoteen. Että niinkin voi mennä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      215
      4761
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      40
      3261
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      35
      2955
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2923
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2826
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2655
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      101
      2192
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      148
      1531
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1190
    Aihe