Kuinka kauan 2,5-vuotias voi olla kotoa pois?

Huolestunut.........

Siinähän se kysymys tulikin. Hiukan huolestuttaa yhden sukulaisperheen lapsen (tunne-elämän) kehityksen puolesta. Lapsi on tosi usein hoidossa, ja välillä jopa 4 yötä isovanhempiensa luona toisessa kaupungissa. Kyse ei ole vanhempien sairastelusta tai muusta sellaisesta, mikä pakottaisi ko. toimintaan.

5

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llll1

      mitäpä jos huolehtisit omasta ja omien lapsien tunne-elämästä?

    • joijijij

      No vähän riippuu että kuinka usein... Jos joskus on 4 yötä isovanhemmilla, niin siitä tuskin on mitään haittaa.:) Minun kuopus oli hiukan vajaa 2v, kun oli 5 yötä isoveljensä kanssa mummolassa. Hyvin meni. Tässä vuosien mittaan sellaisia pidempiä mummolajuttuja on ollut lähinnä kerran vuodessa. Ja ehkä viikonlopun yli toisen kerran vuodessa. Ei siis kovin usein.

      Hienoa jos lapselle tulee läheinen suhde myös isovanhempiin. Jos tilanne on kuitenkin jatkuvaa, esim joka kuukausi viikon poissa kotoota tuossa iässä, niin on se varmasti liikaa.

    • mistä näitä sikiää

      No voi jestas sentään. Kyse on lapsen rakkaista isovanhemmista.

      Tietenkin voi olla siellä vaikka pari viikkoa. Ja tosiaan kuten jo joku sanoi, huolehdi omasta ja mahdollisten omien lastesi "tunne-elämästä" Siinä riittänee tehtävää.

      • ...

        No ei todellakaan tee 2½-vuotiaalle hyvää olla isovanhemmillaan pari viikkoa putkeen. Siinä ajassa hän ehtii alkaa vierastamaan omia vanhempiaan!


    • Huolestunut....

      Mukavaa, kun täällä saa aina näitä agressiivisia vastauksia...Suositus on kuitenkin käsittääkseni 1 yö per ikävuosi sopivaksi yökyläilyajaksi. Lapsi on päivähoidon lisäksi tosi paljon myös iltoja toisten isovanhempiensa luona, eli huoli ei johdu vain tuosta yökyläilystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      131
      10001
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      71
      3528
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2827
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      68
      1445
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1329
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      1244
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      136
      1212
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1186
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1150
    Aihe