Puolan kautta

Läpi vain

Mikä olisi selkein reitti ajaa Puolan läpi Slovakiaan, vaikkapa Bratislavaan?

Löytyykö tienvarsimajoituksia yhtä hyvin kuin esmes Baltian maissa ?

8

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotuksia.......

      Itse olemme tällä hetkellä hotellissa Prahassa. Tulimme tänään Slovakiasta.

      Selkein reitti Puolan läpi on Varsovan kautta Krakovaan. Me koukattiin Zakopaneen, sieltä Tsekin puolelle Ostravaan ja Brno, ja Prahaan.

      Bratislavassa emme käyneet, mutta Brnosta pääsee suoraan alas Bratislavaan.

      Suorempaakin Puolassa pääsee, jos ei halua Krakovaan, eli Katovicen kautta. Siitä alas Slovakian puolelle Zilinaan, ja moottoritietä Bratislavaan.

      Slovakiassa on sitten hemmetisti tietöitä, joten kannattaa varata aikaa.

      Suunnittele reitti vaikka Michelinillä:

      http://www.viamichelin.com/web/Routes

      Et kerro, mitä majoitusta tarkoitat. Itse yövymme hotelleissa. Niitä ainakin löytyy riittävästi. 50-90 €/yö kahdelta hengeltä aamiaisineen. Ja vartioituine parkkipaikkoineen.

      • Etelään ajellut

        Sellaisia mökkikyliä tai puhkemajoja kuten Virossa, ei oikein löydy. Hotelleja enemmänkin sekä tuurilla yksityismajoituksia. Hintatasohan on edullinen. Suosittelen pistäytymään upeassa Krakovassa, useampikin päivä siellä menee. Auscwich (Oswiecim) ei ole kaukana Krakovasta sekään ja on mielestäni aivan ehdoton käyntikohde Puolassa. Naapurimaa Slovakia on sitten hintatasoltaan todella edullinen Puolaankin verrattuna.


    • Ervi

      Mielenkiintoinen reitti ja hyvä tiestö löytyy mm. seuravalla reitillä: Lomza, Varsovan itäpuolta Warkaan ja sieltä Krakovan kautta Slovakian Dolny Kubiniin, sieltä Bratislavaan. Sivumennen sanoen, Puolan ymmärtäminen pelkäksi läpikulkumaaksi ei ole tätä päivää.

      • Läpi vain

        Olet oikeassa, Puola ei ole vain läpikulkumaa, se on nähty ja koettu.

        Mutta kun nyt satun olemaan matkalla Slovakiaan niin ei sitä kiertääkään kannata :)


    • Joo...

      Kyllä puolasta majoitusta löytyy, pieniä majataloja (zajazd) on runsaasti, yleensä uusia ja siistejä, yksityismajoitusta (pokoi/pokoje=huone/huoneita) tai nogleci= yösija, hintataso 30€/3h eli hyvin edullinen.

      Paikallisten suosimilla turistialueilla voi olla vaikeaa saada huonetta vain yhdeksi yöksi.

      Liettuaksi tuo vuokrattava huone on kamriai.

      Ja todellakin puola ei nykyisin ole pelkkä läpikulkumaa, nähtävää ja koettavaa riittää.

      • Läpi vain

        Kiitos kiitos, tuo on todella relevanttia tietoa. Vaikkakin olvat vähän konsonantit vaihtaneet paikkaa tuossa *noclegi* sanassa.

        Mutta tosiasiassa varsinkin moottoripyörämatkailijan on mitä tärkeintä tietää millä hakusanalla netistäkin hakee yäsijoja; on nim. mahdollista joutua odottelemaan sateen lakkaamista jopa päiväkausia !

        Ja "hotelli" ei todellakaan ole oikea sana siihen tarkoitukseen. Jopa "B&B" tuotti aina 300€ saakka maksavia swiittejä :(

        (Kerran meinasin olla lirissä Venäjällä Vienan Kemissä kun ainoa hotelli oli täysi. Onneksi paikalliset asukkaat opettivat vähän lisää venäjää; minun piti etsiä "turbaza"- niminen instanssi, ja kun sitä kyselin, niin löytyi jopa läheltä keskustaa lähes tyhjä -niin matkustajista kuin huonekaluistakin- retkeilymaja. Mutta autius ei häirinnyt yhtään koska vaihtoehtona olisi ollut yöpyminen maastossa siinä jäämerenilmatossa. Netistä etsien näitä sitten osoittautui olevan Venäjä tulvillaan!)


    • Ervi

      Entäs nuo leirintäalueiden mökit tai muut vuokrattavat huoneet? Niitä on harvinaisen monella ja netistä kannattaa varmaankin tarkistaa missä, eihän ne tiedot esitteissä kauan ajan tasalla pysy. Semmoinen iso retkeilyjärjestö on kuin PTTK.pl ja sitten on campingliitto PFCC.pl. Hinnoittelukin on Puolassa edelleen varsin ystävällistä mutta sen varmaan tiedätkin. Englanninkielisistä sivuista en tiedä mutta kun löytää sanan pokoj ja zlotyhinnan perässä niin siinähän se on.

    • Joo...

      Puolaa ei pitäis kirjottaa ulkomuistista, pienemmät paikat ei juuri nettiä käytä, majapaikat on monesti pieninä ryppäinä ja isommastakin paikasta kuten vaikka varsovasta löytyy kohtuuhintaisia paikkoja kun ajaa pääkadulta kilometrin sivuun.

      Ruokapaikat on sit ihan oma lukunsa, puolalaisessa ruokalistassa kaikki on yleensä erikseen ja saat mitä tilaat, jos tilaat pihvin saat pelkän pihvin, ja se lista on yleensä vain puolaksi, saslikin löytää joka kielellä, erilaisia keittoja on tolkuttomasti ja niissä voi olla mitä tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe