Ja viikkoraha nousee.
Muisti senkun paranee, mitä vanhemmaksi tulee
Nuori herra
364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanhetessa ihminen muistaa nuoruuden tapahtumat helpommin kuin nykyhetken, tai lähimenneisyyden tapahtumat.
Aivot ovat rekisteröineet kaiken mikä liittyy näköön, kuuloon, hajuun...
No niin ja jos ihmisellä sattuu olemaan ikäviä luonteenpiirteitä kuten esim. kateus, katkeruus jne... nämä vain korostuvat iän myötä.
Senpä takia on aivan turhaa kuvitella, että kaikki vanhukset olisivat niin herttaisia ja läl lälä lää..........Pirullinen on edelleenkin pirullinen oli siinä ikälukema mikä hyvänsä ellei jokin tauti ole heikentänyt hänen kielen kantojaan.
Olen tietoisesti yrittänyt kasvattaa itseäni erityisen tympeiden luonteeni piirteiden takia. Säälin jo etukäteen omaisiani sitten, kun minusta tulee vanha.
Olenkin varoittanut heitä, jos minulta vielä kaiken lisäksi menee järkikin, niin tukkikaa mun turpani joillakin lääkkeillä, jos muu ei auta!
Aivot ovat ihmeellinen osa ihmisistä, emme itse varmaan edes aktiivisesti aina muista. mitä siellä mahtaa olla.
Esimerkiksi haju! Jos törmää jossain toisessa tilanteessa johonkin entuudestaan tuttuun hajuun, sen tunnistaa heti, että tämä on muuten sama haju kuin siellä tai siellä joskus oli.
Varsinkin näin kesäluonnossa olevissa hajuissa riittää paljon ihmeteltävää ja muistettavaa!