Oikaisuvaatimus päätöksestä

Neuvoton

Onko jollakin kokemusta kuinka edetä seuraavanlaisessa asiassa. Haettiin pienemmän rivitaloyhtiön nimissä rakennuslupaa 9 m2 grillikatokselle. Lupapäätös hylättiin vedoten siihen että rakennus sijoitettu asemakaavan mukaisen rakennusalueen ulkopuolelle. Tontilla on reippaasti tilaa sekä naapureihin nähden että itse asuinrakennukseen. Lisäksi rakennusneliöitä on jäljellä noin 60m2. Kaikki naapurit kuultiin, jopa kaupungin katutoimi, kenelläkään ei ollut huomautettavaa.

Juteltiin yhden entisen kaavoitusosaston työntekijän kanssa joka sanoi että lupapäätöksellä ei voi olla mitään tekemistä kaavoituksen kanssa. Totta on että itse kaavan mukaisen rakennusalueen rajat menevät ihan asuinrakennuksen ulkopintoja pitkin. Tontti on kuitenkin vähän vajaa 5000m2 josta rakennettu 1400 joten luulisi että sen verran joustoa löytyisi.

Jos jollakin kokemusta ja voisi auttaa, niin otettaisiin kiitollisena vastaan.

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaavamääräyksillä ohjataan rakentamista - joskus sellaisillakin määräyksillä, joiden perusteet tuntuvat oudoilta. Mutta jos kaavaan on merkitty velvoittava rakennusalueen raja, sen ylittäminen ei ole rakennuttajat tai naapureiden vallassa vaan edellyttää poikkeamislupaa, jota taas ei saa ilman kunnollisia perusteluita.

      Eli, jos se rakentamisalueen rajaus on velvoittava (pistekatkoviiva, pitkä) niin oikaisuvaatimuksen menestymismahdollisuudet on heikot - lähinnä poikkeamislupamenettely harkittavissa. Jos taas rakentamisalueen merkintä on ohjeellinen (katkoviiva, pitkä) pitäisi oikaisuvaatimuksella on hyvätkin menestymismahdollisuudet.

    • KokemusK

      Grillikatos ei ole rakennusoikeuteen laskettavaa kerrosalaa. Se siis vertautuu kevysiin pihavajoihin yms. rakennelmiin ja niitä on yleensä aina saanut rakentaa myös muille tontin osille kuin varsinaiselle rakennusalalle. Jos siis kunnassanne on saanut rakentaa mitään kevyitä rakennelmia rakennusalan ulkopuolelle, myös teidän pitäisi samalla perusteella saada.
      Kysykää siis mikä on peruste kevyen rakennelman kiellolle rakennusalan ulkopuolella ja koskeeko se tosiaan kaikkia tontteja kunnassanne.

      • Tuo yhdenvertaisuuspykälä on tärkeä lisäys. Ja se yhdenvertaisuuspykälä toimii myös muiden kuin kevytrakenteisten rakennusten kanssa.


    • rakentelija.

      Helpoiten homma hoituu kun varaa virastosta ajan ja menee paikan päälle esittelemään asiansa ja pyytää ohjeita/neuvoja. Kaikissa rakennushankkeissa kannattaa olla yhteydessä kuntaan heti suunitteluvaiheessa, jolloin asiat saadaan menemää kerralla oikein eikä ne tule bumerangina takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      822
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe