Teetämme kph remonttia, jossa vedeneristys- ja laatoituksen alan ammattilainen halusi käyttää toisen tuoteperheen vedeneristyslaippaa viemäröinnin kohdalla. Nyt tekninen isännöitsijä haluaisi purattaa koko systeemin, koska se ei ole sertifikaatin mukainen. Koskapa remontissa ei ollut kyse siitä, että se olisi ollut pakko tehdä, vaan itse sitä halusimme, niin taloyhtiö ei vastaa vedeneristyksestä tai muistakaan sen alaisista rakenteista, vaikka vastuunjakotaulukon mukaan niin kuuluisi olla. Teknisen isännöitsijän tarkastus on herättänyt närää pilkunviilauksella ja rahastuksen maulla muissakin osakkeenomistajissa. Emme katso tarpeelliseksi korjata vedeneristystä, sillä maksamme kulut itse ja työn suorittaja on antanut takuun työlle. Jos systeemi purettaisiin ja alla oleva lattialämmitys vaurioituisi, niin kuka sen korvaisi. Olen kysynyt asiaa parilta muultakin ammattilaiselta, joista toinen toimii asunnonmuutostöiden tarkastajana, niin heidän mielestään asia on ok, mutta isännöitsijä haluaa pitäytyä kannassaan. Emme toisaalta ole tekemässä remonttia myyntiä varten, joten siltä osin asia on ok, vaikka hän ei antaisikaan hyväksymistä työlle.
Nipotusta
vesihitler
999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se taloyhtiö vastaa siitä vedeneristyksestä ja juuri tästä syystä tekninenisännöitsijä on nyt se joka on oikeassa ja te olette väärässä.
Yleispätevänä neuvona voin kertoa, että eri tuoteperheiden tavaroita ei pitäisi sekoitella niissä vedeneristysasioissa.
Kerro miksi taloyhtiön pitäisi maksaa vesieriste, jos osakas tekee omaa remppaa eikä vanhassa ole havaittu ongelmia?
Ehkäpä siksi, että vesieriste lähes poikkeuksetta vaurioituu purkutöissä.
Aloittajan tapauksessa kyse oli kuitenkin uuden vedeneristeen asentamisesta. Koska vedeneriste on taloyhtiön kunnossapitovastuun alainen rakenneosa, on taloyhtiöllä oikeus esittää vaatimuksia rakenteen toteuttamisen suhteen. Osakkaan teettämässä remontissa vedeneristeen maksaa pääsääntöisesti osakas.
Aloittajan kannattaa neuvotella asiasta työn toteuttajan kanssa. Periaatteessa asiassa on kyse siitä, katsotaanko eri tuoteperheiden tuotteiden sekoittaminen hyvän rakentamistavan vastaiseksi.
"Koskapa remontissa ei ollut kyse siitä, että se olisi ollut pakko tehdä, vaan itse sitä halusimme, niin taloyhtiö ei vastaa vedeneristyksestä tai muistakaan sen alaisista rakenteista, vaikka vastuunjakotaulukon mukaan niin kuuluisi olla. "
Ei vastaa vai ei maksa? Vastuunhan ei pitäisi siirtyä mihinkään, vaikka osakas oma-aloitteisesti remonttia tekisikin.
En keksi mitään syytä siihen, että miksi talon pitäisi maksella osakkaiden remontteja.
Tietysti voisi kyseenalaistaa teknisen isännöitsijän kelpoisuus tarkastajana, onko hänellä serfikaatit?
Tyypillinen menettely eräissä isännöitsijätoimistoissa. Tarkoitsu on luoda lisää tarkastuskäynejä ja sitä kautta laskutettavaa. Kerro, mistä isännöintiyrityksestä on kyse.
Tietysti on sertifikaatti. Sen sertifikaatin on myöntänyt talon hallitus.
Kyse ei varmaankaan ole rahastuksesta, vaan siitä, että taloyhtiö vastaa siitä vesieristyksestä nyt ja tulevaisuudessa.
Osakas tietysti maksaa työn, mutta taloyhtiöllä on vastuu siitä, joten taloyhtiö voi, ja sen pitää vaatia, että homma on kaikilta osin kunnossa.
Eli kyse ei ole nipottamisesta, vaan siitä, että homma on varmasti kunnolla tehty.
"Emme katso tarpeelliseksi korjata vedeneristystä, sillä maksamme kulut itse ja työn suorittaja on antanut takuun työlle. Jos systeemi purettaisiin ja alla oleva lattialämmitys vaurioituisi, niin kuka sen korvaisi."
Teidän mielipide ei ole ratkaiseva, vaan taloyhtiön. Ja takuulla ei ole tässä tapauksessa merkitystä. Kun taloyhtiö hyväksyy eristyksen, niin sen jälkeen vastuu on taloyhtiöllä. Ja nythän taloyhtiö ei sitä hyväksy, joten korjattava on.
Ja tässä tapauksessa maksaja löytyy peiliin katsomalla. Eli te maksatte.